Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովին նվիրված մամուլի ասուլիս:
Ասուլիսի բանախոսներն էին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, գիտաժողովի կազմկոմիտեի տեղական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Դեմոյանը, ամերիկահայ հայտնի գրող, պատմաբան Փիթեր Բալաքյանը, գիտաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ Դոննա-Լի Ֆրիզը և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, գիտաժողովի տնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Ասուլիսի ընթացքում Հայկ Դեմոյանը հայտարարեց, որ հուլիսի 8-ին, ժամը 18:00-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Մեծ դահլիճում տեղի կունենա «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» խորագիրը կրող Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության (ՑՄԸ) 12-րդ գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը:
«Այս ոլորտի կարևորագույն գիտաժողովն այս տարի հյուրընկալում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Այս գիտաժողովի անցկացումը բացառիկ իրադարձություն է լինելու հայագիտության ու Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում: Գիտաժողովին իրենց մասնակցությունը կբերեն ցեղասպանագիտության և հարակից ոլորտների հարյուրավոր լավագույն մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Հայաստան են ժամանելու հարյուրավոր հեղինակավոր գիտնականներ և երիտասարդ մասնագետներ, որոնց մասնակցությունը Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովին լավ առիթ է հանդիսանալու Հայոց ցեղասպանության և դրա հետևանքների մասին ավելի խորքային պատկերացումներ ունենալու և, ինչու չէ, Հայաստանին և մեր մշակույթին մոտիկից ծանոթանալու համար»,-նշեց Հայկ Դեմոյանը:
Ասուլիսի ընթացքում կազմակերպիչները հայտնեցին, որ հեղինակավոր այս գիտաժողովի անցկացումը Երևանում աննախադեպ է լինելու թե՛ մասնակիցների քանակի, թե՛ ակադեմիական բարձր վարկանիշի, թե՛ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տեսանկյունից: 2015 թ. գիտաժողովը նվիրվելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի 70-րդ տարելիցներին: Ելույթ են ունենալու մասնագետներ 35 երկրներից, զեկույցները ընդհանուր թիվը շուրջ 130 է։
«Տարիներ առաջ էլ ենք մենք զեկույցներ ունեցել Հայոց ցեղասպանության թեմայով, բայց դրանց հիմնական շեշտը այն էր, որ դա ցեղասպանություն է, և որ դա չի կարելի ժխտել։ Իսկ այս գիտաժողովին ներկայացված զեկույցները Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության մասին տարբեր, ասպեկտներ, ավելի շատ նրբություններ են պարունակում»,- ասաց Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության փոխնախագահ, Երևանում 12-րդ գիտական կոնֆերանսի կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Դոննա Լի Ֆրիզը։
Սուրեն Մանուկյանը հավելեց, որ գիտաժողովը, որն անց է կացվում երկու տարին մեկ, ուղենշում է առաջիկա մի քանի տարվա ոլորտի զարգացման ուղղությունները: Այս տարի այն կարվի Երևանում:
1997 թ. Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 2010 թ. ստացել ՀՀ Նախագահի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար շնորհվող մրցանակ:
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը (International Association of Genocide Scholars) ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններն ուսումնասիրող գիտնականների առաջատար և խոշորագույն միավորումն է: Այն ստեղծվել է 1994 թ. հայտնի ցեղասպանագետներ Իսրայել Չառնիի (Israel Charny), Հելեն Ֆայնի (Helen Fein), Ռոբերտ Մելսոնի (Robert Melson) և Ռոջեր Սմիթի (Roger Smith) կողմից և այսօր միավորում է ավելի քան 500 գիտնականի աշխարհի տարբեր երկրներից: Ընկերակցության նպատակն է հետազոտել և ուսուցանել աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների պատճառները` կանխարգելելու համար ցեղասպանությունների կրկնումն ապագայում: Հայոց ցեղասպանությունը մշտապես գտնվում է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության անդամների ուսումնասիրության կենտրոնում:

Today at the AGMI conference hall a press-conference on the 12th meeting of International Association of Genocide Scholars took place.
The speakers of the press-conference were Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute and Chairman of the local organizing committee, Peter Balakian, famous American-Armenian writer and historian, Donna-Lee Frize, Chairman of the organizing committee and Suren Manukyan, Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute and Conference Director.
During the press-conference Hayk Demoyan announced, that on 8 of July, 18:00, at the big conference hall of the American University in Yerevan the grand opening of the 12th meeting of International Association of Genocide Scholars entitled “Comparative Analyses of 20th Century Genocides” would take place.
Demoyan noted: “The most important conference of this field is hosted by the Armenian Genocide Museum-Institute this year. This conference would be a unique event in the fields of Armenology and the Armenian Genocide Studies. Best experts in genocide studies and adjacent fields from around the world will participate in this conference. Hundreds of renowned scientists and young specialists will come to Armenia, which will be a great opportunity to have a deeper understanding of the Armenian Genocide and its consequences, as well as to be introduced to Armenia and its culture”.
The organizers noted the unprecedented nature of Yerevan conference in terms of number of participants, high ranking academicians, as well as the centennial of the Armenian Genocide. 2015 conference will be dedicated to the centennial of the Armenian Genocide as well as World War II, and 70th anniversary of Holocaust. Experts from 35 countries will deliver speeches. The total number of the papers will be around 130.
Deputy Director of International Association of Genocide Scholars and Chairman of the organizing committee of the 12th conference, Donna-Lee Frize said: “For many years we had papers on the Armenian Genocide topic mainly stressed that it is a genocide, which is undeniable. Whereas the papers presented for this conference include different aspects and peculiarities of the Armenian Genocide”.
Suren Manukyan added, that the conference which is held once in two years, specifies the directions of development for the next few years. This year it will be held in Yerevan. In 1997, International Association of Genocide Scholars recognized the Armenian Genocide, and in 2010, the association was rewarded by the RA President for the significant contribution in the recognition of the Armenian Genocide.
International Association of Genocide Scholars is the largest union of leading scholars on genocides and crimes against humanity. It was created in 1994 by renowned genocide experts Israel Charny, Helen Fein, Robert Melson and Roger Smith, and today it has more than 500 members from different countries. The association aims to research and study the reasons of the genocide all over the world with a view to prevent it occurrence. The Armenian Genocide is always in the focus of the studies carried out by International Association of Genocide Scholars.