ՀԱՅ ԸՆՏԱՆԻՔԻՆ ՊԱՏԿԱՆԱԾ ՀԱՅԵԼԻՆ ՀԱՆՁՆՎԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻՆ
Գերմանիայում բնակվող ալևի Հասան Դվինը Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտին փոխանցեց մի հայելի, որը 1915 թ. հայտնվել էր նրա պապի մոտ։
Ծնունդով պատմական Երզնկայից Հասանը պատմում է, որ փայտե պատյանով հայելին իր Հասան պապին հայերի նակատմամբ իրականացվող կոտորածների ընթացքում ի պահ են տվել բռնագաղթի ենթարկված հարևան հայերը՝ հույսով, որ գուցե մի օր հետ վերցնեն իրենց իրերը:
Սակայն ինչպես հայտնի է, Երզնկայի հայությունը թուրքական վայրագություններից առավելապես տուժած շրջաններից է: Երզնկայի հայությունը գրեթե ամբողջությամբ տեղահանվել և գազանաբար սպանվել է, ձերբակալվել և գնդակահարվել է նաև տեղի մտավորականությունը:
1915 թ. մայիսին թուրքական իշխանությունների հրահանգով տեղահանվեց Երզնկայի հայությունը, որի մեծ մասը սպանվեց Կամախի (Քեմահ) կիրճում։ Շատ քչերին հաջողվեց պատսպարվել մոտակա լեռներում ու անտառներում:
Հասանը մանկուց իմացել է, որ իրենց տանը հայերին պատկանած իրեր են պահպանվում: Ավելի ուշ իրերը բաժանվել են ընտանիքի անդամների միջև, իսկ Հասանին հասել է փայտե շրջանակով հասարակ հայելին: Հայելու փայտե շրջանակի վրա ձեռագործ նախշազարդեր կան: Հոր մահից հետո Հասանը տեղափոխվել է Գերմանիա և հետն է վերցրել նաև հայելին։ Նրան միշտ հետաքրքրել է, թե ում է պատկանել այդ իրը կամ ողջ են արդյոք հայելու տիրոջ հարազատները։
Հասանն անցյալ տարի եղել է Հայաստանում, այցելել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հենց այդ ժամանակ է որոշում կայացրել հայելին հանձնել թանգարանին:
«Հայելին դրված էր մեր տանը։ Բոլոր հյուրերին մենք պատմում էինք դրա պատմությունը։ Երբեմն ամենատարբեր ազգության տեր մարդիկ արտասվում էին։ Սա խղճի խնդիր է, և ինչպես Վիկտոր Հյուգոն է ասել, խիղճը մարդու մեջ Աստվածն է», – պատմում է Հասան Դվինը և կոչ է անում իր հայրենակիցներին երբևէ հայերին պատկանած իրերը փոխանցել Հայոց ցեղասպանության թանգարանին:
ՀՑԹԻ գլխավոր ֆոնդապահ Գոհար Խանումյանն այս փաստը համարում է եզակի. «Սա աննախադեպ երևույթ է, քանի որ մինչ այդ թանգարանին նվիրատվություն կատարել են միայն ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգները՝ փոխանցելով իրենց ընտանիքներին պատկանած մասունքներ»:
Երզնկայի հայ ընտանիքին պատկանած հայելին
Պալանճյան ընտանիքը Երզնկայից, 1903թ.
Ցեղասպանությունը վերապրել է միայն Շուշանիկ Պալանճյանը (աջից՝ առաջին աղջնակը)
Մեծ Եղեռնին զոհ գնացած հայերի մասունքները Երզնկայի այն վայրում, որտեղ նախատեսվում էր թատրոն կառուցել

ЗЕРКАЛО, ПРИНАДЛЕЖАЩЕЕ АРМЯНСКОЙ СЕМЬЕ, ПЕРЕДАЛИ В МУЗЕЙ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Проживающий в Германии алевит Гасан Двин передал Музею-институту Геноцида армян зеркало, которое в 1915 г. оказалось у его деда.
Родом из исторической Ерзнки Гасан рассказал, что зеркало в деревянном футляре дали на сохранение его деду Гасану во время резни его депортированные соседи – армяне, надеясь,что может быть когда-нибудь смогут забрать обратно свои вещи.
Однако известно, что область Ерзнка больше всего пострадала от варварства турок. Армяне Ерзнки практически полностью были депортированы и зверски убиты, а местная интеллигенция была арестована и расстреляна.
В мае 1915 г. по приказу турецкого правительства были депортированы армяне Ерзнки, большая часть которых была вырезана в ущелье Камах (Кемах). Очень немногим удалось укрыться в ближайших горах и пустынях.
Гасан с детства знал, что в их доме хранятся вещи, принадлежащие армянам. Позже вещи были поделены между членами семьи, и Гасану досталось лишь простое зеркало в деревянной рамке. На деревянной рамке зеркала вырезан вручную орнамент. После смерти отца Гасан переехал в Германию, взяв с собой и зеркало. Его всегда интересовало, кому принадлежало это зеркало и живы ли родственники его владельца.
В прошлом году Гасан был в Армении, посетил мемориал Геноцида армян и именно в это время принял решение сдать зеркало музею.
«Зеркало было в нашем доме. Мы всем гостям рассказывали его историю. Иногда люди самых разных национальностей плакали. Это вопрос совести, и как сказал Виктор Гюго, совесть – это Бог в человеке», - рассказывал Гасан Двин, призывая своих соотечественников сдавать принадлежащие когда-то армянам вещи в музей Геноцида армян.
Главный хранитель фондов МИГА Гоар Ханумян считает этот факт уникальным: «Это беспрецедентный случай, так как по сей день сдавали материалы только потомки переживших геноцид, передавая принадлежащие их семьям реликвии».
Зеркало, принадлежащее армянской семье из Ерзнки
Семья Паланчян из Ерзнки, 1903 г.
Геноцид пережила только Шушаник Паланчян (первая девочка справа)
Останки армян, ставших жертвами Великой резни, в той местности Ерзнки, которая была предусмотрена для строительства театра