«Պետք է ձերբազատվել այդ բարդույթից, Ցեղասպանության 100-ամյակը վերջը չէ»,- Հայկ Դեմոյան
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող խորհրդի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը համաձայն է, որ թե՛ սփյուռքում, և թե՛ Հայաստանում շատերն են իրենց հարց տալիս. իսկ ի՞նչ է լինելու 100-ամյա տարելիցից հետո։ Ըստ նրա, թուրքերը նույնպես հենց դրան են սպասում, որ ալիքը կգա, կանցնի։ Դեմոյանը Tert.am-ի հետ զրույցում ընդգծում է, որ պետք է ձերբազատվել այդ բարդույթից, 100-ամյա միջոցառումների շարքին կհաջորդեն այլ միջոցառումներ, մինչև վերջնական արդյունք։
-Պարո՛ն Դեմոյան, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների մեծածավալ շարք է նախապատրաստվում, շատերի մոտ հարց է առաջնում. ի՞նչ կլինի ապրիլի 24-ից հետո, ո՞րն է լինելու այս աշխատանքների արդյունքը։
- Իհարկե, այդպիսի տրամադրություններ կան, բայց բազմիցս նշել ենք, որ 2015թ-ին չպետք է տրամադրվել, որ սահմանագիծ եղավ ու վերջացավ։ Ես հանգիստ կարող եմ արդեն խոսել 2016թ-ի մեր միջոցառումների մասին, բայց, իհարկե, կա տիրապետող այդպիսի տրամադրություն, թե՛ սփյուռքում, թե՛ այստեղ, որ լավ՝ եկավ, գնաց, իսկ հետո՞։ Իրականում թուրքերն էլ դրան են սպասում և չեն էլ թաքցնում։ Այ տեսե՛ք Էթիեն Մահչուփյանի (Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հայ խորհրդական -Tert.am) վերջին հայտարարությունը, ասում է, երբ 2015-ից հետո կհանդարտվի, նոր այդ ժամանակ կխոսենք սահմանի բացման ու մնացած այլ հարցերի մասին։ Այսինքն՝ նրանք սպասում են ալիքը կգա, կանցնի, կթուլանա, որից հետո իրենք ինչ-որ քայլերի կդիմեն։ Պետք է ձերբազատվել այդ բարդույթից, դրանք բարդույթ են, որ 2015-ին կգա ինչ-որ բան ու կվերջանա, պետք է տրամադրվել, որ 100-ամյակը վերջը չէ, որ ինչ-որ բան լինի կամ չլինի։ Բայց այստեղ էլ մեկ այլ խնդիր կա. Ցեղասպանության թեմայով խոսում են համարյա թե բոլորը, որից գուցե ինչ-որ տրամաբանական բան դուրս կգա, բայց խոսելուց հետո պետք է գործի անցնել, այդ գործի անցնելը չպետք է լինի միայն անընդհատ թմբկահարելը, լուրջ աշխատանք պետք է իրականացվի և ժամանակի ընթացքում այդ աշխատանքը ինչ-որ արդյունքներ պետք է տա։ Բայց, ցավոք սրտի, հիմա մեկ թանգարանով 100-ամյակ ենք դիմավորում, հասկանո՞ւմ եք դա ինչ է նշանակում, այնինչ պետք է ունենայինք գոնե 5-6 թանգարան աշխարհի խոշոր կենտրոններում, որոնք կարողանային գործիք դառնալ։ Նման թանգարանները հո՞ մշակութային օջախ չեն, դրանք գործիք են, որպեսզի կարողանանք կրթադաստիարակչական գործում տեղեկություն տալ հենց տեղերում, մինչդեռ մենք խոսում ենք մեկօրյա քայլաշրավից, ցույցերից և այլն։ Օրինակ՝ ինչքանով ես տեղյակ եմ Նյու Յորքում անցկացվելիք քայլարշավ ցույցի համար, ժողովի կամ չգիտեմ ինչպես ասեմ՝ դասախոսության համար շուրջ մեկ մլն դոլար է անհրաժեշտ, իսկ դա բավական մեծ գումար է, տեսնո՞ւմ եք ինչ համակցություններ կան։ Սա պետք է ճշտել, ինչի՞ համար ենք աշխատանք իրականացնում, որտե՞ղ ենք միջոցներն ուղղում, որտեղի՞ց են այդ ռեսուսրներն արդյունք տալիս։
-Արդյուքն ասելով ի՞նչ ենք հասկանում, արձանագրել, որ Ցեղասպանություն ճանաչող երկրների թիվը կավելանա, որոնք կստիպեն Թուրքիային ընդունել մարդկության դեմ կատարած մեծագույն չարի՞քը։
-Արդյունք է այն, որ դպրոցական դասագրքերում արձանագրվի Ցեղասպանության փաստը գոնե մեկ տողով, ոչ մի դասագրքում՝ ամերիկյան, ռուսական ու եվրոպական չկա։ Ես սա համարում եմ լուրջ թերացում, կարելի է ասել նաև սփյուռքի կառույցների թերացումը, որոնք ընկել են միջազգային ճանաչման հետևից, բայց մոռացել են ամենակարևորը։ Եթե պետք է գա պատգամավորը, ով պետք է կոճակ սեղմի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար, բայց ինքը տեղյակ չէ, դպրոցից չի իմանում դրա մասին, դա դառնում է մեխանիկական քվեարկության նման մի բան։ Մյուս կարևոր հանգամանքն այն է, որ երբ տեղերում խոսում ես Ցեղասպանության մասին, մեկ հոդվածով կամ երկու հրապարակմամբ հարց չի լուծվում, բայց եթե դու ունես հաստատություն՝ Ցեղասպանության թանգարան, որը գիտական հիմնարկ է, որտեղ դու ցուցադրություններ ես անում, հրավիրում ես մարդկանց, դա արդեն լուրջ հայտ է։ Մենք, օրինակ, տապալեցինք Վաշինգտոնի թանգարանը, որն այսօր պետք է պատրաստ լիներ, խոսում ենք այլ թանգարանների մասին, չունենալով մարդկային և ֆինանսական ռեսուրս, և այս մեկ թանգարանով ենք ներկայանում, որից ակնկալիքներն ու պահանջները շատ-շատ են։
- Չե՞ք կարծում, որ Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ մեր կողմից տարվող քաղաքականությունը այդքան էլ նպատակային չի արվում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ դրանից ոչ ոք դաս չի քաղում։ Աշխարհում շարունակվում են ցեղասպանություններ լինել, նույնիսկ նույն տարածաշրջանում, որ եղել է հայերի հետ։ Ինչո՞ւ, օրինակ, եզդիների կոտորածը առիթ չենք դարձնում քաղաքակիրթ մարդկությանը հիշեցնելու այն մասին, որ դա արդյունք է նախորդ դարի սկզբի Հայոց ցեղասպանության հարցը անտեսելու։
- Հայաստանը նախաձեռնում է ինչ-որ բաներ եվրոպական կառույցներում, մի երկու բանաձև մենք անցկացրինք, բայց ընդհանուրի մեջ, երբ նայում ենք զուտ որպես քաղաքականություն, դա արձանագրված է մեր Սահմանադրության հռչակագրի մեջ, որ մենք հետամուտ ենք լինելու հարցին, ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ է նաև արձանագրված, բայց հասկանո՞ւմ եք երբեմն տարակուսանք է առաջանում, թե իսկապես մենք ի՞նչ ենք ուզում, սփյուռքում մենք ի՞նչ ենք ուզում, ամենապարզ հարցն է, որն ամենամեծ վտանգն է ներկայացնում, վերջում, այս ամեն ինչից հետո մենք ի՞նչ ենք ուզում, սա ինքնանպատակ է։ Գիտեք, մենք մի քիչ սպորտսմենի ենք նմանվում, որը պետք է մարզումներ անի, որ մկանները չթուլանան, իսկ վերջնական նպատակը մեր ո՞րն է, ահա սա կցանկանայի ձևակերպվեր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից։ Հանձնաժողովը հունվարին հռչակագիր է ընդունելու և հույս ունենամ, որ այդ հռչակագիրը չի մնա թղթի վրա և կդառնա գործողությունների շարք Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի համար։
-Իսկ ի՞նչ է ասել գործողությունների շարք, արդյո՞ք այն, որ մենք պետք է ճանաչման գործընթացից շեշտադրումից անցնենք պահանջատիրության վրա։
-Գիտեք անընդհատ շրջանառության մեջ մտնում են նոր ձևակերպումներ, որոնք մի քիչ տարակուսելի են։ Անցնում ենք մի փուլից մյուսը, թե էս մի փուլը լավը չէր, սխալ ենք արել։ Լավ, այն ժամանակ բա խելքը որտե՞ղ էր, որ սխալ ենք արել, ի՞նչ է՝ նոր որոշեցինք, որ 100-ամյակի նախաշեմին սխալ ուղղությամբ ենք շարժվել։ Այդ բոլոր կարգի միջոցառումները շատ կարևոր են, բայց նաև կարևոր են, թե ռեսուրսները՝ մարդկային և ֆինանսական, որ ուղղությամբ են գնում, ուղղակի առաջնահերթությունները մենք չենք ճշտել, ինչ ենք ուզում։
-Դուք՝ որպես Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող խորհրդի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, Ձեր մեջ ճշտե՞լ եք, որը պետք է լինի մեզ համար առաջնահերթություն վերջնական արդյունքի հասնելու համար։
-Վերջնական արդյունքի հասնելու համար պետք չէ թանգարանի տնօրեն լինել, պետք է ուղղակի հայ լինել։ Եթե դու հայի ինքնություն ունես, գիտես քո ուզածն ինչն է, դու պետք է առաջին հերթին մտածես հայրենիքի մասին, եթե քո հայրենիքն այսօր խոցելի է, քանի որ փոքր է, և փորձում են շատ դեպքում այդ փոքրությունն ավելի փոքրացնել ու խոցելի դարձնել... կոնկրետ ինձ համար առաջին խնդիրը ներքինն է, փոքր երկիր լինելով հանդերձ՝ պետք է մենք ներքին խնդիրները առաջնահերթ լուծենք, եթե դու ներքին ճակատում խոցելի ես, ապա արտաքին ճակատում խոցելի ես տասնապատիկ ու հարյուրապատիկ անգամ։ Ինձ համար բոլոր հարցերի հարցը՝ Հայոց հարց կլինի, Մեծ եղեռնի 100-ամյակի հարց, սկսում են ներքին ճակատից։ Եթե ներքին ճակատում մենք ունենք երևույթներ, որոնք անհարիր են ուժեղ պետությանը, ուրեմն դա ինձ համար խնդիր է:

"Нужно избавиться от этого комплекса: столетие Геноцида армян еще не конец",- Айк Демоян
Секретарь совета по координации мероприятий, приуроченных к 100-летней годовщине Геноцида армян, директор Музея–института Геноцида армян Айк Демоян согласен с тем, что и в Диаспоре, и в Армении многие спрашивают о том, что будет после мероприятий, приуроченных к 100-летней годовщине Геноцида армян. По его словам, турки также ждут, что волна нахлынет и уляжется. Айк Демоян подчеркнул в беседе с Tert.am, что нужно избавиться от этого комплекса: за мероприятиями, приуроченными к столетию Геноцида армян, последуют другие мероприятия, пока не будет достигнут окончательный результат.
-Г-н Демоян, готовится ряд широкомасштабных мероприятий, приуроченных к столетию Геноцида армян, у многих возникает вопрос, а что будет после 24 апреля, каков будет результат этих работ?
- Конечно, имеют место подобные настроения, но мы многократно отмечали, что не нужно настраиваться на то, что в 2015г. будет подведена черта и все. Я спокойно могу говорить о мероприятиях, планируемых нами на 2016г. Но, конечно же, подобные настроения господствуют и в Диаспоре, и здесь: ну ладно, провели, прошло, а потом?! В действительности, турки также ждут этого и даже не скрывают. Посмотрите, в последнем заявлении Этьена Махчупяна (главный советник премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу– Tert.am) говорится, что все уляжется после 2015г., только после этого будем обсуждать открытие границы и другие вопросы. То есть, они ждут, что нахлынет волна, уляжется, после чего они предпримут какие-то шаги.
Нужно избавиться от этих комплексов, это комплексы, что в 2015г. что-то произойдет и закончится, нужно настроиться на то, что столетняя годовщина Геноцида – это еще не конец. Но и здесь есть другая проблема: о Геноциде говорят почти все, возможно, что из этого и выйдет что-то логическое, но после разговоров нужно перейти к делу, не нужно беспрерывно трубить об этом, необходимо провести серьезную работу и со временем эта работа должна принести свои плоды. Но, к сожалению, в настоящее время, нам предстоит отметить столетие Геноцида, имея один музей, вы понимаете, что это означает?! Тогда как у нас должно было быть, хотя бы, 5-6 музеев в крупных центрах мира, которые смогли бы послужить инструментом. Подобные музеи являются средством распространения информации непосредственно в образовательно-воспитательной сфере, тем временем, как мы говорим об однодневном шествии, пикетах, демонстрациях.
- Что Вы имеете в виду, говоря результат? Констатировать, что увеличится число стран, которые признают Геноцид армян, и которые заставят Турцию признать самое большое зло, совершенное против человечества?
- Результатом было бы то, чтобы в школьных учебниках хотя бы одной строчкой был бы отмечен факт Геноцида армян, подобного нет ни в одном учебнике – ни в американских, русских или европейских. Я считаю это серьезным упущением, можно также сказать об упущениях структур Диапоры, которые преследуют цель международного признания, но забыли о самом главном. Если должен прийти депутат, который нажатием кнопки проголосует за признание Геноцида армян, будучи абсолютно не ознакомленным с этим вопросом еще со школьной скамьи, то подобное становится похоже на механическое голосование. Другим важным обстоятельством является то, что, когда говоришь о Геноциде ничего невозможно решить одной статьей или двумя публикациями, но если у тебя есть такое учреждение, как Музей-институт Геноцида армян, которое является научным учреждением, где ты проводишь выставки, приглашаешь людей, то это уже серьезная заявка.
К примеру, сорвалось открытие музея в Вашингтоне, который сегодня должен был быть готов, говорим о других музеях, не имея человеческих и финансовых ресурсов, и предстаем этим одним музеем, с которым связываем множество ожиданий и предъявляем требования.
- Не считаете ли Вы, что наша политика по признанию Геноцида армян не реализовывается целевым образом, учитывая тот факт, что никто не извлекает уроки из этого. В мире продолжают совершатся Геноциды, даже в том же регионе, где произошел Геноцид армян. Почему, к примеру, резню езидов мы не используем как повод для напоминания цивилизованному человечеству о том, что это является последствием игнорирования вопроса Геноцида армян, осуществленного в начале прошлого века?
- Армения инициирует различные шаги в европейских структурах, мы приняли две резолюции, но в общем смысле, когда рассматриваем исключительно как политику, то это зафиксировано в нашей Конституционной декларации, что мы будем последовательными в вопросе, в стратегии национальной безопасности также обозначено, но понимаете, иногда появляется сомнение относительно того, что мы хотим в действительности.
Знаете, мы становимся немного похожими на спортсмена, который должен тренироваться, чтобы его мышцы не ослабли, а какова наша главная цель? Хотелось бы, чтобы именно это сформировала государственная комиссия по координации мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян. В январе Комиссия примет декларацию, и я надеюсь, что эта декларация не останется только на бумаге и станет цепочкой действий для Республики Армения и для диаспоры.
- Что значит ряд действий, может быть то, что мы должны перенести акцент с процесса признания на процесс требования компенсаций?
- Вы знаете, постоянно в оборот вводятся новые формулировки, которые вызывают недоумение. Мы переходим с одного этапа на другой, говоря, что этот этап не был хорош, мы сделали ошибку. Ну хорошо, но, где же тогда были мозги, что совершили ошибку, что же, только сейчас накануне 100-летней годовщины решили, что шли в неправильном направлении?
Все подобные мероприятия очень важны, но важно и то, куда идут ресурсы, как человеческие, так и финансовые. Просто мы не уточнили первоочередности, то, что хотим.
- Вы, как секретарь совета, координирующего мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян, как директор музея-института Геноцида армян, уточнили ли для себя то, что должно быть первостепенным для нас для достижения окончательного результата?
- Для достижения окончательного результата не нужно быть директором музея, нужно просто быть армянином. Если у тебя армянская сущность, ты знаешь, чего ты хочешь, в первую очередь, ты должен думать о родине. Если твоя родина сегодня уязвима, поскольку мала, а некоторые лица пытаются сделать ее еще меньше и более уязвимой… конкретно для меня первостепенной является внутренняя проблема… будучи небольшой страной, мы должны, в первую очередь, решить внутренние проблемы. Если ты уязвим на внутреннем фронте, то на внешнем ты уязвим в десятки и сотни раз больше.
Для меня одним из приоритетных вопрос, будь то Армянский вопрос или вопрос 100-летней годовщины Геноцида армян, начинается с внутреннего фронта. Если на внутреннем фронте у нас есть явления, которые недостойны сильных государств, то это для меня проблема.