ՕՍՄԱՆՅԱՆ ԿԱՅՍՐՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՈՐԲԱՆՈՑՆԵՐՈՒՄ ԿԻՐԱՌՎՈՂ ԹՐՔԱՑՄԱՆ ՄԵԹՈԴՆԵՐԸ
Ցեղասպանության տարիներին հայ որբերի նկատմամբ թուրքական որբանոցներում գործել է պատժամիջոցների ու բռնությունների մի ամբողջ ցանկ: Սա ևս մեկ անգամ փաստում է, որ կրոնափոխությունն ու անվանափոխությունն իրականացվել են բռնի միջոցներով: Որբանոց մտնելու առաջին պարտադիր պայմանն անվանափոխությունն էր: Իրենց հուշագրություններում դրա մասին են հիշատակում գրեթե բոլոր որբերը:
Անթուրայի որբանոցում շուրջ երեքուկես տարի անցկացրած Գառնիկ Բանյանն իր հուշերում պատմում է, որ որբանոցում նրան տրվել է 549 թիվը և Ահմեդ անունը։ Նույն որբանոցի սան Մելքոն Պետրոսյանին տրվել է Նեջիպ անունը և ութ թիվը: Հարություն Ալբոյաջյանը երկու անգամ է անվանափոխվել: Առաջին անգամ Դերայում, այնուհետև՝ Անթուրայում, որտեղ ստացել է Շյուքրու անունը և 534 համարը: Խորեն Գըլըճեանին Հալեպից տարել են Կ. Պոլսի «Հարբիյե» զինվորական կենտրոնական դպրոց: Այստեղ բոլորին պղնձե կնիքներ են բաժանել՝ իրենց նոր թուրքական անունով: Նա ստացել է «Ալի օղլու իսլամ» անունով կնիքը, որը տնօրենության կարգադրությամբ միշտ պետք է վզից կախված լիներ: Մարդինի երկսեռ թուրքական որբանոցի սան Մարի Գրիգորյանը, ում բաժին էր հասել Այիշե անունը, անվանափոխության արարողակարգի մասին պատմում է. «... ամէնուս համար ինքնութեան թուղթեր շինուեցան, ուր առանց բացառութեան բոլորիս հայրերը կոչուեցան Ապտուլլահ, իսկ մայրերը՝ Սալիհէ...»: Ադանայի որբանոցում շուրջ վեց տարի անցկացրած Մեհմեդ Օղլի անունը ստացած Երվանդ Փոստալջյանն իր հուշերում գրում է. «Մենք՝ որբերս մեր անունները չմոռանալու համար, թղթերի վրա գրված մեզ վրա էինք պահում»:
Նորեկներին բաժանում էին ըստ դասարանների, տասնապետ նշանակում, ով պատասխանատու էր իր խմբի համար։ Օրական մի քանի ժամ զինվորական ձևով մարզվում էին: Ցանկացած սխալ քայլ դատապարտվում էր ծեծի:
Անթուրայում կիրառվող խիստ պատժամիջոցներից էր ֆալախան (1): Հ. Ալբոյաճյանն կիրառվող բռնությունների վերաբերյալ գրում է. «Եթե որևէ մեկը հայերեն էր խոսում... նրան խիստ պատժում էին: Կամ ծեծում էին կամ ստիպում ճաշարանի կտուրին կանգնել ու երեք-չորս ժամ արևին նայել»: Հաճախ որբանոցից անտառ ուտելիքի համար փախչող երեխաներին էլ 24 ժամ բանտարկում էին ու ոչինչ չէին տալիս ուտելու՝ ճաշի ժամին բոլորի ներկայությամբ ենթարկելով ֆալախայի: Ֆալախայի կիրառման համար որբանոցում գործել է հստակ «ուղեցույց», որտեղ նշվել է, թե որ «հանցագործության» դեպքում քանի անգամ պետք է ֆալախայի ենթարկել: Դասերն ընթացել են նախատինքների, վիրավորական խոսքերի, պատի տակ դրված ծանր քարերի, դռան հետևում դրված տարբեր չափերի գավազանների, ֆալախայի գործիքի առկայությամբ:
Թուրքական «մանկավարժությունը» կիրառել է հնարավոր բոլոր ձևերը. Մարդինի որբանոցում դասընթացի ժամանակ աղմուկը պատճառ էր դառնում, որ ուսուցչուհին «օրհնյալ գավազանով» ծեծի ենթարկի երեխաներին, հետո էլ դաժան ցրտին բակ դուրս բերի՝ անունները կարդալու պատրվակով:
Նման որբանոցներում պարտադիր էին նաև իսլամի դասերը: Մելքոն Պետրոսյանն իր հուշագրությունում մի քանի դրվագներ է բերում այդ դասերից: Ֆեյզի փաշան քրիստոնեության մասին խոսելիս նշել է. «...ձագուկներս, ձեր կրոնը հինցած է ինչպէս կրակապաշտութիւնը, նոյնպէս ձեր Յիսուս մարգարէն հինցած է, շապիկ մը որ հիննայ կը նետէն, նորը կը հագնին» ։ Մարդինի որբանոցում իսլամի դասերին պարտադիր հատվածներ են սովորել Ղուրանից, դրան զուգահեռ սովորել են նաև իսլամական օրենքների համաձայն լվացվել ու նամազ անել:
Որբանոցներում պարտադիր պայմաններից է եղել նաև թլպատումը: Եթե երեխաներն անվանափոխության կամ իսլամ ընդունելու փաստն ինչ-որ կերպ ընդունում էին ու համակերպվում՝ թեկուզ առերես, ապա թլպատման արարողակարգին նրանք ամենաշատն էին ընդդիմանում: Որբանոցներում, երբ այդ մասին լուրեր էին տարածվում, տղաներից շատերը փախուստի էին դիմում: Ադանայի որբանոցի սան Երվանդ Փոստալջյանն իր հուշերում գրում է, որ որբանոցի տնօրենը թերթում հայտարարություն է տվել ու թուրք հավատացյալներին որբանոցի հայ երեխաների թլպատման արարողությանը ներկա գտնվելու կոչ արել: Խորեն Գըլըճյանը հիշում է, որ իրենց որբանոցում տնօրենության հրամանով բոլոր հայ երեխաներին տարել են Կ. Պոլիս ու թլպատել:
Թուրք ղեկավարները պարբերաբար ստուգայցեր էին կատարում որբանոցներում, ինչը միշտ ուղեկցվում էր տոնախմբությամբ ու բարձր ծափողջույններով: Մանկական հուշագրություններում այդ իրադարձությունը միշտ նույնացվել է համեղ ուտելիքների, տոնական ու կեղծ բարիդրացիական մթնոլորտի հետ: Ջեմալ փաշան մի քանի անգամ այցելել է Անթուրայի որբանոց, Էնվեր և Թալեաթ փաշաները՝ Հարբիեի:
Որբանոցներում երեխաների թիվը նվազեցնելու համար եղել են նաև թունավորման դեպքեր: Հաճախ «բնական ճանապարհով» թունավորել են ջուրը, երբ դիակներ են գցել որբանոցներին ջուր մատակարարող ջրհորների մեջ: Մարդինի որբանոցում թունավորման դեպքերը կապված էին հատկապես հացի օգտագործման հետ: 1918 թ. վերջին Անթուրայի որբանոցի թուրքական անձնակազմը հեռանալուց առաջ դեղագործ Ռըզա բեյին պատվիրել է վերջին ընթրիքի ժամանակ բոլոր որբերին թունավորել: Բայց Ռըզա բեյը չէր համաձայնել նման ոճրագործության: Ուշագրավ է այն փաստը, որ Ռըզա բեյի հարցման ընթացքում ճաշարանում նստած բոլոր երեխաները հիշել են իրենց հայկական անունները ։
Այսպիսով, երիտթուրքական կառավարության ռազմավարությունը նպատակ ուներ թիրախային խմբին, տվյալ դեպքում հայ երեխաներին զրկելու սեփական կենսաբանական-ռասայական բնորոշումներից, ինքնությունից՝ աստիճանաբար վերածելով մի այլ ինքնության: Նա հետևողականորեն, ծրագրված հետամուտ է եղել այս քաղաքականությանը մինչև 1918 թ. Մուդրոսի զինադադարի կնքումը, հետագայում թուրքական որբանոցները հանձնվել են միսիոներական, օտարերկրյա և հայկական կազմակերպություններին:
Հայ որբերի թրքացման գործընթացն իրականացվել է մի քանի փուլով, որից առաջինը հավաքագրման ու տեղափոխման հարցերի լուծումն էր: Օսմանյան կառավարությունը շտապում էր նրանց հավաքագրել, քանի որ մտավախություն ուներ, որ միսիոներական, բարեգործական կազմակերպություններն իրենից շուտ կհաջողեն այդ գործում: Երկրորդ փուլով նրանք, հայ որբերին կենտրոնացնելով որբանոցներում, սկսում էին բուն գործընթացը՝ նրանց անվանափոխելով, թլպատելով, իսլամի դասեր կազմակերպելով: Թուրքական կողմը խուսափում էր նմանօրինակ մանրուքներից անգամ, որը հայ որբերին կհիշեցներ իրենց անցյալը: Նրանք նախընտրում էին երեխաներին դիմել միայն իրենց թվերով՝ զրկելով նրանց ոչ միայն իրենց ազգային ինքնությունից, այլ նաև անհատականությունից: Դեպքեր են եղել, երբ ղեկավարությունը որբանոցում աշխատակիցներ չունենալու պարագայում էլ հեռացրել է որբանոցում աշխատող հայ կանանց՝ վախենալով, որ նրանց ներկայությունը որբերի համար կարող է հայկական ինքնագիտակցության խթան դառնալ:
Վախի մթնոլորտը, պատժամիջոցների կիրառումն առաջին հայացքից կարծես հաջողում են. որբերը դադարում են միմյանց հետ խոսել հայերեն, սակայն հուշագրություններում բոլոր հեղինակները նշում են, որ քնելուց առաջ ծածկոցի տակ միշտ խաչակնքվել են, ծնողներից լսած «Հայր մեր»-ից հատվածներ կրկնել, երբեմն էլ աղոթք չհիշելով՝ իրենց ու իրենց հարազատների անուններն են կրկնել՝ չմոռանալու համար:
Թուրքական կառավարությունն իր այս քաղաքականության իրագործման ընթացքում միշտ էլ մտավախություն է ունեցել և վերապահությամբ է մոտեցել իսլամացած հայերին: Նշենք, որ Կ. Պոլսից հրաման է եղել, որով իսլամանալու թույլտվություն է տրվել միայն կենտրոնական իշխանությունների հավանությունը ստանալուց հետո կամ էլ միայն մուսուլմանների հետ ամուսնացած կանանց: Որբանոցներում ավելի հեշտ էր վերահսկել իսլամացման գործընթացը, որին էլ ի սկզբանե միտված էր թուրքական կառավարությունը: Սակայն նրա քաղաքականությունը երկար չի գործում: 1919 թ.՝ զինադադարի առաջին վեց ամիսներին, կարևոր միջոցներ են ձեռնարկվում որբերին վերադարձնելու ուղղությամբ: «Որբահավաքի» ժամանակ հայկական և միջազգային կազմակերպությունները կարողանում են որբանոցներից դուրս բերել և փրկել թրքացման ճանապարհին գտնվող բազմաթիվ հայ երեխաների: Սակայն պետք է նշել, որ առավել փոքր տարիքի երեխաների մի ստվար հատված, չհիշելով իր ինքնությունը, երբեմն էլ անցյալի վերապրումները կրկնվելու վախից ելնելով, նախընտրել է լռել իր հայ լինելու մասին և այս ճանապարհով ձուլման է ենթարկվել:
Նարինե Մարգարյան, պ.գ.թ., ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող
1. Ֆալախայի ժամանակ փայտի ծայրերին ամրացնում են ոչ ձիգ պարան, պատիժը կրողի ոտքերն անցկացնում են փայտի և պարանի միջև, հետո սկսում են փայտը պտտեցնել, իսկ երրորդ անձը ձեռքի գավազանով խփում է պատժվողի ոտքերին, մինչև ոտքերից արյուն գալը:

Посещение Джемаля паши приюта Антуры
В годы геноцида в турецких приютах в отношении армянских сирот применялись различные способы наказания и насилия. Это еще раз свидетельствует о том, что исламизация и переименование осуществлялись насильственными методами. Первым важнейшим условием принятия в приют было переименование. В своих воспоминаниях об этом упоминают практически все сироты.
Проживший в приюте Антуры около двух с половиной лет Гарник Банян в своих воспоминаниях рассказывает, что в приюте ему дали число 549 и имя Ахмед. Воспитаннику того же приюта Мелкону Петросяну дали имя Неджип и число восемь. Арутюн Албояджян был переименован два раза. В первый раз в Дере, затем в Антуре, где получил имя Шюкри и число 535. Хорена Глчяна из Алеппо отвезли в центральную военную школу «Гарбие» в Константинополе. Здесь всем раздали медные печати с их новыми турецкими именами. Он получил печать с именем «Али оглу ислам», которая по указу руководства должна была всегда висеть на его шее.
Воспитанница смешанного (мальчики и девочки) турецкого приюта в Мардине Мари Григорян, которой досталось имя Айше, рассказывает о церемонии переименования: «... каждому из нас были выданы удостоверения личности, в которых отцы всех без исключения были названы Абдулла, а матери – Салие...». проживший в приюте Аданы около шести лет воспитанник, получивший имя Мехмед Огли, Ерванд Посталджян в своих воспоминаниях пишет: «Чтобы не забыть наши имена, мы писали их на листочках и прятали на себе».
Новичков распределяли по классам, назначали десятника, который был ответственен за свою группу. Несколько часов в день занимались спортом. Любой неправильный шаг наказывался избиением.
Одним из жестоких наказаний, применяемых в Антуре, была фалаха (1). о применяемых наказаниях А. Албояджян писал: «Если кто-то говорил на армянском...его жестоко наказывали. Либо его избивали, либо заставляли встать на крышу столовой и три-четыре часа смотреть на солнце». Часто детей, убегающих из приюта в лес за едой, запирали на 24 часа и не давали еды, а во время обеда при всех подвергали фалахе. Для применения фалахи в приюте был специальный «указатель», где отмечалось, при каком «преступлении» сколько раз следует подвергать фалахе. Уроки проходили с упреками, оскорбительными словами, с уложенными у стены тяжелыми камнями, с палками различных размеров за дверью и с наличием инструмента для фалахи.
Турецкая «педагогика» использовала практически все возможные приемы. В приюте Мардина шум во время урока становился причиной, чтобы учительница «священной палкой» била детей, а потом выводила на жестокий мороз во двор под предлогом необходимости прочитать их имена.
В подобных приютах обязательны были также уроки ислама. Мелкон Петросян в своих воспоминаниях приводит несколько примеров этих уроков. Говоря о христианстве, Фейзи паша отмечал: «...малыши, ваша религия устарела, также как и язычество, ваш пророк Иисус тоже устарел. Когда рубашка изнашивается, ее выбрасывают и надевают новую». В приюте Мардина на уроках ислама учили наизусть отрывки из Корана, параллельно с этим учились также умываться и совершать намаз согласно исламским законам.
Обязательным условием в приютах было также обрезание. Если дети, хоть и притворно, но как-то смирялись с фактом переименования или исламизации, то ритуалу обрезания они противились больше всего. Когда в приютах распространялись слухи об этом, многие мальчики совершали побег. Воспитанник приюта в Адане Ерванд Посталджян в своих воспоминаниях пишет, что директор приюта поместил в газете объявление с призывом к верующим туркам принять участие в церемонии обрезания армянских детей приюта. Хорен Глчян вспоминает, что в их приюте по приказу дирекции всех армянских сирот отвезли в Константинополь и подвергли обрезанию.
Турецкие руководители периодически проводили в приютах проверки , что всегда сопровождалось торжественным празднеством с аплодисментами. В детских воспоминаниях это событие всегда ассоциировалось с вкусной едой и праздничной, но фальшивой обстановкой дружелюбия. Джемаль паша несколько раз посещал приют в Антуре, а Энвер и Талаат – в Гарбие.
Для уменьшения числа сирот в приютах применялся также метод отравления. Часто «естественным путем» отравляли воду, когда в колодцы, снабжающие водой приюты, бросали трупы. В приютах Мардина случаи отравления были связаны именно с использованием хлеба. В конце 1918 г. перед уходом турецкого персонала приюта Антуры фармацевту Рза бею было поручено во время последнего ужина отравить всех сирот. Но Рза бей не согласился на такое преступление. Примечателен тот факт, что когда Рза бей расспрашивал сидящих в столовой армянских детей, все вспомнили свои армянские имена.
Таким образом, стратегия младотурецкого правительства сводилась к цели лишить армянских детей собственных биолого-расовых характеристик, то есть идентичности, постепенно превращая ее в другую идентичность. Правительство последовательно следовало этой политике до заключения в 1918 г. Мудросского перемирия, в дальнейшем турецкие приюты были переданы миссионерским, иностранным и армянским организациям.
Процесс отуречивания армянских сирот осуществлялся в несколько этапов, первым их которых был их сбор и переселение. Османское правительство спешило их собрать, так как опасалось, что миссионерские и благотворительные организации успеют сделать это раньше, чем они. Вторым этапом, сосредоточив армянских сирот в приютах, непосредственно начался процесс переименования, подвергания обрезанию, преподавания уроков ислама. Турецкая сторона избегала любых мелочей, которые могли бы напомнить армянским сиротам их прошлое. Они предпочитали обращаться к детям по их номерам, лишив их не только национальной идентичности, но также индивидуальности. Были случаи, когда даже в случае недостатка сотрудников в приюте, руководство увольняло работающих в приюте армянских женщин, боясь, что их присутствие может стать стимулом для восстановления армянского самосознания сирот.
Атмосфера страха, применение методики наказаний с первого взгляда казались успешными: сироты прекратили говорить друг с другом на армянском, однако в воспоминаниях все авторы отмечали, что перед сном под одеялом всегда крестились, повторяли отрывки «Отче наш», услышанные от родителей, а иногда не помня молитвы, повторяли свои имена и имена своих родных, чтобы не забыть.
В процессе осуществления этой политики турецкое правительство всегда боялось и с осторожностью относилось к исламизированным армянам. Отметим, что из Константинополя поступил приказ, по которому разрешение на исламизацию получали только после одобрения центральных властей или женщины, вышедшие замуж за мусульман. В приютах было проще контролировать процесс исламизации, к чему и тяготило изначально турецкое правительство. Однако эта политика продолжалась недолго. В 1919 г. в первые шесть месяцев перемирия были предприняты значительные меры для возвращения армянских сирот. Во время «Сбора сирот» армянские и международные организации сумели вывести из приютов и спасти находящихся на пути отуречивания многочисленных армянских сирот. Однако следует отметить, что большая часть сирот младенческого возраста, не помня своей идентичности, а иногда и боясь повторения переживаний прошлого, предпочла молчать о своей национальности и таким образом была ассимилирована.
Нарине Маргарян, к.и.н., старший научный сотрудник МИГА
1. Во время фалахи на концах палки закрепляли не очень тугой ремень, ноги наказуемого просовывали между палкой и ремнем, затем двое начинали крутить палку, а третий еще одной палкой бил по ступням наказуемого до крови.