ՎԱՏԻԿԱՆԻ ԳԱՂՏՆԻ ԱՐԽԻՎՆԵՐԻ ԵՎ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ԱՅՑԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ ԵՎ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Հունիսի 2-ին Վատիկանի Գաղտնի արխիվների և Առաքելական գրադարանի ղեկավար Մոնսինյոր Ժան-Լուի Բրյուգեսը և Հռոմի Քահանայապետական արևելագիտության ինստիտուտի եկեղեցական իրավունքի ֆակուլտետի պրոֆեսոր Հայր Ժորժ Անրի Ռույսեն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրանք ծաղիկներ դրեցին հավերժական կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակին։
Վատիկանից ժամանած պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան Մեծ եղեռնի պատմության ողբերգական դրվագներին և վավերական մանրամասներին։
Մոնսինյոր Ժան-Լուի Բրյուգեսը և Հայր Ժորժ Անրի Ռույսեն գրառում կատարեցին Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հյուրերին նվիրեց «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գրքի անգլերեն հրատարակությունը և հանձնեց «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» երախտագիտության ոսկե մեդալներ՝ Հայոց ցեղասպանության պատմության ուսումնասիրման և ճանաչման գործում ունեցած ավանդի համար:

On 2nd of June, Head of Vatican Secret Archives and Apostolic Library Monsignor Jean-Louis Bruguès and professor of church law at the Pontifical Oriental Institute Father Georges-Henri Ruisen visited Armenian Genocide Memorial Complex. They laid flowers at the eternal fire and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence.
The Vatican delegation also made a tour in the Genocide Museum and got acquainted with the tragic episodes of the Armenian Genocide.
Monsignor Jean-Louis Bruguès and Father Georges-Henri Ruisen left notes in the Memory Book of Honorable Guests. Director of Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan presented to the guests the English edition of “Armenian Genocide: Front page coverage in the world press” and "Fridtjof Nansen" gold medals of gratitude for their contribution to the study and recognition of the Armenian Genocide.