ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ԲԱՑԱՌԻԿ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ՓԱՐԻԶՈՒՄ` 2015-Ի ԱՊՐԻԼԻՆ
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը հյուրընկալեց Փարիզի քաղաքապետի գրասենյակի ներկայացուցիչ պարոն Ժան Իվ Կամյուին:
Ժան Իվ Կամյուն Երևան է ժամանել ծանոթանալու համար հաջորդ տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Փարիզի քաղաքապետարանի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ կազմակերպվելիք ցուցադրության ցուցանմուշների հետ, որոնք ներկայացվելու են Փարիզի քաղաքապետարանի ցուցասրահներում:
Փարիզի քաղաքապետի գրասենյակի ներկայացուցիչը` պարոն Ժան Իվ Կամյուն, և Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը քննարկեցին համատեղ ցուցադրության կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Ժան Իվ Կամյուն նշեց, որ «Փարիզի նախկին քաղաքապետ Բերտրան Դելանոեն և նրա իրավահաջորդը` Աննա Իդալգոն, որոշում են կայացրել, որ Փարիզի քաղաքապետարանը կհյուրընկալի Հայոց ցեղասպանության պատմությանն ու հիշողությանը նվիրված ցուցադրություն: Ցուցադրությունը կբացվի 2015 թվականի ապրիլին: Ցուցադրությունը կընդգրկի ցուցանմուշներ և փաստաթղթեր, որոնք կտրամադրի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Իրականացվում է սերտ համագործակցություն թանգարան-ինստիտուտի հետ»:
ՀՑԹԻ տնօրենը Հայկ Դեմոյանը խիստ կարևորեց նման ցուցադրության կազմակերպումը Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում: Նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը վերջին մեկ տարվա ընթացքում զգալի աշխատանք է տարել այս ցուցադրության նախապատրաստման ուղղությամբ և իր պատրաստակամությունն է հայտնել բացառիկ ցուցանմուշներ տրամադրելու և ցուցադրությունը հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:
«Այս ցուցադրությունը բացառիկ է լինելու և՛ մասշտաբներով, և՛ ներկայացուցչությամբ: Այն կապված է լինելու Հայոց ցեղասպանության, Առաջին աշխարհամարտի, և, իհարկե, հայ-ֆրանսիական հիշողության ու պատմության հետ»,- մատնանշեց Հայկ Դեմոյանը:
Փարիզի քաղաքապետի գրասենյակի ներկայացուցիչը եղավ նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում, ծանոթացավ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ժամանակավոր ցուցադրության հետ:
Տեղեկացնենք, որ ս.թ. հոկտեմբերի 1-ին Փարիզի քաղաքային խորհրդում միաձայն ընդունվելէ 2015 թվականին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի, տեղեկատվական և ժխտողականության դեմ ուղղված միջոցառումներ անցկացնելու մասին Փարիզի քաղաքապետարանի ուղերձը:

Сегодня Музей-институт геноцида армян посетил представитель канцелярии мэра Парижа господин Жан-Ив Камю. Жан-Ив Камю прибыл в Ереван, чтобы ознакомиться с экспонатами, которые будут представлены в выставочных залах мэрии Парижа в связи с организуемой усилиями мэрии Парижа и Музея-института Геноцида армян выставкой, посвященной 100-летней годовщине Геноцида армян.
Представитель канцелярии мэра Парижа господин Жан-Ив Камю и директор Музея-института Геноцида армян Гайк Демоян обсудили ряд вопросов, связанных с организацией совместной выставки. Жан-Ив Камю отметил, что “прежний мэр Парижа Бертран Деланое и его преемница Анна Идальго приняли решение гостеприимно принять выставку, посвященную истории и памяти Геноцида армян. Выставка откроется в апреле в 2015 года. Выставка включает экспонаты и документы, представленные Музеем-институтом Геноцида армян. Осуществляется тесное сотрудничество с музеем-институтом”.
Директор МИГА Гайк Демоян придает особенное значение организации подобной выставки в столице Франции. Он отметил, что Музей-институт геноцида армян за последний год провел значительные подготовительные работы по данной выставке и выразил готовность предоставить уникальные экспонаты для организации выставки должным образом.
“Эта выставка будет исключительной как по масштабу, так и по представленному материалу. Она будет связана с Геноцидом армян, Первой мировой войной и, конечно, с армяно-французской памятью и историей”, – отметил Гайк Демоян.
Представитель канцелярии мэра Парижа посетил также зал временных выставок Музея-института Геноцида армян и ознакомился с временной экспозицией, рассказывающей о Геноциде армян.