On March 1st, a delegation led by Gaël Perdriau, Mayor of Saint-Étienne, visited the Armenian Genocide Memorial Complex, accompanied by Kapan’s Deputy Mayor, Gor Tadevosyan. The delegation also included Vrezh Khosrovyan, President of the Armenian Association of Saint-Étienne, and Jean-Pierre Kotchian, the Mayor’s advisor and a descendant of an Armenian Genocide survivor.
The guests were received by Dr. Edita Gzoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI), who guided them through the Memorial Complex and shared the history of its creation.
During the visit, Mayor Perdriau laid a wreath at the monument commemorating the victims of the Armenian Genocide. The delegation then placed flowers at the eternal flame and observed a minute of silence in memory of the innocent victims.
The French guests continued their visit at the Armenian Genocide Museum, where they toured both permanent and temporary exhibitions, led by AGMI Senior Tour Guide Hasmik Martirosyan. Following the tour, Mayor Perdriau and his advisor Jean-Pierre Kotchian left messages in the Museum’s Book of Honorary Guests.
As a token of appreciation, AGMI Director Dr. Gzoyan presented Mayor Perdriau with books on the Armenian Genocide. Jean-Pierre Kotchian gifted the Museum his painting titled “The Devil’s Work”, dedicated to the memory of the Armenian Genocide.