Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ավստրիայի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը սեպտեմբերի 8-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նախարար Սեբաստիան Կուրցը ծաղկեպսակ դրեց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Ավստրիայի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարը և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակ:
Այնուհետև Ավստրիայից ժամանած պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին Հիշողության պուրակում, որտեղ նախարար Կուրցը ջրեց 2010 թվականին այն ժամանակվա Ավստրիայի Արտաքին գործերի նախարար Միխայել Շպինդելեգերի տնկած եղևնին:

Находящийся с официальным визитом в Армении министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц 8 сентября посетил мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Себастьян Курц возложил венок к мемориалу, члены австрийской делегации возложили цветы к вечному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян и минутой молчания почтили память жертв Геноцида.
После этого члены австрийской делегации посетили Аллею памяти, где министр Себастьян Курц полил серебристую ель, посаженную в 2010 году главой МИД Австрии Михаэльем Шпинделеггером.