ՋՈՆ ՄԱԼԿՈՎԻՉՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ ԵՎ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Հոլիվուդի լեգենդ՝ դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր Ջոն Մալկովիչն այցելեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան: Նրան ուղեկցում էր Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը աշխարհահռչակ հյուրին ծանոթացրեց Հայոց ցեղասպանության պատմությանը՝ վավերական մանրամասներով։ Շրջայցից հետո Ջոն Մալկովիչը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Սուրեն Մանուկյանը հոլիվուդյան դերասանին նվիրեց Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» և Հայկ Դեմոյանի ու Լուսինե Աբրահամյանի համահեղինակած «Ավրորայի ճանապարհը. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի ոդիսականը» գրքերը, այնուհետև ուղեկցեց դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Ջոն Մալկովիչը և նրան ուղեկցող հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:

ДЖОН МАЛКОВИЧ ПОСЕТИЛ МЕМОРИАЛ И МУЗЕЙ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Легенда Голливуда – актер, режиссер, сценарист, продюсер – Джон Малкович посетил музей Геноцида армян. Его сопровождал художественный руководитель и главный дирижер Государственного Молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян.
Заместитель директора МИГА Лусине Абраамян ознакомила всемирно известного гостя с документальными подробностями истории Геноцида армян. Джон Малкович оставил запись в памятной книге для почетных гостей.
Исполняющий обязанности директора МИГА Сурен Манукян подарил голливудскому актеру книгу Гайка Демояна «Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы» и публикацию под соавторством Гайка Демояна и Лусине Абраамян «Путь Авроры: одиссея пережившей Геноцид армян», а затем сопроводил к мемориалу Великой резни.
Джон Малкович и сопровождающие его гости возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв.