ԵՐԿՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ԴԵՄՔԵՐԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ
ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ, ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻ և ԱՐԺԱՆԱՊԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ
09.12.2019
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահ Արարար Միրզոյանը և ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման, զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օրվա շրջանակներում այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեցին Սուրբ նահատակների հիշատակին։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ուղեկցում էր ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը։
Միջազգային հանրությունը դեկտեմբերի 9-ին հիշատակում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը։ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ն ընդունել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիան, 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է 69/323 բանաձևը՝ դեկտեմբերի 9-ը հռչակելով Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր։ Բանաձևը ներկայացվել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից, ընդունվել է միաձայն և արժանացել ավելի քան 80 անդամ-պետությունների աջակցությանը։ Այն խրախուսում է միջազգային հանրությանը՝ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակը հարգելու համար:

Within the framework of the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of the Crime of Genocide the Leaders of the Republic visited the Armenian Genocide Memorial
09.12.2019
On 9 December, on the occasion of the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime, President Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan and Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan visited the Armenian Genocide Memorial Complex and paid tribute to the memory of the innocent martyrs.
The high-ranking guests were accompanied by AGMI Director Harutyun Marutyan.
International community commemorates December 9 as an International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of the Crime of Genocide. On 9 December 1948, the UN adopted a Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, and on 11 September 2015, the UN General Assembly adopted Resolution 69/323, declaring December 9 as an International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of the Crime of Genocide. The resolution was submitted by Armenia's Permanent Representation to the UN, and adopted unanimously, supported by more than 80 Member States. It encourages the international community to raise awareness about the Convention on the “Prevention and Punishment of the Crime of Genocide” and to commemorate the victims of the genocides.