ԹՈՒՐՔԻԱՅԻՑ ԺԱՄԱՆԱԾ ՀՅՈՒՐԵՐԸ ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Օգոստոսի 3-ին, Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի բացման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թուրքիայից Հայաստան ժամանած պատվիրակության անդամները Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանի և գործկոմի անդամների ուղեկցությամբ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Պատվիրակության կազմում էին Վանի քաղաքապետ Բեքիր Քայան, Վանի համաքաղաքապետ Հաթիջե Չոբանը, Բիթլիսի քաղաքապետ Հուսեյին Օլանը, Մուտքի քաղաքապետ Օզքան Բիրլիկը, Նորշենի քաղաքապետ Էմին Օզքանը, Դիարբեքիրի Սուրի քաղաքապետ Ֆաթմա Շըք Բարութը և այլ բարձրաստիճան այլ անձիք:
Թուրքիայից ժամանած հյուրերը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան ցուցադրության հետ. նրանց ներկայացվեցին բացառիկ ցուցանմուշներ, լուսանկարներ ու տարեգրություններ:
Այցի ավարտին ՀՑԹԻ տնօրենը Թուրքիայի քաղաքապետերին հանձնեց իր վերջին մենագրության՝ Հայկական սպորտը և մարմնակրթությունը Օսմանյան կայսրությունում գրքի օրինակներից:

3 августа в сопровождении членов исполнительного комитета делегация, прибывшая из Турции для присутствия на церемонии открытия VI Панармянских летних игр, а также председатель международного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде.
В составе делегации был мэр Вана Бекир Каян, заместитель мэра Вана Хатидже Чобан, мэр Битлиса Хусеин Олан, мэр Мутка Озкан Бирлик, мэр Норшена Эмин Озкан, мэр Сури Диарбекира Фатма Шык Барут и другие высокопоставленные лица.
Члены делегации возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память полтора миллиона невинных жертв.
Гости из Турции в сопровождении директора МИГА посетили также музей Геноцида армян, познакомились с экспозицией. Им были представлены эксклюзивные экспонаты, фотографии и рукописи очевидцев.
В заключение визита директор МИГА подарил мэрам Турции экземпляры своей последней монографии «Армянский спорт и физкультура в Османской империи».