«Պետք է ձերբազատվել այդ բարդույթից, Ցեղասպանության 100-ամյակը վերջը չէ»,- Հայկ Դեմոյան
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող խորհրդի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը համաձայն է, որ թե՛ սփյուռքում, և թե՛ Հայաստանում շատերն են իրենց հարց տալիս. իսկ ի՞նչ է լինելու 100-ամյա տարելիցից հետո։ Ըստ նրա, թուրքերը նույնպես հենց դրան են սպասում, որ ալիքը կգա, կանցնի։ Դեմոյանը Tert.am-ի հետ զրույցում ընդգծում է, որ պետք է ձերբազատվել այդ բարդույթից, 100-ամյա միջոցառումների շարքին կհաջորդեն այլ միջոցառումներ, մինչև վերջնական արդյունք։
-Պարո՛ն Դեմոյան, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների մեծածավալ շարք է նախապատրաստվում, շատերի մոտ հարց է առաջնում. ի՞նչ կլինի ապրիլի 24-ից հետո, ո՞րն է լինելու այս աշխատանքների արդյունքը։
- Իհարկե, այդպիսի տրամադրություններ կան, բայց բազմիցս նշել ենք, որ 2015թ-ին չպետք է տրամադրվել, որ սահմանագիծ եղավ ու վերջացավ։ Ես հանգիստ կարող եմ արդեն խոսել 2016թ-ի մեր միջոցառումների մասին, բայց, իհարկե, կա տիրապետող այդպիսի տրամադրություն, թե՛ սփյուռքում, թե՛ այստեղ, որ լավ՝ եկավ, գնաց, իսկ հետո՞։ Իրականում թուրքերն էլ դրան են սպասում և չեն էլ թաքցնում։ Այ տեսե՛ք Էթիեն Մահչուփյանի (Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հայ խորհրդական -Tert.am) վերջին հայտարարությունը, ասում է, երբ 2015-ից հետո կհանդարտվի, նոր այդ ժամանակ կխոսենք սահմանի բացման ու մնացած այլ հարցերի մասին։ Այսինքն՝ նրանք սպասում են ալիքը կգա, կանցնի, կթուլանա, որից հետո իրենք ինչ-որ քայլերի կդիմեն։ Պետք է ձերբազատվել այդ բարդույթից, դրանք բարդույթ են, որ 2015-ին կգա ինչ-որ բան ու կվերջանա, պետք է տրամադրվել, որ 100-ամյակը վերջը չէ, որ ինչ-որ բան լինի կամ չլինի։ Բայց այստեղ էլ մեկ այլ խնդիր կա. Ցեղասպանության թեմայով խոսում են համարյա թե բոլորը, որից գուցե ինչ-որ տրամաբանական բան դուրս կգա, բայց խոսելուց հետո պետք է գործի անցնել, այդ գործի անցնելը չպետք է լինի միայն անընդհատ թմբկահարելը, լուրջ աշխատանք պետք է իրականացվի և ժամանակի ընթացքում այդ աշխատանքը ինչ-որ արդյունքներ պետք է տա։ Բայց, ցավոք սրտի, հիմա մեկ թանգարանով 100-ամյակ ենք դիմավորում, հասկանո՞ւմ եք դա ինչ է նշանակում, այնինչ պետք է ունենայինք գոնե 5-6 թանգարան աշխարհի խոշոր կենտրոններում, որոնք կարողանային գործիք դառնալ։ Նման թանգարանները հո՞ մշակութային օջախ չեն, դրանք գործիք են, որպեսզի կարողանանք կրթադաստիարակչական գործում տեղեկություն տալ հենց տեղերում, մինչդեռ մենք խոսում ենք մեկօրյա քայլաշրավից, ցույցերից և այլն։ Օրինակ՝ ինչքանով ես տեղյակ եմ Նյու Յորքում անցկացվելիք քայլարշավ ցույցի համար, ժողովի կամ չգիտեմ ինչպես ասեմ՝ դասախոսության համար շուրջ մեկ մլն դոլար է անհրաժեշտ, իսկ դա բավական մեծ գումար է, տեսնո՞ւմ եք ինչ համակցություններ կան։ Սա պետք է ճշտել, ինչի՞ համար ենք աշխատանք իրականացնում, որտե՞ղ ենք միջոցներն ուղղում, որտեղի՞ց են այդ ռեսուսրներն արդյունք տալիս։
-Արդյուքն ասելով ի՞նչ ենք հասկանում, արձանագրել, որ Ցեղասպանություն ճանաչող երկրների թիվը կավելանա, որոնք կստիպեն Թուրքիային ընդունել մարդկության դեմ կատարած մեծագույն չարի՞քը։
-Արդյունք է այն, որ դպրոցական դասագրքերում արձանագրվի Ցեղասպանության փաստը գոնե մեկ տողով, ոչ մի դասագրքում՝ ամերիկյան, ռուսական ու եվրոպական չկա։ Ես սա համարում եմ լուրջ թերացում, կարելի է ասել նաև սփյուռքի կառույցների թերացումը, որոնք ընկել են միջազգային ճանաչման հետևից, բայց մոռացել են ամենակարևորը։ Եթե պետք է գա պատգամավորը, ով պետք է կոճակ սեղմի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար, բայց ինքը տեղյակ չէ, դպրոցից չի իմանում դրա մասին, դա դառնում է մեխանիկական քվեարկության նման մի բան։ Մյուս կարևոր հանգամանքն այն է, որ երբ տեղերում խոսում ես Ցեղասպանության մասին, մեկ հոդվածով կամ երկու հրապարակմամբ հարց չի լուծվում, բայց եթե դու ունես հաստատություն՝ Ցեղասպանության թանգարան, որը գիտական հիմնարկ է, որտեղ դու ցուցադրություններ ես անում, հրավիրում ես մարդկանց, դա արդեն լուրջ հայտ է։ Մենք, օրինակ, տապալեցինք Վաշինգտոնի թանգարանը, որն այսօր պետք է պատրաստ լիներ, խոսում ենք այլ թանգարանների մասին, չունենալով մարդկային և ֆինանսական ռեսուրս, և այս մեկ թանգարանով ենք ներկայանում, որից ակնկալիքներն ու պահանջները շատ-շատ են։
- Չե՞ք կարծում, որ Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ մեր կողմից տարվող քաղաքականությունը այդքան էլ նպատակային չի արվում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ դրանից ոչ ոք դաս չի քաղում։ Աշխարհում շարունակվում են ցեղասպանություններ լինել, նույնիսկ նույն տարածաշրջանում, որ եղել է հայերի հետ։ Ինչո՞ւ, օրինակ, եզդիների կոտորածը առիթ չենք դարձնում քաղաքակիրթ մարդկությանը հիշեցնելու այն մասին, որ դա արդյունք է նախորդ դարի սկզբի Հայոց ցեղասպանության հարցը անտեսելու։
- Հայաստանը նախաձեռնում է ինչ-որ բաներ եվրոպական կառույցներում, մի երկու բանաձև մենք անցկացրինք, բայց ընդհանուրի մեջ, երբ նայում ենք զուտ որպես քաղաքականություն, դա արձանագրված է մեր Սահմանադրության հռչակագրի մեջ, որ մենք հետամուտ ենք լինելու հարցին, ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ է նաև արձանագրված, բայց հասկանո՞ւմ եք երբեմն տարակուսանք է առաջանում, թե իսկապես մենք ի՞նչ ենք ուզում, սփյուռքում մենք ի՞նչ ենք ուզում, ամենապարզ հարցն է, որն ամենամեծ վտանգն է ներկայացնում, վերջում, այս ամեն ինչից հետո մենք ի՞նչ ենք ուզում, սա ինքնանպատակ է։ Գիտեք, մենք մի քիչ սպորտսմենի ենք նմանվում, որը պետք է մարզումներ անի, որ մկանները չթուլանան, իսկ վերջնական նպատակը մեր ո՞րն է, ահա սա կցանկանայի ձևակերպվեր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից։ Հանձնաժողովը հունվարին հռչակագիր է ընդունելու և հույս ունենամ, որ այդ հռչակագիրը չի մնա թղթի վրա և կդառնա գործողությունների շարք Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի համար։
-Իսկ ի՞նչ է ասել գործողությունների շարք, արդյո՞ք այն, որ մենք պետք է ճանաչման գործընթացից շեշտադրումից անցնենք պահանջատիրության վրա։
-Գիտեք անընդհատ շրջանառության մեջ մտնում են նոր ձևակերպումներ, որոնք մի քիչ տարակուսելի են։ Անցնում ենք մի փուլից մյուսը, թե էս մի փուլը լավը չէր, սխալ ենք արել։ Լավ, այն ժամանակ բա խելքը որտե՞ղ էր, որ սխալ ենք արել, ի՞նչ է՝ նոր որոշեցինք, որ 100-ամյակի նախաշեմին սխալ ուղղությամբ ենք շարժվել։ Այդ բոլոր կարգի միջոցառումները շատ կարևոր են, բայց նաև կարևոր են, թե ռեսուրսները՝ մարդկային և ֆինանսական, որ ուղղությամբ են գնում, ուղղակի առաջնահերթությունները մենք չենք ճշտել, ինչ ենք ուզում։
-Դուք՝ որպես Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող խորհրդի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, Ձեր մեջ ճշտե՞լ եք, որը պետք է լինի մեզ համար առաջնահերթություն վերջնական արդյունքի հասնելու համար։
-Վերջնական արդյունքի հասնելու համար պետք չէ թանգարանի տնօրեն լինել, պետք է ուղղակի հայ լինել։ Եթե դու հայի ինքնություն ունես, գիտես քո ուզածն ինչն է, դու պետք է առաջին հերթին մտածես հայրենիքի մասին, եթե քո հայրենիքն այսօր խոցելի է, քանի որ փոքր է, և փորձում են շատ դեպքում այդ փոքրությունն ավելի փոքրացնել ու խոցելի դարձնել... կոնկրետ ինձ համար առաջին խնդիրը ներքինն է, փոքր երկիր լինելով հանդերձ՝ պետք է մենք ներքին խնդիրները առաջնահերթ լուծենք, եթե դու ներքին ճակատում խոցելի ես, ապա արտաքին ճակատում խոցելի ես տասնապատիկ ու հարյուրապատիկ անգամ։ Ինձ համար բոլոր հարցերի հարցը՝ Հայոց հարց կլինի, Մեծ եղեռնի 100-ամյակի հարց, սկսում են ներքին ճակատից։ Եթե ներքին ճակատում մենք ունենք երևույթներ, որոնք անհարիր են ուժեղ պետությանը, ուրեմն դա ինձ համար խնդիր է:

Hayk Demoyan: "We should get rid of the complex. Armenian Genocide centennial not the end."
Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum Institute and Secretary of the Coordinating Council for the Centennial of the Armenian Genocide, believes that many people both in Armenia and in the Armenian Diaspora are raising the following question: what is going to follow the centennial of the Armenian Genocide?
Turkey is waiting for “a wave to come and go.”
However, the events marking the centennial of the Armenian Genocide will be followed by other events, until the ultimate aim has been achieved.
Mr. Demoyan, large-scale events are expected to mark the centennial of the Armenian Genocide. Many people inquire about what is going to follow April 24.
Of course, we can observe such sentiments, but we have repeatedly noted that this year should not be viewed as the limit. I can tell you about events we are planning for 2016. Turks are actually expecting that as well. In his latest statement Etyen Mahçupyan (Senior Advisor to the Turkish Prime Minister) said that the opening of the Armenian-Turkish border and other issues will be discussed after situation has calmed down in 2015. That is, they are waiting a wave to come and go and they will take steps. We should get rid of the complex that something will take place in 2015. Our mood should not be that the centennial is the end. One more problem is that the Armenian Genocide is a common topic, but talks have to be followed by deeds, serious work needs to be done, which is expected to produce results. And we are now marking the centennial of the Armenian Genocide with only one museum, whereas we should have had at least five or six museums in big centers of the world. Such museums are not cultural centers. Rather, they are instruments for us to provide on-site educational information. But we are speaking of one-day marches, demonstrations and so on. As far as I know around US $1m is needed to organize a march, convention or lecture in New York. We need to specify what we are working for, what we are directing funds to and what the results are.
What do you mean by results? Is it a higher number of countries that recognize the Armenian Genocide and make Turkey admit the greatest evil against humanity?
The result is that school textbooks contain at least one line about the fact of the Armenian Genocide. No textbook does it now in America or Russia or Europe. I think it is a serious fault. It can be said to be a fault of the Armenian Diaspora structures as well, which are seeking international recognition, but have forgotten the most important. If an MP is expected to press a button for recognition of the Armenian Genocide, but he is not informed of it, it is kind of mechanical voting. One more important factor is that when the Armenian Genocide is spoken of somewhere in an article or two, but if you have a Genocide Museum, which is a research institute, where you organize exhibitions and invite people, it is a serious bid. We failed to establish a museum in Washington, and we are speaking of other museums without having capital or human resources. We are now presenting only one museum, with numerous expectations about it.
Don’t you think that our Genocide recognition policies are not sufficiently targeted given that nobody ever learns any lesson from that. Genocides continue to be committed around the world, even in the same regions where the Armenians experienced that. Why don’t we make the Yezidis’ massacres, for instances, an occasion to remind the world that it stems from a disregard of the Armenian Genocide at the beginning of last century?
Armenia does initiate certain things in European organizations, and we managed to have a couple of resolutions passed, but in the general perspective – as we look upon it as a mere policy – it is fixed in the declaration of our Constitution that we will pursue the matter. And it is also fixed in our national security strategy, but you know, we are at times hesitatnt as to what we really want and what we seek in the diaspora. That’s the simplest question which poses the biggest hazard. So what do we ultimately want? It’s an end in itself. You know we are becoming a little like a sportsman who has to train not to let his muscles weaken, but what is our end goal after all? This is what I would like the Genocide centennial coordination committee to formulate. The committee is going to adopt a declaration in January, and I am hopeful that declaration will not remain on paper but rather become a plan of actions for the Republic of Armenia and the diaspora.
And what does a plan of actions mean? Does it imply a switchover from the recognition to a process of claiming rights?
You know, different wordings come into circulation all the times, and they are a little controversial. As we pass from one stage to another, [we see] the [previous] stage wasn’t good as we had committed errors. Well, why then weren’t we that smart before? Have we just arrived at the idea that that we had been heading in the wrong direction now that we are at the centenary’s threshold? All the measures of the kind are very important, but it is also important in what direction human and financial resources go. We haven’t simply specified the trends.
Have you yourself - as a coordinator of the council coordinating the Genocide centenary events and the director of the Armenian Genocide Museum Institute, -clarified what should be a priority for us to attain an outcome?
One doesn’t have to be the Museum’s director to attain an outcome; it is just necessary to be an Armenian. If you have an Armenian’s identity and know what you want, you have to first of all think of your home country. For me personally, the first problem is the internal one. Small though we are as a country, we must try to first of all solve our internal problems. If you are vulnerable on the internal front, you are tenfold and a hundredfold more so on the external one. For me, the question of all the questions begins from the internal front. If on the internal front we have phenomena not compatible with a strong state, it is already a problem for me.