ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՀԻՄՆԱՐԿԵՔԻ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆԸ
09.07.2014
Հուլիսի 8-ին՝ Արգենտինայի Հանրապետությունում պաշտոնական այցով գտնվող, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բուենոս Այրես քաղաքային կառավարության նախարարների խորհրդի նախագահ Օռասիո Լառետայի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Բուենոս Այրեսի Պալերմո թաղամասում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնարկեքի արարողությանը: Հիմնարկեքի հուշատախտակի օրհնությունից հետո Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախարարների խորհրդի նախագահ Օռասիո Լառետան և ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը բացել են այն: Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնարկեքի կապակցությամբ Նախագահն արարողության մասնակիցների առջև հանդես է եկել ելույթով:
«Այս թանգարանը ստեղծվում է՝ լրացնելու Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված այն բազմաթիվ հուշակոթողների շարքը, որ սփռված են արևելքից արևմուտք, հյուսիսից հարավ՝ որպես խոսուն վկա, որ որքան ժամանակ էլ անցնի, մենք հիշելու ենք ու պահանջելու: Մարդկային հիշողությունը պատմության յուրահատուկ մաղն է, որն առանձնահատուկ երախտագիտությամբ պահում է այն անուններն ու տեղանունները, որոնք մշտապես արդարության սերմեր են ցանում՝ առաջ մղելով համամարդկային ամենավեհ արժեքները»,-իր խոսքում նշել է ՀՀ Նախագահը։
Oրերս ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշել էր, որ նման հաստատություները պարտադիր են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև միջազգային հանրության համար: «Հաջորդ տասնամյակում աշխարհի խոշորագույն մայրաքաղաքներում Հայոց ցեղասպանության թանգարանների բացումը պետք է լինի առաջնային և նախընտրելի ռազմավարական ուղղություն»,-նշել էր Դեմոյանը` հավելելով, որ. «Թանգարանը դաստիարակիչ առաքելություն կունենա հատկապես երիտասարդության շրջանում, քանի որ թանգարաններ այցելությունը կլինի նաև դպրոցականների ծրագրում և կունենա մեծ դերակատարում ոչ միայն ցեղասպանությունների մասին իրազեկման, այլև դրանց մերժման և դատապարտման գործում»:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության 2014թ. մայիսի 6-ի որոշմամբ՝ մայրաքաղաքի Պալերմո թաղամասում անվճար տարածք է հատկացվել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման համար: Հունիսի 10-ին Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության մասնակցությամբ և Հայ կենտրոնի ու Արգենտինայի Հայոց թեմի հովանու ներքո տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման նպատակով Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանությունների կողմից հատկացված հողատարածքի՝ իրավական փաստաթղթերը փոխանցելու պաշտոնական արարողությունը

PRESIDENT SERZH SARGSYAN TAKES PART IN THE GROUNDBREAKING CEREMONY OF AN ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM IN BUENOS AIRES
09.07.2014
On July 8, within the scope of his official visit to the Republic of Argentina, President Serzh Sargsyan accompanied by the Chief of Staff to the Buenos Aires city government Horacio Larreta, the representatives of local self-government bodies and the Armenian community of Argentina attended the groundbreaking ceremony of an Armenian Genocide museum at the neighborhood of Palermo district in Buenos Aires. After the consecration of the memorial foundation, the Chief of Staff to the Buenos Aires city government Horacio Larreta and the Chief of Armenian President’s staff Vigen Sargsyan opened it. The President of Armenia made a speech before the participants of the ceremony.
“This museum is being built in order to fill up the ranks of the numerous monuments dedicated to the Armenian Genocide which extend from the East to the West and from the North to the South as a vivid testimony to the fact that no matter how much time passes we will keep on remembering and demanding. Human memory is a sort of a historical sieve which keeps with special gratitude those names and place names, which always sow seeds of justice and push forward the noblest universal values”, - noted the President in his speech.
The director of AGMI Hayk Demoyan has noted lately that such establishments are required not only for the Armenian people, but also for the international community. “In the next decade the opening of Armenian Genocide museums in the largest capitals of the world shall me the primary and preferable strategic direction”,- mentioned Mr. Demoyan adding that. “The museums will also have an educational mission especially among the young people, inasmuch as the plan to visit museums will be included in school agenda and will have an important role not only for raising the awareness about genocides, but also for their refusal and condemnation”.
We remind you kindly, that ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, on May 6 of 2014 the government of the city of Buenos Aires decided to allocate a free area for the construction of an Armenian Genocide museum in the Palermo district of the Capital of Buenos Aires. On June 10, with the participation of the RA embassy in Argentina and under the patronage of Hay center and the Armenian diocese of Argentina the official ceremony of handing the legal documents of the area allocated by the city authorities of Buenos Aires for the purpose of building an Armenian Genocide museum took place.