ԱԼԵՔՍԱՆԴՐԱՊՈԼ. ՈՐԲԱՆՈՑ ՄՏՆԵԼՈՒ ԻՐԵՆՑ ՀԵՐԹԻՆ ՍՊԱՍՈՂ ԵՐԵԽԱՆԵՐ (1919Թ.)
Լուսանկարում Ալեքսանդրապոլի հայ սովալլուկ, ցնցոտիավոր որբեր են, որ ձմռան ցրտին, կանգնած ձյան մեջ, սպասում են, թե երբ կմտնեն Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի որբանոց: Նրանց համար նման հնարավորություն կարող էր ստեղծվել միմիայն այն դեպքում, երբ որբանոցի սաներից մեկը հոգին ավանդեր, և թափուր տեղ առաջանար նոր որբ ընդունելու համար...
Ցեղասպանության զոհ դարձան տասնյակհազարավոր հայ երեխաներ, իսկ հրաշքով փրկվածները զրկվեցին ծնողական գուրգուրանքից, որբացան: Վերջիններիս անխուսափելի մահից փրկելու և գոյության միջոցներով ապահովելու նպատակով սկիզբ առավ մարդկության պատմության մեջ աննախադեպ փրկարար առաքելություն, որում մեծ դերակատարում ունեցավ Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեն: Նպաստամատույցն ակտիվ գործունեություն ծավալեց Սիրիայում, Լիբանանում, Հունաստանում և Հայաստանում, իսկ Մուդրոսի զինադադարից հետո` նաև Օսմանյան կայսրության ներքին շրջաններում:
Ալեքսանդրապոլում (այժմ՝ Գյումրի) Նպաստամատույցի գործունեության համար հիմք էր դարձել 1919 թվականին քաղաքագլխի՝ Լևոն Սարգսյանի և Ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի ներկայացուցիչների միջև կնքված պայմանագիրը քաղաքի որբանոցները կոմիտեին հանձնելու վերաբերյալ: Նպաստամատույցի ջանքերով Ալեքսանդրապոլի փողոցներից հավաքվեցին թափառաշրջիկ որբերը, որոնց բժշկական զննման ենթարկելուց հետո տեղավորեցին հիվանդանոցներում կամ որբանոցներում:
Նպաստամատույցի տնօրինության ներքո 170 շենք կար, որոնք ռուսական զորքերի նախկին զորանոցներն էին:
«Կազաչի պոստ» և «Սևերսկի» որբանոցներում տեղավորված էին աղջիկները, իսկ «Պոլիգոններում» տղաները: Սա մարդկության պատմության մեջ երբևէ գոյություն ունեցած ամենամեծ որբանոցն էր և կոչվում էր Որբաքաղաք:
«Դրսում սպասում էին ավելի քան 100 հյուծված, գրեթե մերկ, ոջլոտ ու հիվանդ երեխաներª ամեն օր համբերությամբ հուսալով, թե ամերիկյան հնարամտությամբ իրենց համար էլ տեղ կգտնվի որբանոցի պատերի ներսում...»:

CHILDREN WAITING FOR THEIR TURN TO ENTER AN ORPHANAGE IN ALEXANDRAPOL (1919)
The photograph depicts starving Armenian orphans in tatters, standing in the snow in cold winter and waiting for their turn to enter the American Near East Relief orphanage. This was possible only if one of the children in the orphanage died to free a place for another orphan.
Armenian Genocide resulted in death of tens of thousands of Armenian children; those who survived became orphans, deprived of parental care. In order to provide livelihood to those children and save them from inevitable death, an unprecedented in the history of mankind rescue mission was launched wherein the American Near East Relief Committee played a major role. The organization carried out a vigorous activity in Syria, Lebanon, Greece and Armenia, and after the Armistice of Mudros, the organization led relief activities also in the inner regions of the Ottoman Empire.
In Alexandrapol (now Gyumri) the basis for the Relief's operations was the contract signed in1919 between the American Relief Committee and city Mayor Levon Sargsyan, in order to hand the city orphanages to the Committee. Thanks to the efforts of the Committee, many orphans were gathered from the streets of Alexandrapol and sent to hospitals or orphanages after the medical examination.
There were 170 buildings at the disposal of the Near East Relief, which were former barracks of the Russian troops.
Orphanages of “Kazachi post” and “Severski” housed girls, whereas boys were housed in “Polygons”. This was the largest orphanage ever existed in the history of mankind, called “Vorbaqaghaq” (city of orphans).
“More than 100 emaciated, almost naked, lousy and sick children were waiting outside, hoping every day in patience, that American ingenuity will help them to find a place inside the walls of the orphanage.”