Հունվարի 31-ին Բեյրութի Հայկազյան համալսարանում տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակ. հետևանքներ և առաջադրանքներ» խորագրով գիտաժողով:
Գիտաժողովին մասնակցում էր նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինտիտուտի փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու Սուրեն Մանուկյանը: Սուրեն Մանուկյանը ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանության ժողովրդագրական, մշակութային, աշխարհագրական, տնտեսական և քաղաքական հետևանքները» թեմայով զեկույց:
Գիտաժողովին եղան ելույթներ՝ նվիրված ցեղասպանության հետևանքներին և դրանց վերացման միջազգային օրենքներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին և այլն:
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Հայկազյան համալսարանի և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի նախաձեռնությամբ և Մերձավոր Արևելքի Հայ ավետարանական եկեղեցիների միության նախագահ Մկրտիչ Կարագյոզյանի հովանավորությամբ:

100-ЛЕТИЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН: ПОСЛЕДСТВИЯ И ЗАДАЧИ
31 января в бейрутском университете Айказян состоялась конференция под заглавием “100-летие Геноцида армян: последствия и задачи”.
В конференции принял участие кандидат исторических наук, заместитель директора Музея-институра Геноцида армян Сурен Манукян, который выступил с докладом “Демографические, культурные, географические, экономические и политические последствия Геноцида армян”.
Доклады конференции были посвящены последствиям геноцида, международным законам об устранении этих последствий, армяно-турецким отношениям и т.д.
Конференция была организована по инициативе университета Айказян и Ливанского центрального органа по мероприятиям к 100-летней годовщине Геноцида армян, а также под покровительством президента Союза армянских евангелистских церквей Ближнего Востока Мкртича Карагезяна.