ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԱՊՐԻԼԻ 24-Ը ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՇԱՏԱԿԻ ՕՐ Է ՀՌՉԱԿԵԼ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 24-ը հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր: Այս մասին նա հայտարարել է Փարիզում հայ համայնքի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ:
«Ֆրանսիան գիտե, թե ինչպես առերեսվել պատմությանը: Այն առաջիններից էր, որ 1915 թ. հայ ժողովրդի զանգվածային սպանություններն անվանեց ցեղասպանություն և 2001 թ. ճանաչեց օրենքի ուժով»,- հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Նա ավելացրել է, որ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու գործընթացն ավարտին կհասցվի առաջիկա շաբաթների ընթացքում:
Էմանուել Մակրոնի գրառումը Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում
Հիշեցնենք, որ 2018 թ. հոկտեմբերի 11-ին Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը, կնոջ՝ Բրիջիտ Մակրոնի ուղեկցությամբ Երևանում գտնվող «Շառլ Ազնավուր» կեցավայր այցելության շրջանակում խոսել էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար Շառլ Ազնավուրի մղած պայքարի մասին՝ նշելով, որ Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ը կհիշվի որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
«Չկան բառեր՝ նկարագրելու համար այն, ինչը զգացինք այսօր առավոտյան Ցեղասպանության հուշահամալիրում։ Նա, ով գիտեր Ֆրանսիան 1915 թվականից ի վեր, դատապարտել է Ցեղասպանությունն Անատոլ Ֆրանսի ձայնով, իր նավատորմի 3-րդ էսկադրային ուղարկել փրկելու հազարավոր մարդկանց։ Նա, ով պայքարեց, որ 2001-ին Ֆրանսիան օրենքի ուժով ճանաչեր Ցեղասպանությունը:
Սփյուռքի կողքին կշարունակենք միջազգային հանրության կողմից Ցեղասպանության ճանաչման համար Շառլ Ազնավուրի մղած պայքարը: Այդ պայքարը Ֆրանսիայի պայքարն է, այն երբեք չի ավարտվի, որովհետև հիշել ցեղասպանությունների մասին, նայել նրանց դեմքին՝ դատապարտելով դրանց դժոխականությունը, կնշանակի պայմաններ ստեղծել դրանց կրկնությունից խուսափելու համար։ Ես խոստացել էի դա, խոստումս կկատարվի մինչև առաջիկա ապրիլի 24-ը: Ֆրանսիայում այս օրը կհիշվի որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»,- ասել էր Ֆրանսիայի նախագահը:
Իսկ մինչև «Շառլ Ազնավուր» կեցավայր մեկնելը Ֆրանսիայի նախագահն այցելել էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ՝ Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, գրառում է արել. «Ծանր ապրումներով ու հուզմունքով ենք այսօր այստեղ: Ֆրանսիայի անունից ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում բոլոր նրանց, ովքեր ընկան՝ «արևն առած իրենց աչքերի մեջ», նրանք, ովքեր՝ «միայն ապրել էին ուզում»: Ֆրանսիան քողազերծել է ցեղասպանությունը դեռ 1915 թվականին մտավորականների կողմից: Եվ նա ընդունել է երեխաներին և ընտանիքներին, ովքեր փախչում էին ցեղասպանությունից, և ովքեր մեր ազգն ավելի պանծացրին:

FRENCH PRESIDENT DECLARED APRIL 24 A NATIONAL DAY OF COMMEMORATION OF THE ARMENIAN GENOCIDE
French President Emmanuel Macron has declared April 24 a national day of commemoration of the Armenian Genocide. Macron made the announcement in Paris, at the annual dinner of the Armenian community in France.
Speaking to the Armenian community, Macron said: "France is, first and foremost, the country that knows how to look history in the face, which was among the first to denounce the killings of the Armenian people, which in 1915 named genocide for what it was, which in 2001 after a long struggle recognized it in law."
The President of France left a note in the Memory Book of the museum during his visit.
Macron also added that in the next weeks France would make April 24 a national day of commemoration of the Armenian Genocide.
Let us remind, that in the framework of his visit to Armenia on October 11 2018, Emmanuel Macron with his wife Brigitte Macron paid a visit to "Charles Aznavour" residence in Yerevan, and spoke about Aznavour's struggle for the recognition of the Armenian Genocide, and mentioned that April 24 will be remembered as the Day of Remembrance of the Armenian Genocide in France.
“I can’t find words to describe what we felt this morning at the Armenian Genocide Memorial. The one who knows France since 1915 condemned the Genocide through the voice of Anatol Franc, send his third naval crew to save thousands of people. The one who fought for the recognition of Armenian Genocide in France by law, in 2001.
Together with the Diaspora we will continue Charles Aznavour's struggle for the recognition of the Armenian Genocide by the international community. That struggle is the struggle of France, it will never end, because to remember the genocides, look at their faces by condemning their hell, would mean creating conditions to avoid their repetition. I have promised that, and my promise will be fulfilled until the next April 24. This day will be designated as the Armenian Genocide Remembrance Day in France.” These are the words of the President of France.
Before the visit to "Charles Aznavour" residence, the French President was at the Armenian Genocide Museum, where he wrote a note in the book of Honorable Guests.
It is with gravity and emotion that we are here today. On behalf of France, I respectfully pay tribute to those who have fallen with “eyes full of sunshine”, those who “only wanted to live”. France denounced the genocide of 1915 by the intellectuals. France welcomed children and families who had fled the genocide and made our Nation bigger. France will never forget and carry the fight for truth and recognition. This sad resignation. For those who have fallen. For our generations and those to come.