Գիտաժողովի խորագիր` Հայոց ցեղասպանության դասավանդման մարտահրավերները 21-րդ դարում
Գիտաժողովի անցկացման վայրը` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն
Գիտաժողովի կազմակերպիչ՝ «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամ
Ցեղասպանության, մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների ու մարդու իրավունքների ոտնահարումների մասին դասավանդելը դժվար է և՛ հոգևոր, և՛ մտավոր առումներով: Թեև այդ աշխատանքը բարդ է, դրա կարևորությունն աճել է 21-րդ դարում, քանի որ ցեղասպանության ուսուցումն այդ հանցագործության կանխարգելման կարևոր միջոցներից է:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Հայոց ցեղասպանության իրագործումից անցել է մեկ դար և ոճրագործ պետության իրավահաջորդը պատասխանատվության դեռևս չի ենթարկվել, իսկ ցեղասպանությունը վերապրածները՝ որպես հանցագործության վկաներ, կյանքից հեռանալով թուլացրել են ցեղասպանության մասին հավաքական հիշողությունը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ Հայոց ցեղասպանության դասավանդման համընդունելի մեթոդաբանություն մինչ այժմ մշակված չէ, ՀՑԹԻ-ն նախաձեռնում է Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և հայկական սփյուռքի համար Հայոց ցեղասպանության դասավանդման արդյունավետ համակարգի ձևավորման, ինչպես նաև ցեղասպանության դասավանդման մեջ ներգրավված միջազգային հաստատությունների համար համապատասխան նյութերի և գործիքների մշակման գործընթացը:
Հաշվի առնելով նաև ցեղասպանության դասավանդման մարտահրավերները, Հայոց ցեղասպանության պետական շարունակական ժխտումը, Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիան, աճող հակահայկակական տրամադրությունները, ազգայնամոլությունը, ինչպես նաև աշխարհում ծայրահեղական հոսանքների աճը և ընդունելով այն կարևոր դերը, որ կրթությունը կարող է խաղալ ատելության ու բռնության քարոզի չեզոքացման մեջ, ՀՑԹԻ-ն որպես գիտաժողովի նպատակ հայտարարում է ցեղասպանության դասավանդման մեթոդաբանական հիմքերի մշակումը՝ Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդման հատուկ շեշտադրմամբ:
Գիտաժողովը, որն իր ուղղվածությամբ աննախադեպ է Հայաստանում, կդառնա հարթակ ուսուցիչների, դասախոսների, մանկավարժների, ցեղասպանագետների և իրավապաշտպանների համար՝ իրենց փորձը կիսելու և ցեղասպանության դասավանդման ոլորտում համապատասխան գործիքներ առաջարկելու համար:
Գիտաժողովին ներկայացվելիք զեկուցումների թեմաները պետք է վերաբերեն, սակայն չսահմանափակվեն հետևյալով.
• Ցեղասպանության թեմայի դասավանդման մեթոդաբանություն (տարրական, միջնակարգ, ավագ դպրոցներ),
• Ցեղասպանության թեմայի դասավանդման մեթոդաբանություն բուհերում,
• Ցեղասպանության կրթության առանձնահատկությունները Հայաստանում և արտերկրում,
• Ցեղասպանության կրթության էթիկական և բարոյական կողմերը,
• Ցեղասպանության համատեքստում հատուկ թեմաների ընտրության և ուսուցման տրամաբանությունը (ինքնապաշտպանություն, անհատական դիմադրություն, մարդասիրություն, սեռական բռնություններ, այլ),
• Հանցագործ վարչակարգերի և գաղափարախոսությունների մասին դասավանդում,
• Անհատ ոճրագործների/փրկողների մասին դասավանդում,
• Հիշողություն և պետական քաղաքականություն,
• Հիշողություն, հասարակություն և տրավմա,
• Ցեղասպանության դասավանդում անհատական պատմությունների միջոցով,
• Մարդու իրավունքներ, ժողովրդավարություն և ցեղասպանության կրթություն,
• Ապրումակցման ուսուցում երիտասարդ սերնդին:
Հավանական մասնակիցներին հրավիրում ենք բարձրացնել այն հարցերը, որոնց նրանք բախվում են տարբեր երկրներում կոնկրետ ցեղասպանության մասին դասավանդելիս` քննարկումների արդյունքում ընդհանուր լուծումներ առաջ քաշելու հույսով:
Գիտաժողովի ընթացքում նախատեսվում է առանձնացնել մի շարք նկատառումներ ինչպես մանկավարժների, այնպես էլ քաղաքական գործիչների համար` օգնելու ցեղասպանության հետ կապված հարցերը ներառել պետական կրթական համակարգում և ուսումնական ծրագրերում:
Բոլոր հետաքրքրված թեկնածուներին հրավիրում ենք ուղարկել իրենց զեկույցի վերնագիրը, ամփոփումը (200-250 բառ) և կարճ ինքնակենսագրականը մինչև 2022 թ. հունվարի 30-ը

Conference Title: Challenges of Armenian Genocide Education in the 21st Century
Teaching about genocide, other crimes against humanity and human rights violations are emotionally and intellectually demanding. Even though the work is so complex, its importance has grown in the 21st century, as teaching about genocide is an important means of prevention.
Taking into consideration the fact that a century has passed since the Armenian Genocide and the successor of the perpetrator state has not yet been brought to justice, that there is no common and accepted methodology of teaching the Armenian Genocide and the survivors of Genocide, who could give first-hand testimonies on the crime, have passed away, thus weakening genocide memory, the AGMI feels challenged to develop an effective structure of Armenian Genocide education for the Republic of Armenia, Republic of Artsakh and diasporan communities, as well as to offer materials and tools to international institutions involved in genocide education.
Taking into consideration the challenges of genocide education, the ongoing state denial of the Armenian Genocide, military aggression against the Republic of Artsakh, rising anti-Armeniansim, racism as well as extremist sentiments in the world and accepting the crucial role that education can play in mitigating hate speech and violence AGMI has, as a conference objective, the development of methodological bases of genocide education, with a specific focus on the teaching of the history of the Armenian Genocide.
The conference, which is unprecedented in Armenia in its scale and scope, is organised to provide a meaningful platform for teachers, professors, educators, genocide scholars, and human rights activists to share their experiences and to provide tools for genocide education. During the conference the topics may include, but are not limited to:
The methodology of teaching the topic of genocide (in elementary, middle and high schools)
The methodology of teaching the topic of genocide in higher educational institutions
Psychological peculiarities of genocide education in Armenia and abroad
Ethical and moral consequences of genocide education
The rationale of choosing and teaching specific topics in the context of genocide (self-defense, individual resistance, humanitarianism, gendered violence, etc.)
Teaching about perpetrator regimes and ideologies
Teaching about individual perpetrators/rescuers
Memory and state policy
Memory, society and trauma
Teaching genocide by using individual stories
Human rights, democracy and genocide education
Teaching empathy to the young generation.
We invite prospective contributors to raise questions that they encounter them while teaching a certain genocidal case in their respective countries with the hope of discussing and bringing up common solutions.
During the conference a number of key considerations for both educators and policy makers will be outlined to help embed issues concerning genocide into state educational systems and curricula. The AGMI seeks to advance this work by providing a pedagogical manual and a series of lesson plans as well as strategies on genocide teaching to help the Armenian education system to deal with the issue of the Armenian Genocide based on conference materials.
All interested candidates are invited to send their title and abstract (200-250 words) along with a short CV by January 30, 2022 to genocide-education@genocide-museum.am.