ՀՑԹԻ ՏՆՕՐԵՆԸ ԵԼՈՒՅԹ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՎԱՇԻՆԳՏՈՆՈՒՄ, ԱՄՆ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ՇԵՆՔՈՒՄ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ԱՄԵՆԱՄՅԱ ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ
08.04.2017
Օրեր առաջ Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում, կայացել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ամենամյա միջոցառումը: Այն կազմակերպում են Ամերիկայի հայկական համագումարը, Կոնգրեսում հայկական հարցերով հանձնախումբը, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչությունը և Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեն: Միջոցառմանը ներկա են եղել ամերիկյան բազմաթիվ կոնգրեսականներ, հայ համայնքի և հայկական կառույցների ղեկավարներ, դիվանագետներ:
Իր ելույթում ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանն ընդգծել է Հայոց ցեղասպանության պատմությունը պահպանելու կարևորությունը:
«Ցեղասպանությունները կանխելու հանձնառությունը մշտական մտահոգություն է, եւ Հայաստանի ժողովրդի համար կենսական նշանակություն ունի այն, որ Միացյալ Նահանգները կիսում են մեր արժեքները մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումների սպառնալիքին դիմակայելու հարցում», - մասնավորապես ասել է ՀՑԹԻ տնօրենը:
Հայկ Դեմոյանը խոսել է նաև անկախության քառորդ դարի ընթացքում հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերություններից և նշել՝ առաջին հայը ամերիկյան մայրցամաք է եկել 400 տարի առաջ, նրան հենց այդպես էլ անվանել են՝ Մարտին Հայ։
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ելույթը ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում՝ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառմանը
Կոնգրեսի անդամներ, պատվելի հոգևորականներ, տիկնայք և պարոնայք։
Այստեղ ելույթ ունենալու հրավերն ինձ համար մեծ պատիվ է։ Վերջին տասը տարիներին զբաղեցնում եմ Երևանում գործող Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնը։ Մեր կառույցը նաև պատասխանատու է Ծիծեռնակաբերդի ամբողջ հուշահամալիրի կառավարման համար՝ հուշահամալիր, որտեղ ամեն տարի ապրիլի 24-ին Հայաստանի մոտ մեկ միլիոն քաղաքացիներ ուխտագնացություն են կատարում` հիշելու Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն նահատակներին։
Որպես ողջ համալիրի տնօրեն` ես պատիվ ունեմ հյուրընկալելու Հայաստան այցելող բոլոր պաշտոնական պատվիրակություններին, ներառյալ՝ Երևանում բարձրաստիճան դիվանագիտական առաքելություններին, տարբեր երկրների նախագահներին, վարչապետներին, խորհրդարանների խոսնակներին։
Արդ, ես միշտ խորապես ազդվում եմ, երբ ամերիկյան դեսպանատան աշխատակիցները միանում են Երևանում ներկայացված երկրների պատվիրակություններին՝ ապրիլի 24-ին Երևանում հարգանքի տուրք մատուցելու և ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության ցեղասպանության զհերի հիշատակը: Հայաստանում նշանակված բոլոր ԱՄՆ դեսպանները մասնակցել են այդ ոգեկոչմանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտը արդյունավետ համագործակցություն է հաստատել ԱՄՆ դեսպանատան հետ` ոչ միայն ԱՄՆ–ից պատվիրակություններ հյուրընկալելու, այլ նաև հիշատակի միջոցառումներ կազմակերպելու հարցում։ Նշեմ, մասնավորապես, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Կլարա Բարտոնին և Հենրի Մորգենթաուին նվիրված միջոցառումների անցկացումը։
Ցեղասպանություններ կանխարգելելու հանձնառությունը մշտական բնույթ ունի։ Այդ առումով Հայաստանի ժողովրդի համար կենսական և կարևոր նշանակություն ունի այն, որ Միացյալ Նահանգները կիսում են մեր արժեքները և մոտեցումները մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումների սպառնալիքին դիմակայելու հարցում։
Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը սերտորեն համագործակցում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ։ Ուրախ եմ արձանագրելու, որ մենք համատեղ կազմակերպել ենք միջոցառումներ ի հիշատակ ամերիկյան Կարմիր խաչի հիմնադիր Կլարա Բարտոնի, ով 1890-ական թթ. համիդյան կոտորածներից տուժած հայերին օգնելու ԱՄՆ-ում ծավալված մարդասիրական շարժման գլխավոր կազմակերպիչներից է:
Ի պատիվ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի կազմակերպված համատեղ մեկ այլ միջոցառմանը ներկա գտնվելու նպատակով Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցին Երևան էին ժամանել նրա հետնորդներից շատերը:
Ես համոզված եմ, որ ԱՄՆ–ում Հայաստան Հանրապետության դեսպանը բազմաթիվ առիթներ է ունեցել իր երախտագիտությունը հայտնելու Հայաստանին առնչվող հարցերով զբաղվող ԱՄՆ կոնգրեսականների խմբին։ Սա ինձ համար ևս մի հնարավորություն է միանալու նրան` հատկապես շնորհակալություն հայտնելով Կոնգրեսի այն անդամներին, որոնք նպաստում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։ Խորապեսը գնահատում եմ այս գործում նրանց վճռականությունը։
Անկախ նրանից, թե դա Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ ԱՄՆ նախագահի ամենամյա ուղերձն է, թե ԱՄՆ կոնգրեսականների ու սենատորների կողմից յուրաքանչյուր ապրիլին արվող հայտարարությունները, դրանք կարևոր հիշեցումներ են, որ ցեղասպանության խնդիրը շարունակում է մնալ մարդկության կարևորագույն հարցերից։
Ցեղասպանության հիշատակումը այդ ոճիրի կանխարգելման ձևերից մեկն է։ Մոռանալ անցյալը, հերքել փաստերը, աղավաղել պատմությունը` սրանք են այն բոլոր մեթոդները, որոնք ուղղված են մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների անպատիժ մնալուն և դրանով նման հանցագործությունների կրկնության համար նպաստավոր հող ստեղծելուն։
Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի կապակցությամբ մեր թանգարանի նոր շենքում ստեղծվել է մի ազդեցիկ ցուցադրություն, որտեղ մասնավորապես ուղենշված են 1915-ի տեղահանության և կոտորածներին հանգեցրած իրադարձությունները։ Այնտեղ ներկայացված է վճռական գործելու հարցում միջազգային հանրության՝ իրար հաջորդած ձախողումների պատմությունը։
Այդ սարսափելի օրինակը մի դաս է, որ վաղ նախազգուշացումները պետք է լուրջ ընդունել: Համեմատաբար փոքր հանցագործությունների անտեսումը կամ ժխտումը միայն ճանապարհ է հարթում դեպի ավելի մեծ հանցագործությունների և ավելի մեծ թվով զոհերի:
Մեր թանգարանը նաև հարգանքի տուրք է մատուցում տարբեր երկրների այն բազմաթիվ հումանիտար գործիչներին, որոնք օգնության ձեռք մեկնեցին հայերին։ Ձեզ բոլորիդ հայտնի է Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան օգնության կոմիտեի ծավալած գործունեության կարևորությունը: Մենք Հայաստանում ևս լավ հիշում ենք այդ կազմակերպության կարևորության մասին։ Ի վերջո, այդ ժամանակ հենց Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցը ստեղծեց աշխարհում ամենամեծ մանկատունը իմ երկրում, իմ հայրենի քաղաք Գյումրիում, որն այն ժամանակ կոչվում էր Ալեքսանդրապոլ։
Այժմ` Հայոց ցեղասպանությունից հարյուր երկու տարի անց, հայ ժողովուրդը շարունակում է դիմակայել այդ սարսափելի իրադարձության երկարատև հետևանքներին։ Վերջին տարիներին մենք ականատես եղանք Սիրիայում՝ հատկապես Հալեպ քաղաքում, հայկական համայնքի բնաջնջմանը։ Հալեպի համայնքը ստեղծվել էր Հայոց ցեղասպանության փախստականների և վերապրածների կողմից, երբ նրանց արգելվեց վերադառնալ իրենց հայրենի բնակավայրեր Թուրքիայի տարածքում։ Այժմ Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով նրանք նորից փախստական են դարձել։
Բարեբախտաբար այժմ գոյություն ունի Հայաստանը, որտեղ նրանցից շատերը ապաստան և ջերմ ընդունելություն են գտել։ Հայաստանը նաև ընդունել է շատերին, ովքեր հետապնդումների են ենթարկվել իրենց սեփական երկրներում։ Միացյալ Նահանգները ցեղասպանություն է որակել այսպես կոչված «իսլամական պետության» բարբարոս ուժերի կողմից եզդիների նկատմամբ գործած դաժանությունները։ Իրաքից փախած եզդիներից շատերը ներկայումս ապահով ապրում են Հայաստանում։
Այնպիսի ողբերգական զարգացումները, ինչպիսիք ընթանում են Սիրիայում, մեզ շտապես հիշեցնում են Հայոց ցեղասպանությունը։ Հենց այդ պատճառով է, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է պաշտպանված լինի բռնության սպառնալիքից։ Նրանք լիովին գիտակցում են այն վտանգները, որոնց կարող են առերեսվել սեփական պաշտպանությունը կազմակերպելու ունակ չլինելու դեպքում։
Կենսական կարևոր նշանակություն ունի հայ ժողովրդի հանդեպ ցեղասպանության կրկնության բացառումը։
Մենք հույս ունենք, որ Միացյալ Նահանգները, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, կնպաստի բանակցությունների միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչը վերջ կդնի մարդկային նոր կորուստներին։
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում ԱՄՆ կոնգրեսում ելույթ ունենալու այս հատուկ պատվին արժանանալու համար։
Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Կապիտոլիումի բլրի վրա հիշատակի այս միջոցառման կազմակերպիչներին և իմ խորին հարգանքն եմ արտահայտում Հայկական հարցերով զբաղվող կոնգրեսականների խմբին՝ Հայաստանի ժողովրդի նկատմամբ նրանց նվիրվածության և բարեկամության համար։
Այս տարի լրանում է Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25–րդ ամյակը։ Սակայն երկար ժամանակ է, ինչ հայերը ոտք են դրել ամերիկյան ափ։ Մյուս տարի` 2018-ին, լրանալու է Մարտին Հայ անունով հայտնի առաջին հայի՝ Ամերիկա` Վիրջինիա նահանգի տարածք մուտք գործելու 400–րդ ամյակը։
Ես անհամբեր սպասում եմ, որ մենք՝ հայերս և ամերիկացիները, միասին կնշենք պատմական այս կարևոր իրադարձությունը:

An event dedicated to the Armenian Genocide was held a few days ago in the US Congress building of Washington. It was organized by the Armenian Assembly of America, the Congressional Caucus on Armenian issues, the Armenian Embassy in USA, Representative of the Republic of Nagorno Karabakh and the Armenian National Committee In America. A number of American congressmen, Heads of the Armenian Community and Armenian organizations, as well as diplomats attended the Event.
Hayk Demoyan, the Director of AGMI stressed the importance of maintaining the history or the Armenian Genocide in his speech.
“Commitment of Preventing Genocide is a constant anxiety, and it is very important for Armenians, that America share our values to confront the threat of violations of human rights,” mentioned AGMI director.
Hayk Demoyan also spoke about Armenian-American diplomatic relations during twenty five years of independence, and mentioned that the first Armenian came to USA about 400 years ago, and he was called like that; Armenian Mardin.
The speech of Hayk Demoyan, the director of AGMI, is presented below.
Members of Congress, Reverend Clergy, Ladies and Gentlemen,
It is a distinct honor for me to be asked to speak today. I have been the director of the Armenian Genocide Museum in Yerevan, Armenia for the past ten (10) years. The Genocide Museum is also responsible for the great memorial complex of Tsitsernakaberd where every April 24, over one million citizens of Armenia make an annual pilgrimage to remember the one and half million victims of the Armenian Genocide.
Therefore, in my capacity as director of the entire complex, I have the privilege of hosting all the official delegations visiting Armenia, including the high level diplomatic missions to Yerevan, including the presidents, prime ministers, and the parliamentary speakers of numerous countries from around the globe.
Even so, I am always deeply moved when I see the American Embassy staff join the delegations from all other countries represented in Yerevan to honor the memory of the Armenian Genocide. Every American ambassador assigned to Armenia has paid his respects. AGMI developed also fruitful cooperation with American embassy, not only to host US delegations but also in organization of memorial events. We had memorable Clara Barton and Henry Morgenthau events within last few years.
The commitment to prevent genocide is a constant concern, and to know that the United States shares our values in confronting the threat of gross human rights violations is of vital importance to the people of Armenia.
The American Embassy in Yerevan has worked closely with the Armenian Genocide Museum-Institute, and I am pleased to share together we organized events in honor of Clara Barton, the founder of the American Red Cross, who pioneered American aid to the victims of the Armenian Massacres of the 1890s, and in honor of Ambassador Henry Morgenthau, when many of his descendants gathered in Yerevan for the Centennial.
I am certain that the ambassador of Armenia to Washington has thanked the Congressional Caucus on Armenian Issues many times. This is an opportunity for me also to join him in thanking especially those members of Congress who support the cause of affirming the Armenian Genocide. I deeply appreciate their commitment to doing so.
Whether it is the annual statement of the president of the United States issued on Armenian memorial day, or the floor statements made by Congressmen and Senators each April, these are important reminders that the problem of genocide continues to haunt humankind and that remembrance is a form of prevention. To forget the past, to deny the facts, to distort history, are all methods of burying the crimes committed against humanity, and by so doing providing excuses for the repetition of such crimes.
Today a new museum building opened for the Centennial of the Armenian Genocide contains a compelling exhibit that traces the events leading up to the deportations and massacres of 1915. It depicts the repeated failure of the international community to act decisively. There is a lesson in that terrible example. Early warnings must be taken seriously. Ignoring or dismissing small crimes only paves the road to greater crimes and larger numbers of victims.
Our museum also pays tribute to the many humanitarians from all across the world who came to the rescue of the Armenians. You are all aware of the importance of the American Near East Relief organization. We in Armenia also remember well the importance of this organization. After all the largest orphanage in the world at the time was created by Near East Relief in my country, in my hometown of Gyumri, called Alexandrapol at the time.
Now one hundred and two years after the genocide, the Armenian people continue to face the long-lasting consequences of that terrible event. In recent years we have seen the destruction of the Armenian community in Syria, especially Aleppo. The Aleppo community was created by the refugees and survivors of the Armenian Genocide after they were denied the right to return to their homes in Turkey. Now they are refugees again because of the Syrian civil war. Mercifully, for many, there is now an Armenian homeland where they can find shelter and receive a welcome.
Armenia has also welcomed others who have faced persecution in their own country. The United States labeled the cruel treatment of the Yazidis, by the barbaric forces of the so-called Islamic States, a genocide. Many of them who have fled Iraq are now living in safety in Armenia.
Because of tragic developments like the Syrian situation, we are constantly reminded of the Armenian Genocide. For this very reason it is crucial that the people of Artsakh, Nagorno Karabakh, also be protected from the threat of violence. They are fully aware of the risks they face if they do not defend themselves. It is vital that another repetition of the Armenian Genocide be avoided. We are counting on the good offices of the United States, through its OSCE Minsk Group co-chair, to bring the conflict to a negotiated settlement that will prevent the further loss of life.
Thank you again for the special privilege of speaking in the United States Congress. I thank the organizers of this Capitol Hill commemoration and express my deep respect for the Congressional Caucus on Armenian Issues for their commitment and friendship toward the people of Armenia. This year marks the 25th anniversary of the establishment of formal diplomatic relations between the United States and Armenia. Armenians have been arriving on American shores for a long time. Next year, 2018, will be the 400th anniversary of the arrival of the first Armenian, known as Martin the Armenian, to America, to the state of Virginia. I am looking forward to marking that important milestone in the history of the Armenian and American peoples together.