Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամը 2019 թ. փետրվարից մեկնարկել է հանրային դասախոսությունների շարք: Հերթական դասախոսությունը տեղի ունեցավ այսօր՝ ապրիլի 5-ին:
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ պ.գ.դ., ԵՊՀ պրոֆեսոր, ՀՑԹԻ գիտական խորհրդի անդամ, դիվանագետ Արսեն Ավագյանի «Մութեսարիֆ Սալիհ Զեքիի (Հրեշ Զեքի) դերը Հայոց Մեծ Եղեռնի իրականացման և Թուրք կոմունիստական կուսակցության հիմնադրման գործում» թեմայով դասախոսությունը:
Հանդիպմանը հաջորդեց քննարկում, հարց ու պատասխան ներկաների ու բանախոսի միջև:
ՀՑԹԻ կազմակերպած դասախոսություններին կարող են ներկա լինել ոլորտի մասնագետներ, ուսանողներ, լրագրողներ և այլն: Մուտքն ազատ է:

As already informed, starting from February 2019 the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation has launched a series of public lectures. On April 5, a new lecture took place.
At the conference hall of the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation Arsen Avagyan, PhD in historical science, professor at Yerevan State University, member of the AGMI Scientific Council, diplomat delivered a lecture titled “The role of mutasarif Salih Zeki (Monster Zeki) in the implementation of the Armenian Genocide and in the establishment of the Turkish Communist Party”.