ՇՐՋԻԿ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Հայոց ցեղասպանության թեմային նվիրված տարբեր խորագրերով շրջիկ կամ ժամանակավոր ցուցադրությունները շահեկանորեն կնպաստեն հայկական ու միջազգային լսարաններում սույն թեման խոր և հանգամանալի ներկայացնելուն, կծառայեն կրթադաստիարակչական նպատակների: Արտերկրում նման ցուցադրություններ կազմակերպելը հնարավոր է միայն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) և տեղի հայ համայնքի համապատասխան կառույցների ու ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աջակցությամբ համապատասխան ցուցադրական հարթակներ ապահովելու դեպքում:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամμ 2015 թվականի ողջ ընթացքում ՀՑԹԻ-ն նախատեսում է գիտական բացարձակ նորույթ պարունակող, թանգարանային ցուցադրությունների ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, նորագույն ձևավորմամբ, քսանհինգ խորագրով, բազմալեզու ցուցադրություններ կազմակերպել աշխարհի տարբեր անկյուններում միաժամանակ: Այս ցուցադրություններին կից լինելու են հայերեն և օտար լեզուներով պատրաստված պատկերագրքեր (կատալոգ), գրքույկներ և թռուցիկներ: Զուգահեռ՝ ՀՑԹԻ-ի կողմից նախատեսվում է հայերեն և օտար լեզուներով հրատարակել հուշագրություններ ու մենագրություններ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից հաջորդաբար ներկայացվող ժամանակավոր ցուցադրությունները՝ կից ներկայացված հակիրճ տեքստերով, ուղեցույցի նշանակություն կունենան այն շահագրգիռ կազմակերպությունների համար, որոնք ցանկություն կհայտնեն մասնակցելու այս գործին:

TRAVELING EXHIBITIONS
Different traveling exhibitions dedicated to the Armenian Genocide will positively contribute to the deep and comprehensive representation of the issue to the Armenian and international audience, as well as serve educational purposes. The organization of such exhibitions abroad can be made possible only by the joint efforts of the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) and the concerned organizations of the local Armenian Diaspora and the RA diplomatic representations by providing necessary platforms for these exhibitions.
During 2015, within the framework of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the AGMI plans to organize nearly twenty different multilingual exhibitions of new scientific scholarship using modern technologies and design in different countries simultaneously. There will be accompanying exhibition leaflets, catalogues and booklets in Armenian and foreign languages. In parallel, the AGMI plans to publish memoirs and monographs in Armenian and foreign languages.