![](news-img/kardashyan03.jpg)
Հանրաճանաչ ամերիկահայ հեռուստաաստղեր Քիմ և Քլոե Քարդաշյանները, աշխարհահռչակ ամերիկացի երգիչ Քանյե Ուեսթը և նրանց ուղեկցող պատվիրակությունն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերին ուղեկցում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը: Նա ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման և Հայոց ցեղասպանության պատմությունը:
Քարդաշյան քույրերը կարմիր կակաչներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հյուրերը շրջեցին նաև Հուշապատի տարածքում, ծանոթացան ամերիկյան հումանիտար օգնության պատմությանը. Ցեղասպանության տարիներին և դրանից հետո ծավալած աննախադեպ մարդասիրական գործունեությանը:
Սուրեն Մանուկյանը ներկայացրեց նաև Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի պատմությունը:
Հանդիպման ավարտին Քարդաշյան քույրերին հանձնվեցին ՀՑԹԻ հրատարակություններից՝ Ավրորա Մարդիգանյանի «Հոշոտված Հայաստան», Հայոց ցեղասպանությունը արտասահմանյան մամուլի էջերին, 100 լուսանկարչական պատմություններ Հայոց ցեղասպանության մասին, Կլարա Բարտոնի «Ամերիկյան Կարմիր խաչի նպաստամատույց առաքելությունը Փոքր Ասիայում» գրքերը, ինչպես նաև անգլիալեզու «International Journal of Armenian Genocide Studies» պարբերականը:

Известные телезвезды Ким и Хлоя Кардашяны, всемирно известный певец Канье Уэст, а также делегация, сопровождающая их, посетили Мемориал в Цицернакаберде, посвященный жертвам Геноцида армян.
Гостей сопровождал заместитель директора МИГА Сурен Манукян, который представил историю Геноцида армян и строительства мемориального комплекса.
Сестры Кардашян возложили красные тюльпаны к памятнику жертв Геноцида армян и у вечного огня минутой молчания почтили их память.
Гости осмотрели территорию Мемориального комплекса, а также ознакомились с историей американской гуманитарной деятельности в помощь армянам во время геноцида.
Сурен Манукян также рассказал о деятельности Генри Моргентау - посла США в Османской империи.
В конце визита сестрам Кардашян подарили публикации МИГА: “Растерзанная Армения” Авроры Мардиганян, “Геноцид армян на первых страницах мировой прессы”, “100 фотоисторий о Геноциде армян”, “Гуманитарная миссия Американского красного креста в Малой Азии” Клары Бартон, а также периодический журнал «International Journal of Armenian Genocide Studies» на английском языке.