Լիդիցեի գեղեցիկ արվեստների մանկական կերպարվեստի միջազգային մրցույթի ամփոփումն ու ցուցահանդեսի կազմակերպումը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տանիքի տակ արդեն գեղեցիկ ավանդույթ է դարձել:
Լիդիցեի գեղեցիկ արվեստների 46-րդ միջազգային պատանեկան ցուցահանդեսի մրցանակակիրների պարգևատրման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան, ով և հանձնեց մրցանակները: Պարոն դեսպանը կարևորեց ՀՑԹԻ – Չեխիայի դեսպանատան համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնեց յուրաքանչյուր տարի միջոցառմանն աջակցելու համար:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը.
«Ուրախ եմ ձեզ ողջունել և հյուրընկալել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում: Թույլ տվեք ամենից առաջ ընդգծել ցուցահանդեսի կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին, որ տարիներ շարունակ այդքան դրական գործունեությամբ միավորում են երեխաներին աշխարհի տարբեր ծայրերից: Այս ցուցահանդեսը Լիդիցեի ողբերգության, ցեղասպանությունների ու պատերազմների զոհ դարձած երեխաների հիշատակը վառ պահելու յուրահատուկ ձև է: Միաժամանակ այն կարևոր ազդակ է՝ երեխաներին խաղաղ մանկություն ապահովելու մեր պարտականության մասին:
Սիրելի՛ երեխաներ, հպարտ եմ ձեր ընկերակցությամբ այս ջերմ միջավայրում գտնվելու համար: Սրահում ներկայացված ձեր աշխատանքներն անսպառ դրական լիցքեր և էներգիա են հաղորդում: Կրկնակի հպարտ եմ, որ հային բնորոշ ստեղծարարությամբ ու տաղանդով ներկայացրել եք ձեր աշխատանքները մեծ արժեք և կարևորություն ունեցող միջազգային ցուցահանդեսում: Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ձեր աշխատանքներով գերազանց արդյունքներ եք գրանցել, և շատերդ արժանացել եք պատվավոր մրցանակների: Շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում նորանոր հաջողություններ»:
2018թ. ցուցահանդես-մրցույթի թեման եղել է Ջուրը, իսկ 2019 թ. մրցույթի թեման կլինի Քիմիան:
Լիդիցեի գեղեցիկ արվեստների միջազգային պատանեկան ցուցահանդեսը հիմնվել է 1967 թ` ի հիշատակ չեխական Լիդիցե գյուղում գերմանացի նացիստների կողմից սպանված և պատերազմի ընթացքում զոհված երեխաների:

ЦЕРЕМОНИЯ НАГРАЖДЕНИЯ ПОБЕДИТЕЛЕЙ «МЕЖДУНАРОДНОГО КОНКУРСА ХУДОЖЕСТВЕННЫХ ПРОИЗВЕДЕНИЙ ДЕТЕЙ ЛИДИЦЕ – 2018 Г.» В МИГА
05.12.2018
Подведение итогов и организация выставки «Международного конкурса художественных произведений детей Лидице» в Музее-институте Геноцида армян стало красивой традицией.
На церемонии награждения победителей 46-го «Международного конкурса художественных произведений детей Лидице» с приветственной речью выступил чрезвычайный и полномочный посол Республики Чехия в РА Петр Микиска, который и вручил награды. Посол высоко оценил сотрудничество МИГА с посольством Чехии и выразил благодарность за ежегодную поддержку в организации мероприятия.
С приветственной речью выступила также заместитель директора МИГА Лусине Абраамян:«Рада приветствовать вас в Музее-институте Геноцида армян. Позвольте в первую очередь подчеркнуть важность мероприятия и выразить благодарность организаторам, которые на протяжении многих лет подобной позитивной деятельностью объединяют детей из различных стран мира. Эта выставка является своеобразным способом сохранения памяти о детях Лидице, ставших жертвами трагедии, геноцида и войн . Одновременно – это важный стимул, напоминающий о нашей обязанности обеспечить мирное детство.
Дорогие дети, горда находиться с вами в этой теплой обстановке. Ваши работы, представленные в зале, передают бесконечную положительную энергию. Особенно горда тем, что с присущим армянам темпераментом и талантом, вы представили ваши работы на имеющей важное значение международной выставке. Как и каждый год, в этом году ваши работы имели высокие результаты, и многие из них удостоились почетных наград. Поздравляю всех и желаю новых успехов».
Темой выставки-конкурса 2018 г. была Вода, а темой конкурса 2019 г. будет Химия.
«Международный конкурс художественных произведений детей Лидице» был основан в 1967 г. в память детей, убитых германскими нацистами в чешской деревне Лидице, а также погибших во время войны.