Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ու զոհերի տվյալների էլեկտրոնային շտեմարան
- Համացանցային հենքով էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծումը առաջնահերթություններից է, որի գլխավոր նպատակն է մեկտեղել և հավաքագրել Հայոց ցեղասպանության յուրաքանչյուր զոհի և վերապրածի անունները՝ կարևորագույն կենսագրական տեղեկություններով:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան 40.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հուշագրությունների էլեկտրոնային շտեմարան
- Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում պահվում են Հայոց ցեղասպանության մասին շուրջ 480 անտիպ հուշագրություններ: Հատուկ էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծումը նպատակ ունի մանրամասնորեն, շուրջ երեք տասնյակ հարցադրումներին պատասխաններ առաջարկելու ճանապարհով նկարագրելու, ինդեքսավորելու այդ հուշագրությունները՝ հասանելի դարձնելով հետազոտողներին ու հանրությանը:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան 15.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ (երեք տարվա ընթացքում)։
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների վկայությունների տեսագրությունների ու ձայնագրությունների էլեկտրոնային շտեմարան
- Թանգարան-ինստիտուտում կան Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ավելի քան 150 տեսավկայություն և շուրջ 66 ձայնագրված վկայություններ: Այս նախագծի նպատակն է ստեղծել էլեկտրոնային շտեմարան այդ վկայությունները հավաքելու, թվայնացնելու և ինդեքսավորելու համար՝ այդ կերպ հասանելի դարձնելով հետազոտողներին ու լայն հանրությանը: Նախագծի նպատակն է նաև հավաքել այլ տեղերում պահվող տեսավկայություններն ու ձայնային վկայությունները և ներառել դրանք մեկ մեծ էլեկտրոնային շտեմարանում:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան 15.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
Կրթական ծրագիր
- Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը խիստ կարևորում է ապագա սերունդներին կրթելու առաքելությունը: Այս նպակատակով թանգարան-ինստիտուտը նախաձեռնել է աշակերտների և ուսուցիչների, ինչպես նաև սփյուռքահայերի համար նախատեսված հատուկ կրթական ծրագիր:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան մինչև 10.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ՝ կախված ծրագրերի ու դրանց մեջ ընդգրկված մասնակիցների քանակից։
Ժամանակավոր ցուցադրություններ
- Ամեն տարի թանգարան-ինստիտուտը կազմակերպում է թեմատիկ ժամանակավոր ցուցադրություններ:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան սկսած 4.900 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ մեկ ցուցադրության համար։
Գիտական հանդեսների հրատարակություն
- Թանգարան-ինստիտուտը թողարկում է Հայոց ցեղասպանության թեմատիկայով երկու գիտական հանդես (հայերեն՝
Ցեղասպանագիտական հանդես, և անգլերեն՝
International Journal of Armenian Genocide Studies), որոնք ընդլայնում են Հայոց ցեղասպանության մասին ուսումնասիրությունները՝ նպաստելով ոլորտի զարգացմանը:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան 3.500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
Այլ հրատարակություններ
- Թանգարան-ինստիտուտը հրատարակում, թարգմանում և/կամ վերահրատարակում է նաև Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հետազոտություններ, հուշագրություններ, բացիկներ, թռուցիկներ, կատալոգներ և այլն:
Անհրաժեշտ գումար՝ 2.000-8.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ յուրաքանչյուր գրքի համար։
Հավաքչական աշխատանքներ
- Թանգարան-ինստիտուտն զբաղվում է նաև զանազան աղբյուրներից Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող նյութերի հավաքչական աշխատանքներով (արխիվային նյութեր, լուսանկարներ, տեսանկարահանված նյութեր, հուշագրություններ և այլն):
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան սկսած 4.500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
Կրթաթոշակ
- Թանգարան-ինստիտուտը տրամադրում է Ռաֆայել Լեմկինի անվան կրթաթոշակ, որն ամեն տարի հնարավորություն է տալիս արտերկրից մեկ հետազոտողի մեկ ամիս անցկացնել Հայաստանում` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գրադարանում, ինչպես նաև ՀՀ այլ գիտական հաստատություններում ու գրադարաններում գիտահետազոտական ուսումնասիրություններ իրականացնելու համար:
Անհրաժեշտ գումար՝ տարեկան 2.500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
- Թանգարան-ինստիտուտի հոգածության ներքո է գտնվում նաև 100 հեկտար տարածություն զբաղեցնող կանաչ տարածք: Նախագծի նպատակն է բարեկարգել այդ տարածքը միջազգային ստանդարտներին համապատասխան՝ վերածելով այն Հիշողության այգու, որի տարբեր հատվածները կասոցացվեն Օսմանյան կայսրության հայաշատ վայրերի և Արևմտյան Հայաստանի նահանգների, շրջանների, բնակավայրերի հետ:
Անհրաժեշտ գումար՝ դեռ պետք է հստակեցվի։
Արևային համակարգեր
- 2015 թ. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հիմնանորոգվել է, իսկ տարածքն ընդարձակվել է գրեթե 2.5 անգամ, ինչի արդյունքում ամեն տարի էլեկտրաէներգիայի և ջեռուցման ու հովացման ծախսերը կազմում են մոտավորապես 18.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։ Մինչդեռ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն ունի նպաստավոր դիրք արևային վահանակների տեղադրման համար։ Դրանց գործարկումը ոչ միայն էապես կկրճատի ծախսերը, այլև, համապատասխան հզորության ապահովման պարագայում, թույլ կտա էներգիայի ավելցուկից լրացուցիչ շահույթ ստանալ։
Անհրաժեշտ գումար՝ 50-60.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
Նոր կայքէջ
- Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կայքէջը շահագործման է հանձնվել 2007 թ.։ Կայքէջը ներկայում ունի սահմանափակ գործիքակազմ, բացակայում է որոնման համակարգը։ Մինչդեռ կայքէջը թանգարան-ինստիտուտի գործունեության մասին տեղեկատվության տարածման հզոր գործիքներից մեկն է, որի օրական այցելուների թիվը կազմում է ավելի քան 9.000 մարդ։

Электронная база данных жертв и переживших Геноцида армян:
Создание электронной базы – одна из важнейших задач, главной целью которой является собрать воедино имена переживших и каждой жертвы с важнейшими биографическими данными.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная 40 000 долларам США, ежегодно.
Электронная база мемуаров о Геноциде армян:
В Музее-институте Геноцида армян хранится около 480 ненапечатанных мемуаров о Геноциде армян. Целью создания специальной электронной базы является подробное описание и индексация этих мемуаров путем предложения ответов на около треь десятков вопросов, делая их доступными для исследователей и широкой общественности.
Необходимая сумма – в драмах РА, эквивалентная 15 000 долларам США, ежегодно (в течение трех лет).
Электронная база видео и аудиозаписей свидетельств переживших Геноцид армян:
В Музее-институте хранится более 150 видеосвидетельств и 66 аудиозаписей свидетельств переживших Геноцид армян. Целью этого проекта является создание электронной базы для сбора, оцифровки и индексации этих свидетельств, делая их доступными для исследователей и широкой общественности. Еще одной целью является сбор хранящихся в других местах видеосвидетельств и аудиозаписей свидетельств и их включение в одну большую электронную базу данных.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная 15 000 долларов США, ежегодно.
Образовательная программа:
Музей-институт Геноцида армян придает важное значение миссии обучения молодого поколения. С этой целью Музей-институт предпринял создание специальной образовательной программы, предусмотренной для школьников и учителей, а также для армян из диаспоры.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная до 10 000 долларам США, ежегодно в зависимости от числа программ и задействованных участников.
Временные выставки:
Каждый год музей-институт организовывает тематические временные выставки.
Необходимая сумма - начиная с 4 900 долларов США, эквивалентных драмам РА, ежегодно, для одной экспозиции.
Публикация научных журналов:
Музей-институт выпускает два научных журнала, относящихся к теме Геноцида армян (на армянском языке - Геноцидоведческий журнал, и на английском языке - International Journal of Armenian Genocide Studies), которые расширяют исследования о Геноциде армян, способствуя развитию данной области.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная 3 500 долларам США, ежегодно.
Другие публикации:
В музее-институте издаются, переводятся и/или переиздаются касающиеся Геноцида армян исследования, воспоминания, открытки, листовки, каталоги и др.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная 2 000 - 8 000 долларам США за каждую книгу.
Собирательные работы:
Музей-институт занимается также собиранием касающихся Геноцида армян материалов из различных источников (архивные материалы, фотографии, видеозаписи, воспоминания и др.).
Необходимая сумма - начиная от 4 500 долларов США, эквивалентных драмам РА, ежегодно.
Стипендия:
Музей-институт выдает стипендию имени Рафаэля Лемкина, которая дает возможность каждый год одному зарубежному исследователю провести один месяц в Армении в библиотеке Музея-института Геноцида армян, а также в других научных учреждениях и библиотеках РА для проведения научно-исследовательских работ.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная 2 500 долларам США ежегодно.
Аллея памяти:
Под охраной Музея-института находится также 100 га зеленой зоны. Цель проекта – благоустройство этой территории в соответствии с международными стандартами, превращая ее в Парк памяти, различные части которого будут ассоциироваться с населенными армянами местностями Османской империи, а также областями, районами и населенными пунктами Западной Армении.
Необходимая сумма - Необходимая сумма еще должна быть уточнена.
Солнечные системы:
В 2015 г. Музей-институт Геноцида армян был реконструирован, а территория увеличилась почти в 2.5 раза, в результате чего затраты на электроэнергию, отопление и охлаждение составили ежегодно в драмах РА, эквивалентных 18 000 долларам США. Тогда как расположение Музея-института Геноцида армян благоприятно для установления щитков солнечных батарей. Задействование этой системы не только сократит затраты, но при обеспечении необходимой мощности позволит получить дополнительную прибыль от избыточной энергии.
Необходимая сумма - в драмах РА, эквивалентная 50 000-60 000 долларам США.
Новый веб-сайт:
Веб-сайт Музея-института Геноцида армян введен в эксплуатацию с 2007 года. На сегодняшний день он имеет ограниченный инструментарий, отсутствует система поиска, тогда как веб-сайт является одним из мощнейших инструментов распространения информации о деятельности Музея-института, число посетителей которого составляет более 9 000 человек ежедневно.