Հայկական սպորտը Օսմանյան կայսրությունում
Այսօր ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացվեց «Հայկական սպորտը Օսմանյան կայսրությունում» խորագրով ցուցադրությունը: Այն ներառում է շուրջ 70 լուսանկար, փաստաթղթեր, պարբերականներ, որոնք ներկայացնում են Օսմանյան կայսրությունում մինչև 1915 թ. հայկական մարզական ակումբների և ֆուտբոլային թիմերի կազմավորման պատմությունը:
Հայկական սպորտային ակումբները և մարզիկները նշանակալի ավանդ են ունեցել Օսմանյան կայսրությունում սպորտի զարգացման պատմության մեջ: Հայկական մարզական ակումբների թիվն ամբողջ Օսմանյան կայսրությունում մոտենում էր 100-ի:
1911-1914 թթ. Կոստանդնուպոլսում կազմակերպվեցին հայկական օլիմպիական խաղերը: 1911 թվականից մինչև 1914 թ. Շավարշ Քրիսյանի խմբագրությամբ լույս էր տեսնում «Մարմնամարզ» մարզական թերթը, որը, փաստորեն, կայսրության առաջին սպորտային պարբերականն էր:
1912 թ. ամռանը երկու հայ մարզիկներ` Վահրամ Փափազյանը և Մկրտիչ Մկրյանը, մասնակցեցին Ստոկհոլմում կայացած 5-րդ միջազգային օլիմպիական խաղերին` առաջին անգամ կայսրությունը ներկայացնելով օլիմպիադայում:
1915-1920 թթ. բազմաթիվ հայ մարզիկներ դարձան ցեղասպանության զոհ, հայկական սպորտային ակումբների մեծ մասը դադարեցին գործել:

Армянский спорт в Османской империи
Сегодня в зале временных экспозиций Музея-института Геноцида армян НАН РА открылась выставка под названием “Армянский спорт в Османской империи”. Выставка включает около 70 фотографий, документов и периодических изданий, которые отображают историю организации армянских спортивных клубов и футбольных команд в Османской империи до 1915 года.
Армянские спортивные клубы и спортсмены внесли значительный вклад в историю развития спорта Османской империи. Число армянских спортивных клубов в Османской империи приближалось к 100.
С 1911 по 1914 год в Константинополе были организованы армянские олимпийские игры. С 1911 по 1914 год под редакцией Шаварша Крисяна издавалась спортивная газета “Мармнамарз”, которая практически являлась первым в империи спортивным периодическим изданием.
Летом 1912 года двое армянских спортсменов – Ваграм Папазян и Мкртич Мкрян – приняли участие на состоявшихся в Стокгольме 5-х международных олимпийских играх, впервые представляя империю на олимпиаде. С 1915 по 1920 год многие армянские спортсмены стали жертвами геноцида, большая часть армянских спортивных клубов закрылась.