Սառա Քորնինգը ծնվել է 1872թ. Յարմութից (հարավ-արևելյան Կանադա) 8 կմ հեռավարության վրա գտնվող Չեգոգին փոքրիկ քաղաքում: Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին (1914-1918թթ.) նա անդամագրվել է ամերիկյան Կարմիր խաչին և որպես կամավոր` ուղևորվել Օսմանյան կայսրություն` օգնության ձեռք մեկնելու թուրքական կոտորածներց մազապուրծ բազմաթիվ հայ փախտականներին և որբերին: Այդ օրերին կանադական մամուլը (Toronto World, The Halifax Herald, La Presse և այլն) բազմիցս անդրադարձել էր հայկական կոտորածներին` իրազեկելով հասարակությանը խնդրին: 1922թ. անդամագրվելով Մերձավոր Արևելքի Ամերիկյան նպաստամատույց կազմակերպությանը` Սառան մեկնում է Զմյուռնիա:
1922թ. սեպտեմբերին քեմալական զորքերը ներխուժում են Զմյուռնիա, որը հիմնականում բնակեցված էր փախստականներով: Այդ ժամանակ քաղաքում էին գտնվում ոչ միայն տեղաբնիկ հայերը, այլև այստեղ ապաստանած հազարավոր հայ գաղթականներ, որոնց մեջ մեծ թիվ էին կազմում որբերը: Սեպտեմբերի 13-ին քեմալականները հրդեհեցին «գյավուր Իզմիրը», որին զոհ գնաց 100 000-150 000 քրիստոնյա բնակչություն: Քաղաքում մեծ խուճապ բարձրացավ. հրդեհից փրկված քրիստոնյաները ապաստան էին որոնում եվրոպական և ամերիկյան հյուպատոսարաններում: Դեպի ծով նրանց տարհանումն իրականացնում էին միջազգային հումանիտար կազմակերպությունները` Կարմիր խաչը, Մերձավոր Արևելքի Ամերիկյան նպաստամատույցը և այլն:
Հայտնվելով իրադարձություների կիզակետում` Սառա Քորնինգը գերմարդկային ջանքերի շնորհիվ Զմյուռնիայում հավաքագրում է հիմնականում իգական սեռի մինչև 12 տարեկան շուրջ 5000 հայ, նաև հույն երեխաներ, որոնց ամերիկյան ռազմանավերով տեղափոխում են Հունաստան: Այստեղ նա հիմնում է որբանոց` իր սաներին կրթելով և դաստիարակելով որպես իրական քրիտոսնյաների:
1923թ. Հունաստանի Գևորգ 2-րդ թագավորը նրան պաշտոնապես հրավիրելով թագավորական պալատ` պարգևատրեց «Փրկչի արծաթե խաչ» շքանշանով (Հունաստանի պետական բարձրագույն պարգևով): Այս շքանշանով պարգևատրվում են հայրենիքի հանդեպ կատարած հատուկ ծառայությունների համար հույն զինվորական և քաղաքացիական անձինք, նաև Հունաստանի համար հատուկ ծառայություններ մատուցած օտարերկացիները:
1924թ. նա մեկնում է Թուրքիա` զբաղվելով ուսուցչական գործունեությամբ: Թոշակի անցնելով` Սառա Քորնինգը վերադարձավ Չեգոգին` հայրենի բնակավայր, որտեղ ապրեց մինչև կյանքի վերջը` 1969թ.: Նա մահացավ 97 տարկան հասակում` իր կյանքը նվիրելով երեխաներին կրթելու և դաստիարակելու գործին: Սառա Քորնինգի իրականացրած մարդասիրական գործունեության վերաբերյալ որոշ տվյալներ պահպանվում են միայն Յարմութի տարածքային թանգարանում և Քորնինգների ընտանեկան արխիվում:

Сара Корнинг родилась в 1872 году в маленьком городке Чегогин , находящемся в 8 километрах от Ярмута (юго-восток Канады). Еще в годы Первой мировой войны (1914-1918) она присоединилась к Американскому Красному Кресту и добровольцем отправилась в Османскую империю, чтобы протянуть руку помощи спасшимся от турецких погромов армянским беженцам и сиротам. В те дни канадская пресса (Toronto World, The Halifax Herald, La Presse и т. д.) широко освещала погромы армян, информируя о них общественность.
В 1922 году, записавшись в члены Американского комитета помощи Ближнему Востоку, Сара уехала в Смирну.
В сентябре 1922 года кемалистские войска вторглись в Смирну, населенную в основном беженцами: в это время, помимо местных армян, в городе находились нашедшие там приют тысячи армянских беженцев, среди которых большое количество были сиротами. 13 сентября кемалисты подожгли “гяур Смирну”, жертвами этого злодеяния стали, по разным оценкам, 100000-150000 христиан. В городе началась паника; спасаясь от пожара, люди искали приют в американском и европейских консульствах. Их эвакуацию морем организовывали международные гуманитарные организации – Красный крест, Американский комитет помощи Ближнему Востоку и др.
Оказавшись в эпицентре событий, Сара Корнинг ценою сверхчеловеческих усилий собрала в Смирне около 5000 армянских и греческих детей (в основном девочек до 12 лет), которых переправила на военных судах в Грецию. Там С. Корнинг основала сиротский приют, где ее подопечные обучались и воспитывались как истинные христиане.
В 1923 году король Греции Георг 2-й, официально пригласив в королевский дворец, наградил ее высшей государственной наградой страны – орденом “Серебряный Крест Спасителя”. Этим орденом награждаются, как правило, греческие военные и гражданские лица за особые заслуги перед Родиной, а также иностранцы – за особые заслуги перед Грецией.
В 1924 году С. Корнинг снова отправилась в Турцию, чтобы работать учителем. Выйдя на пенсию, Сара Корнинг вернулась в Чегогин, свой родной город, где и прожила до самой смерти в 1969 году. Она умерла в возрасте 97 лет, посвятив всю свою жизнь обучению и воспитанию детей.
Некоторые сведения о гуманитарной деятельности Сары Корнинг хранятся лишь в областном музее Ярмута и в семейном архиве Корнингов.