Բանախոս՝ Թեհմինե Մարտոյան, պ.գ.թ., ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող
Փետրվարի 7-ին ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում մեկնարկվեց 2020 թ. Կրթական ծրագրերի անդրանիկ հանդիպումը: ՀՑԹԻ գիտաշխատող Թեհմինե Մարտոյանն ավագ դպրոցի աշակերտների համար կարդաց քրիստոնյա այլ ժողովուրդների ցեղասպանություններին նվիրված «Քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանություններ։ Հույների ցեղասպանությունը» թեմայով դասախոսություն։
Բանախոսը Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան թիվ 190 դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտներին բացի հիմնական նյութից ներկայացրեց նաև թեմային առնչվող գրականություն, բնօրինակ լուսանկարներ և օժանդակ այլ նյութեր։
Աշակերտներն ակտիվ մասնակցեցին քննարկմանն ու հարցուպատասխանին։ Դասընթացի ավարտին գնահատման թերթիկի միջոցով Կրթական ծրագրերի պատասխանատուները տեղեկացան աշակերտների առաջարկների ու ապագա համագործակցության հեռանկարների և դրանց հնարավորությունների մասին։

Theme: Genocides of Christian nations: The Greek Genocide.
On 7 February, at AGMI Conference Hall, the first meeting of the Educational Program took place. AGMI senior researcher Tehmine Martoyan presented to the high school students a lecture dedicated to the genocides of the Christian nations, titled “Genocides of Christian nations: The Greek Genocide”.
In addition to the main material, the speaker also presented to the students related literature, original photographs, and other supporting materials.
The students actively participated in the discussion and question and answer session.
At the end of the lesson, the Educational Program’s responsible learned about the students’ suggestions and prospects for future collaboration and their opportunities through the Assessment Sheets.