ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄԸ ԵՎ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՆՈՐ ՄԱՆԵԺՈՒՄ»
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը մասնակցեց Առաջին համաշխարհային պատերազմին նվիրված «Նայի՛ր պատերազմի աչքերի մեջ» ցուցահանդեսին, որը բացվել է «Նոր Մանեժ» Մոսկվայի պետական ցուցասրահում:
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Նիդերլանդների, Սերբիայի, Ուկրաինայի տասնյակ թանգարաններ և արխիվներ, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը մասնակցեցին ցուցադրության կազմակերպմանը:
Ցուցադրությունը կազմակերպվել է ինտերակտիվ ձևաչափով` թվային տեխնոլոգիաների լայն կիրառմամբ: Ցուցադրության առաջին այցելուներից է դարձել Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի հետևանքով սպանվել է 75 միլիոն մարդ, փլուզվել չորս խոշոր համաշխարհային կասրություններ` Ավտրո-Հունգարական, Օսմանյան, Ռուսական և Բրիտանական:
Ցուցատախտակներից մեկը նվիրված է 1915թ. Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության պատմությանը:
Ցուցադրության մեջ ներառված են Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի կողմից տրամադրված լուսանկարներ, որոնք վկայում են մի ամբողջ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ամենավայրագ հանցագործությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին ՀՑԹԻ-ն Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպեց «Առաջին համաշխարհային պատերազմ. դաշնակիցներ, կերպարներ, կոտորածներ» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը, ինչպես նաև «Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. ցեղասպանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» խորագրով միջազգային գիտաժողով:

WORLD WAR I AND THE ARMENIAN GENOCIDE
The Armenian Genocide Museum-Institute Participated in “Look at the Eyes of the War” Exhibition at the State Exhibition Hall of Moscow.
02.09.2014
The Armenian Genocide Museum-Institute participated in the exhibition “Look at the Eyes of the War” at the State Exhibition Hall of Moscow, which is dedicated to World War I.
Dozens of museums and archives from Russia, USA, Germany, Netherlands, Serbia, Ukraine as well as Armenia on behalf of the Armenian Genocide Museum-Institute participated in the organization of the exhibition.
The exhibition is organized in an interactive format; by extensive use of digital technology. Russian Prime Minister Dmitry Medvedev was one of the first visitors of the exhibition.
During World War I 75 million people were killed and four major world empires collapsed; Austro-Hungary, Ottoman, Russian and British Empires.
One of the panels was dedicated to the story of first genocide in the 20th century carried out by the Ottoman Empire in 1915.
The exhibition included photos provided by the Armenian Genocide Museum-Institute, which testify about one of the most savage crimes perpetrated against an entire nation during the years of the World War I.
A kind reminder that the Armenian Genocide Museum-Institute organized a temporary exhibition “The First World War: Allies, Images and Massacres”, as well as an international conference “The Caucasus Frontline of the First World War: Genocide, Refugees and Humanitarian Aid” dedicated to the 100th anniversary of World War I in April 2014.