ԱՄՆ ԿԻՆՈԹԱՏՐՈՆՆԵՐՆ ԱԶԴԱՐԱՐՈՒՄ ԷԻՆ՝ ՊՐԵՄԻԵՐԱ՝ «ԱԼԻՍԱՆ ՍՈՎՅԱԼՆԵՐԻ ԱՇԽԱՐՀՈՒՄ». Ի՞ՆՉ ԷՐ ՊԱՏՄՈՒՄ ՀԱՄՐ ՖԻԼՄԸ
05.12.2017
«Ալիսան Սովյալների աշխարհում»
ֆիլմի գլխավոր դերակատար Էսթերը
The New Near East պարբերականի շապիկին:
The New Near East, January 1922
1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հորդորով Մերձավոր Արևելքում միլիոնավոր կարիքավորների օգնելու համար մի խումբ ականավոր ամերիկացիներ հիմնադրեցին Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան Նպաստամատույց կոմիտեն, որի նպատակն էր «Մերձավոր Արևելքի և հարակից շրջանների տուժածների և կարիքավորների համար մարդասիրական օգնություն ապահովել և աջակցել նրանց հայրենադարձությանը, վերաբնակեցմանը և վերահաստատմանը, ինչպես նաև ապահովել որբերի և այրիների խնամքը …» (1): Հանգանակություններ և դրամահավաք կազմակերպելու նպատակով Նպաստամատույց կոմիտեի աշխատակիցները լայնածավալ քարոզչական գործունեություն սկսեցին:
Առաջին աշխարհամարտի ավարտը պայմաններ ստեղծեց առավել արդյունավետ դրամահավաքի համար: Այն հնարավորություն ընձեռեց հասարակության լայն շերտերին լուսանկարների և շարժական պատկերների միջոցով առավել հստակ ընկալելու Մերձավոր Արևելքի ողբերգության ծավալները: Օգտագործելով պատկերի զգայական ներգործությունը և գիտակցելով հայ գաղթականների ու որբերի ծանր վիճակը ներկայացնող լուսանկարների ազդեցությունը հասարակության վրա՝ կազմակերպվեցին վավերագրական և գեղարվեստական ֆիլմերի ցուցադրություններ:
Նմանատիպ ֆիլմաշարեր ստեղծելու նպատակով Մերձավոր Արևելք էին ուղարկվում կոմիտեի աշխատակիցներ, լուսանկարիչներ, ֆիլմարտադրողներ և նկարահանող խմբեր: 1921 թ. Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույց կոմիտեի կազմում՝ որպես նկարահանող խմբի անդամ Կոստանդնուպոլիս ժամանեց տիկին Ֆլորենս Սփենսեր Դյուրիեյը, ով Կոմիտեի ստեղծման առաջին իսկ տարիներից կազմակերպության կողքին էր և մեծապես հետաքրքրված էր հայ գաղթականների ու որբերի հարցերով: Լինելով Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի Կանանց կազմակերությունների գլխավոր քարտուղար՝ նա հաճախ է բարձրաձայնել հայ և հույն գաղթականների ու որբերի ճակատագրի մասին New York Times և Woman Citizen թերթերում: Նկարահանող խմբի նպատակն էր ստեղծել Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի գործունեության մասին պատմող համր ֆիլմ: Լուիզ Կարոլի «Ալիսան հրաշքների աշխարհում» գրքի նմանությամբ պետք է նկարահանվեր երեխաների համար ուսուցողական «Ալիսան սովյալների աշխարհում» վերնագրով ֆիլմ (2), որի բոլոր կերպարներին մարմնավորելու էին Մերձավոր Արևելքի որբերը: Մեկ երեխայի դրամատիկ պատմությունը կարող էր շատ ավելի ազդեցիկ լինել քան սովյալների մի ամբողջ բազմության պատմությունը: Կոմիտեի որբանոցներ կատարած այցերի ժամանակ տիկին Դյուրիեյի ուշադրությունը գրավում է Օրթաքյոյի որբանոցի սաներից ութամյա Էսթեր անունով մի աղջնակ: Հենց նա էլ ընտրվում է ֆիլմում գլխավոր դերը կատարելու համար: Էսթեր Ռեյզոնը ծնվել էր 1912 թ. Կոստանդնուպոլսում հրեական ընտանիքում: Էսթերի ծնողները մահացել էին Առաջին աշխարհամարտի տարիներին, իսկ հինգ քույրերը մահացել էին հիվանդություններից ու թերսնուցումից: Էսթերն ապաստան էր գտել Կոստանդնուպոսլի Հրեական ազգային մանկատանը(3):
Ֆիլմում Էսթերը մարմնավորելու էր ութ տարեկան ամերիկացի աղջնակի, ում հայրը Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի աշխատակից էր և գտնվում էր Մերձավոր Արևելքում: Ամերիկայից Մերձավոր Արևելքի որբերի համար սնունդ և հագուստ տեղափոխող նավով Ալիսան գնում է իր հոր հետևից և գտնում նրան Կոստանդնուպոլսում, որտեղից նրանք միասին ճամփորդում են Սև ծովով դեպի Բաթում, Թբիլիսի, Ալեսքանդրապոլ (Գյումրի) և Երևան: Այդ ընթացքում Ալիսան այցելում է Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի որբանոցներ, որտեղ հայ որբերը սովորեցնում են նրան հայկական ազգային երգեր ու պարեր, տեսնում է նաև որբանոց մտնելու համար իրենց հերթին սպասող և անմխիթար վիճակում գտնվող որբերի, որոնցից յուրաքանչյուրին բաժանում է հացի պատառներ (4): Ֆիլմում ընդգրկված էին իրական կադրեր՝ արված Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի որբանոցներում և դրանց պատերից դուրս՝ ամերիկյան հասարակությանն ավելի պատկերավոր ներկայացնելու ամերիկացի ժողովրդի հանգանակությունների անհրաժեշտությունը: Հակադրելով «անօթևան, փողոցներում սովամահ լինող, հաճախ շների կողքին գիշերող երեխաների» վիճակը կոմիտեի «որբանոցներում առողջ, կոկիկ, զվարթ երեխաների» (5) վիճակին ֆիլմի միջոցով ներկայացվում էր Կոմիտեի կատարած աշխատանքի հսկայական ծավալները: Միաժամանակ ֆիլմի միջոցով կոմիտեն կոչ էր անում ավելի ակտիվ մասնակցել դրամահավաքներին ու հանգանակություններին:
Երեք ժապավենից կազմված ֆիլմի պրեմիերան տեղի ունեցավ 1921 թ. նոյեմբերի 29-ին Նյու Յորքում՝ Յեյլի ակումբում: Ֆիլմը մեծ հաջողություններ գրանցեց հատկապես երեխաների շրջանում: ԱՄՆ որոշ քաղաքներում երեխաները մուտքի տոմսի փոխարեն խտացրած կաթ էին հանձնում կոմիտեի գրասենյակներ: Միայն 1922 թ. հունվար ամսին Նյու Յորքի Ուայթ Փլեյնս քաղաքում սկաուտների նախաձեռնությամբ ֆիլմը դիտել ցանկացող երեխաների կողմից ավելի քան 5000 տուփ խտացրած կաթ էր հավաքվել Մերձավոր Արևելք ուղարկելու համար (6): Որոշ քաղաքներում էլ Նպաստամատույց կոմիտեի գրասենյակները դպրոցական երեխաներին անվճար տոմսեր էին բաժանում՝ այդկերպ փորձելով բարձրացնել երեխաների շրջանում տեղեկացվածության մակարդակը, որն էլ կհանգեցներ ավելի մեծ ծավալի հանգանակությունների (7):
Ֆիլմի նկարահանումներից հետո տիկին Դյուրիեյը որդեգրում է Էսթերին և իր հետ տանում Նյու Յորք: Կոստանդնուպոսլի Հրեական ազգային մանկատունը և Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույց կոմիտեի հոգաբարձուների խորհուրդը (8) հետևողական եղան, որպեսզի Էսթերը, այժմ արդեն Ալիսա Դյուրիեյը, մեծանա հրեական ավանդույթներով և դաստիարակվի հրեական ոգով: Էսթերի մասնակցությամբ ֆիլմի և Էսթերի ճակատագրի մասին հոդվածներ լույս տեսան The New Near East պարբերականում և The New York Times թերթի համարներում (10): Էսթերի հետ ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո տիկին Դյուրիեյը շարունակեց իր հայանպաստ գործունեությունը: Նրանք միասին ճամփորդում էին ԱՄՆ Արևելյան ափին տարբեր քաղաքներում ֆիլմի պրեմիերաներին մասնակցելու համար և հանդիսատեսի հետ հանդիպելու և Մերձավոր արևելքի որբերի վիճակը ներկայացնելու համար (11): Նրանք կազմակերպում էին արևելյան տոնավաճառներ, որտեղ վաճառվում էին Կոմիտեի որբանոցների սաների և գաղթականների ձեռքի աշխատանքներ: Միայն 1931 թ. գաղթականների ձեռքի աշխատանքների վաճառքից նրանք հավաքեցին 100 000 ԱՄՆ դոլար (12):
Էսթերի մասնակցությամբ «Ալիսան սովյալների աշխարհում» ֆիլմի ցուցադրությունից ստացված ողջ հասույթն ուղղվեց ավելի քան 130000 կենսապահովման գործին: Ցավոք, ֆիմից որևէ հատված դեռևս չի հայտնաբերվել: Մոտ մեկ դար անց՝ 2010 թ. Near East Foundation կազմակերպությունը ֆիլմում Ալիսայի կերպարը մարմնավորած Էսթեր Ռեյզոնին պարգևատրեց Պատվո մեդալով՝ Մերձավոր Արևելքի որբերի համար կատարած աշխատանքի համար (13):
Էսթեր Ռեյզոնը մահացել է 2015 թ. նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Բյութ քաղաքում, 103 տարեկան հասակում (14):
Լուսինե Աբրահամյան, ՀՑԹԻ գիտաշխատող
_________________________________________________________________
1. http://www.armenian-genocide.org/Affirmation.228/current_category.7/offset.50/affirmation_detail.html.
2. «Ալիսան սովյալների աշխարհում» վերնագիրը պատահական չէր ընտրված: Ինչպես «Ալիսան հրաշքների աշխարհում» գրքում, այնպես էլ ֆիլմում Ալիսան ճամփորդելու էր և այդ ընթացքում ականատեսը դառնալու այնպիսի երևույթների, որոնք ազդելու էին նրա հուզական աշխարհի և մանկական հոգեբանության վրա: Ինչպես գրքում, այնպես էլ ֆիլմում, Ալիսան տեսնելու էր մարդկանց, ովքեր պայքարում էին հանգամանքների դեմ հանուն իրենց գոյության, և փորձելու էր անել հնարավոր ամեն բան նրանց օգնելու համար:
3. Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցը համագործակցում էր Կոստանդնուպոլսի հրեական համայնքի հետ և նյութական օժանդակություն ցույց տալիս համայնքի ջանքերով ստեղծված Օրթաքյոյի և Հասքյոյ որբանոցներին:
4. “Alice in Hungerland,” The New Near East, no. 7, November 1921, p. 4.
5. Նույն տեղում:
6. “Are They a Worthy People?” The New Near East 7, no. 4, February 1922, p. 16.
7. “The Power of Children,” The New Near East 7, no. 2, December 1921, p. 14.
8. Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեն չէր խրախուսում կոմիտեի կին աժխատակիցներին որդեգրել և իրենց հետ ԱՄՆ տեղափոխել Մերձավոր Արևելքի որբերին՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ ամերիկյան իշխանությունները դժկամություն էին դրսևորում, իսկ որդեգրող կանայք մեծամասամբ միայնակ էին:
9. http://search.archives.jdc.org/multimedia/Documents/NY_AR2132/436-442/NY_AR2132_00663.pdf.
10. http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=9C06E0D81E3CE533A2575BC2A9629C946395D6CF.
11. https://www.newspapers.com/clip/10006404/florence_spencer_duryea_1922/.
12. https://www.newspapers.com/clip/10006825/florence_spencer_duryea_1931/.
13. http://mtstandard.com/news/local/obituaries/alice-duryea-kinney/article_3a72e875-b153-50f7-be7b-a37a2a55e7ff.html.
14. Նույն տեղում:
Ալիսան հացի պատառներ է բաժանում անօթևան որբերին: Կադր «Ալիսան Սովյալների աշխարհում» ֆիլմից, The New Near East, November 1921, p. 5.
Ֆլորենս Սփենսեր Դյուրիեյ (1884-1966)
Էսթեր Ռեյզոնը ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո, 1920-ականներ
Ֆլորենս և Ալիսա Դյուրիեյները ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո, 1920-ականներ
«Ներկայացվել են Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի կարիքները. տիկին Ֆլորենս Սփենսեր Դյուրիեյը հանդիպում է ունեցել մինեապոլիսցիների հետ, ովքեր ցանկանում են օգնել»
Star Tribune, Minneapolis, Nov. 26, 1919, p. 11
«Նպաստամատույց Կոմիտեի աշխատակիցը խնդրում է.«Փրկե՛ք Մերձավոր Արևելքի երեխաների կյանքը»
The Winona Times, Winona, March 3, 1922, p. 6
Ֆլորենս Սփենսեր Դյուրիեյը Մերձավոր Արևելքի որբերի և գաղթականների ձեռքի աշխատանքների տոնավաճառում:
Վաճառքից ստացված հասույթը տրամադրվելու էր Մերձավոր Արևելքի որբերի կենսապահովմանը: 29 հունիսի, 1935 թ.

«Алиса в стране голодающих»
По инициативе посла США в Османской империи Генри Моргентау в 1915 г. для оказания помощи миллионам нуждающимся на Ближнем Востоке группа известных американцев основала Американский комитет помощи Ближнему Востоку, целью которого было «обеспечение гуманитарной помощи пострадавшим и нуждающимся Ближнего Востока и соседних областей и помощь в репатриации, обустройстве, а также обеспечение ухода за сиротами и вдовами...» (1). С целью организации сбора пожертвований сотрудники Комитета развернули широкомасштабную пропагандистскую деятельность.
Завершение Первой мировой войны создало благоприятные условия для более эффективного сбора пожертвований. Возникла возможность широким слоям общества посредством фотографий и движущихся изображений более четко воспринимать масштабы трагедии на Ближнем Востоке. Используя эффективное воздействие движущихся изображений и осознавая влияние на общество фотографий, представляющих тяжелое положение армянских беженцев и сирот, были организованы показы документальных и художественных фильмов.
С целью создания аналогичных фильмов на Ближний Восток отправляли сотрудников Комитета, фотографов, режиссеров и съемочные группы. В 1921 г. от Американского комитета помощи Ближнему Востоку в качестве члена съемочной группы в Константинополь прибыла миссис Флоренс Спенсер Дюрией. Будучи членом Комитета с первых лет его создания, она была очень заинтересована вопросами армянских беженцев и сирот. Являясь главным секретарем Женских организаций Американского комитета помощи Ближнему Востоку, она часто поднимала тему судеб армянских и греческих беженцев и сирот в газетах New York Times и Woman Citizen. Целью съемочной группы было создание немого фильма, рассказывающего о деятельности Комитета помощи Ближнему Востоку. Аналогично книге Луиса Карола «Алиса в стране чудес» должен был быть снят обучающий фильм для детей под заголовком «Алиса в стране голодающих» (2), где всех персонажей должны были сыграть сироты Ближнего Востока. Драматическая история одного ребенка могла произвести большее впечатление, чем история множества голодающих. Во время посещения приютов Комитета внимание Дюрией привлекла восьмилетняя воспитанница приюта в Ортакьо по имени Эстер. Именно она была выбрана на главную роль. Эстер Рейзон родилась в 1912 г. в Константинополе в еврейской семье. Родители Эстер погибли в годы Первой мировой войны, а пятеро сестер погибли от болезней и голода. Эстер нашла убежище в Еврейском национальном приюте Константинополя (3).
В фильме Эстер должна была сыграть роль восьмилетней американской девочки, чей отец был сотрудником Комитета помощи Ближнему Востоку и находился на Ближнем Востоке. На корабле, везущем еду и одежду для сирот Ближнего Востока, Алиса из Америки поехала вслед за отцом и нашла его в Константинополе, откуда они вместе отправились по Черному морю в Батуми, Тифлис, Александрополь (Гюмри) и в Ереван. Во время путешествия Алиса посещала приюты Комитета помощи Ближнему Востоку, где армянские сироты учили ее армянским национальным песням и танцам. Она увидела также безутешных сирот, ожидающих своей очереди, чтобы войти в приют, и каждому раздала по кусочку хлеба (4). В фильм были включены документальные кадры, сделанные в приютах Комитета помощи Ближнему Востоку и за их стенами, чтобы более выразительно представить американской общественности необходимость пожертвований.
Противопоставлением состояния «бездомных, голодающих детей, часто засыпающих на улицах рядом с собаками» состоянию «здоровых, аккуратных, радостных детей в приютах Комитета» (5) посредством фильма демонстрировался грандиозный масштаб работы, выполненной Комитетом. Одновременно этим фильмом Комитет призывал более активно принимать участие в сборах пожертвований.
Премьера фильма, состоящего из трех лент, состоялась 29 ноября 1921 г. в нью-йоркском клубе Ейли. Фильм вызвал большой зрительский интерес, особенно среди детей. В некоторых городах США дети вместо входного билета сдавали в офисы Комитета сгущеное молоко. Только в январе 1922 г. в городе Уайт Плейнс штата Нью-Йорк по инициативе скаутов детьми, желающими посмотреть фильм, было собрано более 5000 банок сгущеного молока для отправки на Ближний Восток (6). В некоторых городах офисы Комитета помощи раздавали школьникам бесплатные билеты, пытаясь тем самым поднять уровень осведомленности среди детей, что привело бы к большему объему пожертвований (7).
После съемок фильма миссис Дюрией удочерила Эстер и увезла с собой в Нью-Йорк. Еврейский национальный приют Константинополя и Совет попечителей Комитета помощи Ближнему Востоку (8) проследили, чтобы Эстер, теперь уже Алиса Дюрией, росла по еврейским традициям и была воспитана в еврейском духе. О фильме с участием Эстер и о ее судьбе были опубликованы статьи в номерах периодического издания The New Near East и газеты The New York Times (10). После возвращения в США с Эстер миссис Дюрией продолжила деятельность в помощь армянскому народу. Они путешествовали по различным городам Восточного побережья США для участия на премьерах фильма и встречались со зрителями, представляя положение сирот на Ближнем Востоке (11). Организовывали восточные ярмарки, где продавались ручные работы воспитанников приютов Комитета и беженцев. Только в 1931 г. от продажи ручных работ беженцев они собрали 100 000 долларов США (12).
Вся прибыль, полученная от показа фильма «Алиса в стране голодающих» с участием Эстер была вложена в дело обеспечения условий содержания более чем 130 000 сирот. К сожалению, ни одного фрагмента из фильма до сих пор не было обнаружено. Спустя почти столетие, в 2010 г. организация Near East Foundation наградила Эстер Рейзон, сыгравшую в фильме роль Алисы, почетной медалью за работу в помощь сирот Ближнего Востока (13).
Эстер Рейзон скончалась 15 ноября 2015 г. в американском городе Бют в возрасте 103 лет (14).
Лусине Абраамян, научный сотрудник МИГА
_________________________________________________________________
1. http://www.armenian-genocide.org/Affirmation.228/current_category.7/offset.50/affirmation_detail.html.
2. Заглавие фильма «Алиса в стране голодающих» было выбрано неслучайно. Как в книге «Алиса в стране чудес», так и в фильме, путешествуя, Алиса стала свидетельницей таких событий, которые должны были оказать воздействие на ее эмоциональный мир и детскую психику. Как в книге, так и в фильме, Алиса увидела людей, которые для выживания боролись с суровыми обстоятельствами, и пыталась сделать все возможное, чтобы помочь им.
3. Комитет помощи Ближнему Востоку сотрудничал с еврейской общиной в Константинополе и оказывал материальную помощь созданным усилиями общины приютам в Ортакьо и Аскьо.
4. “Alice in Hungerland,” The New Near East, no. 7, November 1921, p. 4.
5. Նույն տեղում:
6. “Are They a Worthy People?” The New Near East 7, no. 4, February 1922, p. 16.
7. “The Power of Children,” The New Near East 7, no. 2, December 1921, p. 14.
8. Комитет помощи Ближнему Востоку не рекомендовал женщинам – сотрудникам Комитета – усыновлять сирот и везти их с собой в Америку. Власти США проявляли недовольство этим, так как усыновляющие женщины в большинстве своем были одиноки.
9. http://search.archives.jdc.org/multimedia/Documents/NY_AR2132/436-442/NY_AR2132_00663.pdf.
10. http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=9C06E0D81E3CE533A2575BC2A9629C946395D6CF.
11. https://www.newspapers.com/clip/10006404/florence_spencer_duryea_1922/.
12. https://www.newspapers.com/clip/10006825/florence_spencer_duryea_1931/.
13. http://mtstandard.com/news/local/obituaries/alice-duryea-kinney/article_3a72e875-b153-50f7-be7b-a37a2a55e7ff.html.
14. там же.
Алиса раздает кусочки хлеба бездомным сиротам. Кадр из фильма «Алиса в стране голодающих», The New Near East, ноябрь 1921, с. 5.
Флоренс Спенсер Дюрией (1884-1966)
Эстер Рейзон после переезда в США, 1920-е гг.
Флоренс и Алиса Дюрией после переезда в США, 1920-е гг.
«Были представлены нужды Комитета помощи Ближнему Востоку. Миссис Флоренс Спенсер Дюрией встретилась с миннеапольцами, желающими помочь»
Star Tribune, Миннеаполис, 26 ноября, 1919, с. 11
Сотрудник Комитета помощи просит: «Спасите жизнь детей Ближнего Востока!»
The Winona Times, Уинона, 3 марта, 1922, с. 6
Флоренс Спенсер Дюрией на ярмарке ручных работ армянских сирот и беженцев Ближнего Востока.
Прибыль, полученная от продаж, была вложена в дело обеспечения условий содержания сирот Ближнего Востока, 29 июня 1935 г.