Աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամները դեկտեմբերի 21-ին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գևորգ Պապոյանի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը: Նա հյուրերին ներկայացրեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Իրանից ժամանած պատվիրակության անդամները, որոնց թվում էին նաև Իրանի Մեջլիսի երկու հայազգի պատգամավորներ Արա Շավերդյանը և Ռոբերտ Բեգլարյանը, ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակը:
Նրանք շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:

21 декабря делегация во главе с прибывшим в Армению с рабочим визитом руководителем дружественной группы Иран-Армения Меджлиса Ирана Сейедом Мехди Фаршаданом в сопровождении руководителя дружественной группы Армения-Иран НС РА Геворга Папояна посетила мемориал Геноцида армян.
Заместитель директора по музейным вопросам Музея-института Геноцида армян Лусине Абраамян представила гостям историю строительства мемориала и объяснила его символический смысл. Она также представила гостям историю трех хачкаров на территории Цицернакаберда, посвященных памяти погибших армян во время этнических чисток в конце прошлого столетия, осуществленных в отношении армянского народа на территории Азербайджана.
Прибывшие из Ирана члены делегации, в числе которых были также двое депутатов армянского происхождения Меджлиса Ирана Ара Шавердян и Роберт Бегларян, возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память канонизированных мучеников Геноцида армян.