![](news-img/opening01.jpg)
Հուլիսի 8-ին, երեկոյան ժամը 6-ին, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը:
Այս տարի համաժողովը կրում է «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» խորագիրը: Միջազգային գիտաժողովի կազմակերպումը Երևանում անց է կացնում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
Միջոցառումը պատվեց և ելույթ ունեցավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը.
«Հաճախ ցեղասպանության մասին խոսելիս ոմանք օգտագործում են «ողբերգություն» ձևակերպումը: Բայց անհրաժեշտ եմ համարում, որ մշտապես օգտագործվի այդ եզրույթի միակ ճիշտ բնորոշումը` «հանցագործություն»: Ողբերգությունը հաճախ կարող է տեխնոլոգիական աղետի հետևանք լինել, կարող է լինել բնական արհավիրքի հետևանք, նույնիսկ կարող է լինել պատահականության հետևանք: Ցեղասպանությունը, ի տարբերություն այդ ամենի, խորապես հաշվարկված, նախագծված, նախապատրաստված հանցագործություն է, որն ունի հստակ թիրախ, սահմանված գործիքակազմ և այլատյացության վրա հենվող գաղափարախոսություն»:
Ներկաներին ողջունեց նաև ՀՑԹԻ տնօրեն, գիտաժողովի կազմկոմիտեի տեղական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Դեմոյանը.
«Համաժողովի բացումը Երևանում ունի խորհրդանշական իմաստ, քանի որ աշխարհի տարբեր երկրներում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ միջոցառումների անցկացումը մեկ անգամ ևս բոլորին ստիպեց հետադարձ հայացք ձգել ոչ միայն հայերիս պատուհասած ողբերգությանը, այլև վերհիշել Առաջին և Երկրորդ աշխարմարտերի սարսափները, Հոլոքստն ու Ռուանդան և այլն»:
Հանդես եկան Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության նախագահ դոկտոր Դանիել Ֆայրշտեյնը և գիտաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ Դոնա-Լի Ֆրիզը:
«Նախկինում ցեղասպանագիտությունը կենտրոնանում էր միայն Հոլոքոստի վրա և այն ներկայացվում որպես բացառիկ երեույթ, որն իրավունք ունի կոչվելու ցեղասպանություն: Սակայն եղան գիտանականներ, ովքեր ուսումնասիրեցին հայերի, հույների, ասորիների ցեղասպանությունը, և ստեղծվեց դաշտ, որը հնարավորություն տվեց ուսումնասիրել այլ դեպքեր, հաշվի առնել տարբեր երկրներում ապրող ժողովուրդների տառապանքի փորձը»,- նշեց Դանիել Ֆայրշտեյնը:
Տեղի ունեցավ նաև Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության նոր Գործադիր խորհրդի ընտրության արդյունքների հրապարակում, ընկերակցության նոր նախագահ ընտրվեց Էնդրյու Վուլֆերտը:
Ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության նորընտիր նախագահ Էնդրյու Վուլֆերտը շնորհակալություն հայտնեց իրեն վստահելու համար՝ հույս հայտնելով, որ կարդարացնի նրանց սպասելիքներն, ովքեր քվեարկել են իր օգտին: Նա շնորհակալություն հայտնեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան¬-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանին և փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանին՝ գիտաժողովը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար:
«Ես հիացած եմ այն կազմակերպչական աշխատանքով, որ նրանք իրականացրել են: Կարծում եմ, որ կարող ենք մի օր առաջարկել, որպեսզի նրանք դառնան Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, քանի որ հրաշալի կազմակերպչական ունակություններ ունեն: Ես հիացած եմ նաև հայ ժողովրդի տոկունությամբ և հյուրընկալությամբ: Ընդհանրապես՝ Հայաստանը միշտ եղել է շատ հաճելի միջավայր գիտնակաների համար, որտեղ միշտ գերիշխել է փոխըբռնման և գիտության ոգին»,¬ -նշեց Էնդրյու Վուլֆերտը:
Հիմնական և բովանդակալից ելույթով հանդես եկավ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը՝ «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ. Կանխարգելում, հիշողություն, երախտագիտություն և վերածնունդ» խորագիրը կրող ելույթով:
Տեղի ունեցավ նաև ակտիվ և կառուցողական քննարկում, ներկաներն իրենց հարցերն ուղղեցին հիմնական զեկուցող Վիգեն Սարգսյանին:
Համաժողովի հանդիսավոր բացումն ամփոփեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, գիտաժողովի տնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ներկաներին մասնակցության համար և ներկայացրեց երևանյան համաժողովի տարբերանշան և խորհրդանշան հանդիսացող լուսանկարի պատմությունը:

On July 8, at 18:00, at the big hall of the American University in Armenia the grand opening of 12th meeting of International Association of Genocide Scholars took place.
This year the meeting is held under the title “Comparative Analysis of 20th Century Genocides”.
The opening ceremony was honored by the presence and speech of the RA President Serzh Sargsyan:
“Some people often use the wording “tragedy” when referring to genocide. But it is necessary that we always use the only correct characterization of the term – “crime.” Tragedy can often be the result of a technological disaster; can be the result of a natural disaster and even the result of a contingency. All this is in stark contrast to genocide, a carefully calculated, planned and prepared crime, which has a clear target, a defined set of tools and an ideology based on xenophobia”.
The AGMI Director and Chairman of the local organizing committee Hayk Demoyan also delivered a welcome speech:
“Holding IAGS conference in Yerevan is symbolic, as the organizing of the Centennial events in different countries all over the world made everyone to have a looking back once again, not only to the tragedy that befell the Armenians, but also to remember the horrors of the First and Second World Wars, Holocaust, Ruanda, etc.”.
IAGS President Dr. Daniel Feierstein and Chairman of the organizing committee Donna-Lee Frize also delivered speeches.
IAGS President Dr. Daniel Feierstein said: “In the past the studies of genocides were only focused on Holocaust, which was presented as an exceptional phenomenon and had the right to be called genocide. But there were scholars, who studied the genocides of Armenians, Greeks and Assyrians, and a field was created, which gave the opportunity to study other cases, and take into consideration the suffering experienced by people living in different countries”.
The election of IAGS new Executive Board also took place and Mr. Andrew Woolford was elected as IAGS new president.
After the announcement of the vote results the IAGS new president Andrew Woolford expressed gratitude for trust and expressed hope that he would meet the expectations of his voters. He also thanked the AGMI Director Hayk Demoyan and Deputy Director Suren Manukyan for organizing the conference in such a proper level:
“I am delighted with the organizational work. I think one day we can offer them to become president of the International Association of Genocide Scholars. I am also delighted by the hospitality and endurance of the Armenian people. Armenia had always been a pleasant environment for scholars, where mutual understanding and the spirit of science do always prevail”, said Andrew Woolford.
A main and informative speech was made by Vigen Sargsyan, the RA President Chief of Staff and coordinator of the centennial events of the Armenian Genocide, entittled “Events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide; prevention, memory, gratitude and rebirth”.
An active and constructive discussion also took place and participants gave their questions to the main speaker Vigen Sargsyan.
The solemn opening of the conference was concluded by the AGMI Deputy Director Suren Manukyan, who thanked the guests for their participation and presented the logo of the 12th meeting of IAGS.