«Ամենադժվար բանը արեցինք, 4-5 ընտանիք ներկայացրեց շուրջ հիսուն հազար հոգի»
ԱՄԵՐԻԿԱՀԱՅ ՓԱՍՏԱԲԱՆ ՎԱՐԴԳԵՍ ԵՂԻԱՅԱՆԸ ԽՈՍԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ԺԱՌԱՆԳՈՐԴՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՔՆԵՐԻ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
04.10.2016
Այսօր Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Հենրի Մորգենթաուի անվան ոսկե մեդալով պարգևատրեց միջազգային իրավունքի մասնագետ, «Նյու Յորք Լայֆ» ապահովագրական ընկերության դեմ ցեղասպանության զոհերի ժառանգների անունից դատ բացած և շահած փաստաբան, «Վարդգես Եղիայան» փաստաբանական գրասենյակի հիմնադիր-ղեկավար Վարդգես Եղիայանին:
Հանդիպման ընթացքում ամերիկահայ հայտնի իրավաբան Վարդգես Եղիայանը խոսեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգորդների իրավունքների վերականգնման շուրջ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ, պատմեց դատական առաջին գործընթացների նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
1999 թ. փաստաբան Եղիայանն անակնկալ բացահայտում արեց Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հուշագրությունները կարդալիս: Օսմանյան Թուրքիայի հպատակ հազարավոր հայեր մինչև 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության մեկնարկը «New York Life» ընկերությունից ապահովագրություն են ձեռք բերել, իսկ ավելի ուշ ջարդերից մազապուրծ ընտանիքների անդամներին հիմնականում հրաժարվել են հատկացնել իրենց հասանելիք գումարները: «New York Life» ընկերությունը ջարդերին զոհ գնացած անձանց ժառանգների միայն մեկ երրորդին է հատուցում տվել:
Դեռ առաջին շահած դատից առաջ Վարդգես Եղիայանի միջնորդությամբ ԱՄՆ Կալիֆոռնիայի նահանգում օրենք է ընդունվել Օսմանյան կայսրությունում վաճառված ապահովագրությունների փոխհատուցման կարգի վերաբերյալ:
Այնուհետև Եղիայանը որոշեց հայց ներկայացնել ընդդեմ «New York Life» ընկերության: Նա գտավ Մարտին Մարությանին, որը պահպանել էր իր զոհված հորեղբորը՝ Սեդրակ Չեյթանյանին պատկանող «New York Life»-ի ապահովագրության փաստաթղթերը:
2004 թվականին դատական հայցը վերջնականապես լուծվեց 20 միլիոն դոլարի չափով հատուցմամբ. սահմանվեցին այն քայլերը, որով Մարությանն ու Հայոց ցեղասպանության 2400 զոհերի ժառանգները կարող էին վերջապես ստանալ իրենց գումարները, որ ապահովագրվել էր շուրջ 100 տարի առաջ: Վճիռը նաև նախատեսում էր 3 մլն դոլար հատկացնել ինը հայկական եկեղեցու և բարեգործական խմբերի: Ընդհանուր առմամբ, Վարդգես Եղիայանի փաստաբանական գրասենյակը այս դատավարության ընթացքում շահել է մոտ 55 միլիոն դոլար գումար, որոնքը բաժանվել են ժառանգորդների միջև:
Վարդգես Եղիայանի հարցմանը ընդառաջ նյույորքյան ապահովագրական կազմակերպությունը տրամադրել է իրենց արխիվներից մեկում անկիզելի կնքված մի պահարանում գրեթե հրաշքով պահպանված իրենց կյանքը ապահովագրած շուրջ 40 հազար հայերի ցուցակներ, որտեղ կար մանրամասն տեղեկույթ՝ հասցեներ, անձնական տվյալներ և մանրամասն նկարագրություն:
Ամերիկյան դատական նախադեպից հետո Եղիայան գրասենյակը հաջողությամբ շահեց նմանատիպ դատեր նաև եվրոպական բանկերի դեմ:
Եղիայանի, Մարությանի և հայ համայնքի համար դատավարությունը լոկ գումարի պահանջ չէր: Այն մի ձեռքբերում էր Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն զոհերի հանրային ճանաչման և արդարության պահանջի գործում:
Հոկտեմբերի 4-ին կայացած հանդիպմանը հանրությանը ներկայացվեց Սեյրանուհի Գեղամյանի «Նվիրում» փաստավավերագրական վիպակը Վարդգես Եղիայանի կյանքի և գործի մասին:

«САМОЕ СЛОЖНОЕ УЖЕ СДЕЛАЛИ, 4-5 СЕМЕЙ ПРЕДСТАВИЛИ ОКОЛО ПЯТИДЕСЯТИ ТЫСЯЧ ЧЕЛОВЕК»
Армянин из Америки адвокат Вардгес Егиаян говорил о восстановлении прав наследников жертв Геноцида армян
04.10.2016
Сегодня в Музее-институте Геноцида армян директор Гайк Демоян наградил памятной золотой медалью имени Генри Моргентау Вардгеса Егиаяна специалиста по международному праву, адвоката, подавшего страховой компании «Нью-Йорк Лайф» от имени наследников жертв геноцида иск и выигравшего процесс, генерального директора адвокатской конторы «Вардгес Егиаян».
Во время встречи известный американский юрист Вардгес Егиаян говорил о работах, ведущихся вокруг восстановления прав наследников жертв Геноцида армян, рассказал о подготовительных работах первых судебных процессов. В 1999 г. читая воспоминания посла США в Османской империи Генри Моргентау, адвокат Егиаян сделал неожиданное открытие. Тысячи подданных Османской империи армян до 1915 г. (начала Геноцида армян) приобрели страховки у компании «Нью-Йорк Лайф», которая позже в основном отказалась предоставить причитаемые денежные средства членам семей, чудом избежавших резни. Компания «Нью-Йорк Лайф» выплатила компенсацию одной третьей части наследников жертв резни.
Благодаря вмешательству Вардгеса Егиаяна еще до первого выигранного суда в штате США Калифорния был принят закон относительно порядка возмещения проданных в Османской империи страховок. Затем Егиаян решил подать иск компании «Нью-Йорк Лайф». Он нашел Мартина Марутяна, который сохранил документы страховки «Нью-Йорк Лайф», принадлежащей его погибшему дяде Седраку Чейтаняну.
В 2004 г. судебный процесс был окончательно завершен возмещением в размере 20 миллионов долларов. Были определены те действия, которыми Марутян и наследники 2400 жертв Геноцида армян смогли бы, наконец, получить принадлежащие им суммы, которые были застрахованы около 100 лет назад. Приговор также предполагал предоставление трех миллионов долларов девяти армянским церквям и благотворительным группам. В целом, адвокатская контора Вардгеса Егиаяна в ходе этого судебного процесса выиграла около 55 миллионов долларов, которые были разделены между наследниками.
На запрос Вардгеса Егиаяна нью-йоркская страховая компания предоставила практически чудом сохранившийся в несгораемом шкафу одного из своих архивов список около 40 тысяч армян, застраховавших свою жизнь, где была подробная информация: адреса, личные данные и подробное описание.
После американского судебного прецедента контора Егиаяна также с успехом выиграла аналогичные суды против европейских банков.
Для Егиаяна, Марутяна и армянской общины судебный процесс был не только требованием денег. Это было какое-то достижение в деле общественного признания 1.5 млн жертв Геноцида армян и требования справедливости.
Во время состоявшейся 4 октября встречи с общественностью была презентована документальная повесть Сейрануи Гегамян «Нвирум» о жизни и деятельности Вардгеса Егиаяна.