ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՀԻՄՆԱՐԿԵՔԻ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆԸ
09.07.2014
Հուլիսի 8-ին՝ Արգենտինայի Հանրապետությունում պաշտոնական այցով գտնվող, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բուենոս Այրես քաղաքային կառավարության նախարարների խորհրդի նախագահ Օռասիո Լառետայի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Բուենոս Այրեսի Պալերմո թաղամասում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնարկեքի արարողությանը: Հիմնարկեքի հուշատախտակի օրհնությունից հետո Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախարարների խորհրդի նախագահ Օռասիո Լառետան և ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը բացել են այն: Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնարկեքի կապակցությամբ Նախագահն արարողության մասնակիցների առջև հանդես է եկել ելույթով:
«Այս թանգարանը ստեղծվում է՝ լրացնելու Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված այն բազմաթիվ հուշակոթողների շարքը, որ սփռված են արևելքից արևմուտք, հյուսիսից հարավ՝ որպես խոսուն վկա, որ որքան ժամանակ էլ անցնի, մենք հիշելու ենք ու պահանջելու: Մարդկային հիշողությունը պատմության յուրահատուկ մաղն է, որն առանձնահատուկ երախտագիտությամբ պահում է այն անուններն ու տեղանունները, որոնք մշտապես արդարության սերմեր են ցանում՝ առաջ մղելով համամարդկային ամենավեհ արժեքները»,-իր խոսքում նշել է ՀՀ Նախագահը։
Oրերս ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշել էր, որ նման հաստատություները պարտադիր են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև միջազգային հանրության համար: «Հաջորդ տասնամյակում աշխարհի խոշորագույն մայրաքաղաքներում Հայոց ցեղասպանության թանգարանների բացումը պետք է լինի առաջնային և նախընտրելի ռազմավարական ուղղություն»,-նշել էր Դեմոյանը` հավելելով, որ. «Թանգարանը դաստիարակիչ առաքելություն կունենա հատկապես երիտասարդության շրջանում, քանի որ թանգարաններ այցելությունը կլինի նաև դպրոցականների ծրագրում և կունենա մեծ դերակատարում ոչ միայն ցեղասպանությունների մասին իրազեկման, այլև դրանց մերժման և դատապարտման գործում»:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության 2014թ. մայիսի 6-ի որոշմամբ՝ մայրաքաղաքի Պալերմո թաղամասում անվճար տարածք է հատկացվել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման համար: Հունիսի 10-ին Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության մասնակցությամբ և Հայ կենտրոնի ու Արգենտինայի Հայոց թեմի հովանու ներքո տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման նպատակով Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանությունների կողմից հատկացված հողատարածքի՝ իրավական փաստաթղթերը փոխանցելու պաշտոնական արարողությունը

Церемония закладки музея Геноцида армян в квартале Палермо Буэнос-Айреса состоялась 8 июля. В мероприятии приняли участие находящий с официальным визитом в Аргентине президент Армении Серж Саргсян, председатель Совета министров городского Правительства Буэнос-Айреса Орасио Ларета, представители органов местного самоуправления и армянской общины Аргентины.
После церемонии освящения, Орасио Ларета и руководитель аппарата президента РА Виген Саргсян открыли мемориальную доску закладки музея. Президент Армении также выступил с речью перед участниками церемонии.
«Этот музей создается, чтобы дополнить ряд тех многочисленных монументов, посвященных Геноциду армян, которые простираются с востока на запад, с севера на юг, как красноречивые свидетели того, что, сколько бы времени ни прошло, мы будем помнить и требовать. Человеческая память является своеобразным ситом истории, которое с особой признательностью удерживает те имена и топонимы, которые всегда сеют семена справедливости, продвигая самые высокие общечеловеческие ценности», - в своей речи отметил президент Армении.
Ранее в интервью армянским СМИ директор МИГА Гайк Демоян заявил, что подобные учреждения важны не только для армянского народа, но и международного общества. «В следующем десятилетии открытие в крупнейших столицах мира музеев Геноцида армян должно быть первоочередным и предпочтительным стратегическим направлением», - сказал Демоян, добавив, что главной целью подобных музеев является повышение информированности в обществе.
Напомним, что в преддверии 100-летия Геноцида армян, согласно решению городского Правительства Буэнос-Айреса от 6 мая 2014 года, в квартале Палермо аргентинской столицы безвозмездно была предоставлена территория для постройки музея Геноцида армян.
10 июня, 2014 года при участии посольства РА в Аргентине и под патронатом Армянского центра и армянской епархии Аргентины в Буэнос Айресе состоялась официальная церемония передачи армянской общине Аргентины юридических документов на земельный участок, безвозмездно переданный властями города Буэнос Айрес для строительства Музея Геноцида армян.