ԵՐԿՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ԴԵՄՔԵՐԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ
ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ, ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻ և ԱՐԺԱՆԱՊԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ
09.12.2019
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահ Արարար Միրզոյանը և ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման, զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օրվա շրջանակներում այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեցին Սուրբ նահատակների հիշատակին։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ուղեկցում էր ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը։
Միջազգային հանրությունը դեկտեմբերի 9-ին հիշատակում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը։ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ն ընդունել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիան, 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է 69/323 բանաձևը՝ դեկտեմբերի 9-ը հռչակելով Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր։ Բանաձևը ներկայացվել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից, ընդունվել է միաձայն և արժանացել ավելի քան 80 անդամ-պետությունների աջակցությանը։ Այն խրախուսում է միջազգային հանրությանը՝ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակը հարգելու համար:

ПЕРВЫЕ ЛИЦА СТРАНЫ АРМЕНИЯ У МЕМОРИАЛА ГЕНОЦИДА АРМЯН
Дань уважения в рамках международного дня памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления
09.12.2019
9 декабря президент Армении Армен Саркисян, премьер-министр Никол Пашинян, спикер парламента Арарат Мирзоян и глава МИД Зограб Мнацаканян в рамках международного дня памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления посетили мемориал памяти жертв Геноцида армян и почтили память святых мучеников.
Высокопоставленных должностных лиц сопровождал директор МИГА Арутюн Марутян. Международное сообщество отмечает 9 декабря как международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
9 декабря 1948 г. была принята Конвенция “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него”, 11 сентября Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию 69/323 и постановила провозгласить 9 декабря международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Резолюция, представленная постоянным представительством Армении при ООН, была принята единогласно и получила поддержку более 80 стран-членов организации. Она призывает международное сообщество повысить осведомленность о Конвенции “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него” и почтить память жертв геноцида.