ԱԼԵՔՍԱՆԴՐԱՊՈԼ. ՈՐԲԱՆՈՑ ՄՏՆԵԼՈՒ ԻՐԵՆՑ ՀԵՐԹԻՆ ՍՊԱՍՈՂ ԵՐԵԽԱՆԵՐ (1919Թ.)
Լուսանկարում Ալեքսանդրապոլի հայ սովալլուկ, ցնցոտիավոր որբեր են, որ ձմռան ցրտին, կանգնած ձյան մեջ, սպասում են, թե երբ կմտնեն Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի որբանոց: Նրանց համար նման հնարավորություն կարող էր ստեղծվել միմիայն այն դեպքում, երբ որբանոցի սաներից մեկը հոգին ավանդեր, և թափուր տեղ առաջանար նոր որբ ընդունելու համար...
Ցեղասպանության զոհ դարձան տասնյակհազարավոր հայ երեխաներ, իսկ հրաշքով փրկվածները զրկվեցին ծնողական գուրգուրանքից, որբացան: Վերջիններիս անխուսափելի մահից փրկելու և գոյության միջոցներով ապահովելու նպատակով սկիզբ առավ մարդկության պատմության մեջ աննախադեպ փրկարար առաքելություն, որում մեծ դերակատարում ունեցավ Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեն: Նպաստամատույցն ակտիվ գործունեություն ծավալեց Սիրիայում, Լիբանանում, Հունաստանում և Հայաստանում, իսկ Մուդրոսի զինադադարից հետո` նաև Օսմանյան կայսրության ներքին շրջաններում:
Ալեքսանդրապոլում (այժմ՝ Գյումրի) Նպաստամատույցի գործունեության համար հիմք էր դարձել 1919 թվականին քաղաքագլխի՝ Լևոն Սարգսյանի և Ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի ներկայացուցիչների միջև կնքված պայմանագիրը քաղաքի որբանոցները կոմիտեին հանձնելու վերաբերյալ: Նպաստամատույցի ջանքերով Ալեքսանդրապոլի փողոցներից հավաքվեցին թափառաշրջիկ որբերը, որոնց բժշկական զննման ենթարկելուց հետո տեղավորեցին հիվանդանոցներում կամ որբանոցներում:
Նպաստամատույցի տնօրինության ներքո 170 շենք կար, որոնք ռուսական զորքերի նախկին զորանոցներն էին:
«Կազաչի պոստ» և «Սևերսկի» որբանոցներում տեղավորված էին աղջիկները, իսկ «Պոլիգոններում» տղաները: Սա մարդկության պատմության մեջ երբևէ գոյություն ունեցած ամենամեծ որբանոցն էր և կոչվում էր Որբաքաղաք:
«Դրսում սպասում էին ավելի քան 100 հյուծված, գրեթե մերկ, ոջլոտ ու հիվանդ երեխաներª ամեն օր համբերությամբ հուսալով, թե ամերիկյան հնարամտությամբ իրենց համար էլ տեղ կգտնվի որբանոցի պատերի ներսում...»:

На фотографии истощенные голодом армянские сироты Александрополя в лохмотьях, в зимнюю стужу стоящие в снегу и ждущие своей очереди, чтобы войти в приют Комитета помощи Ближнему Востоку. Для них такая возможность могла появиться только в том случае, если бы кто-нибудь из воспитанников скончался и появилось бы свободное место...
Жертвами геноцида стали десятки тысяч армянских детей, а чудом спасшиеся лишились родительской ласки, осиротели. С целью спасения армянских сирот от неминуемой гибели и обеспечения их всем необходимым для выживания возникла беспрецедентная в истории человечества спасательная миссия, в которой большое значение имел Комитет помощи Ближнему Востоку. Комитет развернул активную деятельность в Сирии, Ливане, Греции и в Армении, а после Мудросского перемирия также во внутренних регионах Османской империи.
Основанием для деятельности Комитета в Александрополе (ныне Гюмри) стал договор, заключенный в 1919 г. между мэром города Левоном Саргсяном и представителями Американского комитета помощи Ближнему Востоку, о сдаче всех сиротских приютов города Комитету. Усилиями Комитета с улиц Александрополя были собраны все беспризорные сироты, которых после медицинского обследования поместили в больницы или приюты.
В распоряжении Комитета находилось 170 зданий, которые ранее были казармами русских войск.
В приютах «Казачий пост» и «Северский» поместили девочек, а в «Полигонах» – мальчиков. Это был самый большой приют, когда-либо существовавший в истории человечества, и назывался Городом сирот.
«На улице ждали более 100 истощенных, полуголых, вшивых и больных детей, каждый день терпеливо надеющихся, что благодаря усилиям американцев и для них найдется место в стенах приюта...»