Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհակալական նամակ է հղել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ հիմնադրամին՝ ի դեմս տնօրեն Հարություն Մարությանին 2018 թ. դեկտեմբերի 9-11-ը Երևանում կայացած Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության Երրորդ գլոբալ ֆորումի կայացմանը ցուցաբերած աջակցության համար:
«Անկասկած, Երրորդ գլոբալ ֆորումը կարևոր իրադարձություն էր ցեղասպանության կանխարգելման միջազգային օրակարգում, ինչի հաջողությամբ կազմակերպման և անցկացման մեջ զգալի էր նաև Ձեր և Ձեր գլխավորած կազմակերպության ավանդը: Այդ իսկ կապակցությամբ ես կցանկանայի իմ շնորհակալությունը հայտնել Ձեզ՝ Ընդդեմ ցեղասպանության Երրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու և կազմակերպչական աշխատանքների շրջանակներում արտաքին գործերի նախարարությանը ցուցաբերած աջակցության համար»,-նշել է ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թ. դեկտեմբերի 9-11-ը Երևանում կայացել էր «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երրորդ գլոբալ ֆորումը:
Ֆորումի՝ «Թանգարանները և ցեղասպանությունը. Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացումը և այդ միջոցով կանխարգելման գործընթացին նպաստումը» թեմատիկ քննարկմանը «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն, պ.գ.դ. Հարություն Մարությանը հանդես էր եկել «Թանգարաններ և ցեղասպանություն. Օժանդակել ցեղասպանության կանխարգելմանը պահպանելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրերը. հայացք Երևանից» զեկույցով: Մանրամասները՝ հղումով:

Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян отправил благодарственное письмо фонду «Музей-институт Геноцида армян» в лице директора Арутюна Марутяна за оказанное содействие Третьему глобальному форуму «Против преступления геноцида», состоявшегося 9-11 декабря 2018 г. в Ереване.
«Несомненно, Третий глобальный форум был важным событием в международном деле предупреждения геноцида, в удачной организации и проведении которого значителен ваш вклад и вклад организации, которой вы руководите. В связи с этим я желаю выразить благодарность вам за участие в Третьем глобальном форуме и оказанное содействие Министерству иностранных дел в организационных работах», - отметил министр иностранных дел.
Напомним, что 9-11 декабря 2018 г. в Ереване состоялся Третий глобальный форум «Против преступления геноцида».
На тематическом обсуждении форума «Музеи и геноциды: сохранение памяти жертв геноцида и таким образом содействие процессу предупреждения» директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» д.и.н. Арутюн Марутян выступил с докладом: «Музеи и геноцид: содействовать предупреждению геноцида, сохраняя дни памяти жертв геноцида: взгляд из Еревана». Подробности по ссылке: