![](news-img/news-10.04.2012.jpg)
Այսօր, «Նոյյան Տապան» մամուլի սրահում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ներկայացվեց Կալիֆորնիայի համալսարանի գիտաշխատող Ռուբինա Փիրումյանի՝ «Հայոց ցեղասպանությունը գրականության մեջ. աղետի տարիները վերապրածների զգացողություններն» անգլալեզու գիրքը: Ասուլիսին ներկա էր նաև ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Ռուբինա Փիրումյանն իր խոսքում նշեց, որ գիրքը ևս մեկ ներդրում է ցեղասպանության դատապարտմանն ուղղված պայքարին: Գրքի ուսումնասիրության առարկան ցեղասպանության թեմայի արտացոլումն է գեղարվեստական գրականության մեջ: «Այստեղ պատկերվում է թուրքի ձեռքով վառված դժոխքից անցած հայ մարդու հոգեկան վիճակը, ապրած սարսափելի տեսարանների ու կրած սոսկալի տառապանքի բացած վերքը՝ իբրև անդառնալի դրոշմ նրա ու նրա սերունդների հոգու վրա»,- գրված է գրքի վերջաբանում:
Այս մենագրությունը Ռուբինա Փիրումյանի երկրորդ աշխատանքն է, որ հրատարակվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աջակցությամբ: 2008 թ. լույս էր տեսել «Եվ նրանք, ովքեր շարունակում են ապրել Թուրքիայում 1915 թվականից հետո» մենագրությունը:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանն իր խոսքում կարևորեց Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի գիտնականների համատեղ աշխատանքների պատրաստումն ու դրանց արդյունքների հրատարակումը:

Today Rubina Peroomian, a research fellow at the University of California, presented her English-language book, entitled “The Armenian Genocide in Literature. Perceptions of Those Who Lived Through the Years of Calamity,” during a press conference held in “Noyan Tapan” press hall. The director of the Armenian Genocide Museum and Institute, Hayk Demoyan was also present at the press conference.
During her speech, Rubina Pirumian noted that the book is another contribution to the struggle for the condemnation of the genocide. The subject of the book is the reflection of the Genocide theme in fiction. The epilogue of the work says: “The book depicts the psychological condition of the Armenians, who passed through the hell made by the Turks, with the wounds caused by the horrible scenes they witnessed and the unspeakable torture they survived, as an irreparable imprint on their and their generations’ souls.”
This monograph by Rubina Peroomian is the second book that has been published with the support of the Armenian Genocide Museum and Institute. In 2008 she published her book titled “And Those Who Continued Living in Turkey after 1915.”
In his speech, the director of the Armenian Genocide Museum and Institute, Hayk Demoyan stressed the importance of the collaboration of the scholars of the Republic of Armenia and Diaspora in the preparation and publication of works.