Այսօր Երևանի հանրակրթական դպրոցների տնօրենները հյուրընկալվեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում՝ ծանոթանալու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ թանգարանի գիտական և հատկապես կրթական ծրագրերին, նախաձեռնություններին, որոնց մի մասի անմիջական մասնակիցներն են լինելու Երևանի բոլոր դպրոցները։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հյուրերին տեղեկացրեց, որ ներկայում թանգարանում վերանորոգման, արդիականացման աշխատանքներ են ընթանում, և ընդգծեց, որ նորոգվող սրահներից մեկը 2015 թվականի մայիսից ծառայելու է որպես կրթական սրահ, որտեղ դպրոցականները կրթական հատուկ մեթոդով կուսանեն ցեղասպանության թեման։
«Մենք պետք է ուժեղ սերունդ ունենանք: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը զուտ սգալու կամ փաստեր տեսնելու համար չէ։ Ամենակարևորն, ինչ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ու առհասարակ պետք է դպրոցականներին ուսանել՝ 2015-ն ամփոփիչ տարի չէ, այլ մեկնարկի, վերահաշվարկի սկիզբ է։ Թանգարանը բավականին գործուն է լինելու նաև գրահրատարակչական ասպարեզում։ Մեր գիտաշխատողները, աշխատակիցները պատրաստակամ են աջակից լինել ձեր նախաձեռնություններին»,- նշեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ապա ներկայացրեց իր հեղինակած «Հայկական ազգային խորհրդանշաններ» պատկերազարդ ծավալուն աշխատությունը, որը տպագրվել է «Փյունիկ» հիմնադրամի աջակցությամբ։ Հայկ Դեմոյանն ընդգծեց, որ, ինչպես ի սկզբանե նախատեսված էր, այս հրատարակության տպաքանակի կեսը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դպրոցների, ինչպես նաև Սփյուռքի հայկական դպրոցների համար։
«Զարգացող, փոփոխվող, իրադարձությունների արագ անցումների ժամանակներում լուրջ մարտահրավերների ենք հանդիպում. դրանք մարտահրավերներ են հասարակության դեմ, պետականության դեմ: Պետականություն, միասնականություն, հավաքականություն խորհրդանշող այս խորհրդանիշները պետք է ուսուցանելուց բացի ոգևորեն մեր պատանիներին, աղջնակներին՝ քաղաքացիական գիտակցության ձևավորմամբ ու կայունացմամբ»,- նշեց գրքի հեղինակը և մեկական օրինակ տրամադրեց բոլոր ներկաներին` Երևանի դպրոցների տնօրեններին, ուսուցիչներին։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը և «Փյունիկ» հիմնադրամի պատվավոր նախագահ Գաբրիել Ջեմբերջյանը։
Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով թանգարանի նախաձեռնությունը, նշեց, որ քաղաքապետարանը պատրաստ է կրթական այս և նման նախաձեռնությունների աջակիցը լինել։
«Վստահ եմ, որ դպրոցների տնօրեններն ու ուսուցիչներն էլ զինվորի պատրաստակամությամբ են տրամադրված ծրագրին»,- նշեց Գայանե Սողոմոնյանը։
«Փյունիկ» հիմնադրամի պատվավոր նախագահը ևս պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու նմանօրինակ նախաձեռնություններին։
Հանդիպման ավարտին ներկաներին հանձնվեց նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանշան-կրծքանշան անմոռուկներ։

Сегодня директоры общеобразовательных школ Еревана посетили конференцзал МИГА, чтобы ознакомиться с научными, в частности, с образовательными, программами МИГА связанными со 100-летней годовщиной Геноцида армян. Все школы Еревана будут непосредственными участниками этих проектов.
Директор МИГА Гайк Демоян сообщил гостям, что в настоящее время в музее ведутся ремонтные и модернизационные работы. Он также подчеркнул, что после мая 2015 года один из отремонтированных залов послужит учебным кaбинетом, в котором школьники с помощью новой образовательной методики обучатся теме геноцида.
“Нам необходимо иметь развитое поколение. МИГА существует не только для ознакомления с фактами и для скорби. В связи с 100 летней годовщиной Геноцида армян самое главное, чему необходимо обучать школьников, это то, что 2015 год – не заключительный год, а год пересмотра и новых начинаний. Музей будет активен и в сфере издательства. Наши исследователи и сотрудники готовы помочь вашим инициативам”,-подчеркнул директор МИГА Гайк Демоян. Потом он представил свою иллюстрированную авторскую книгу “Армянские национальные символы”, которая была издана при спонсорстве фонда “Пюник”. Гайк Демоян подчеркнул, что как было предусмотрено заранее, половина тиража предназначена для школ Республики Армения и Республики Нагорного-Карабаха, а также для школ армянской диаспоры.
“Во времена быстрых перемен и развитий, мы сталкиваемся с серьезными вызовами. Это вызовы против общества и государственности. Символы государственности, единства и общности должны не только обучать, но и вдохновлять наших подростков, укреплять их гражданскую сознательность”,- отметил автор книги. Гайк Демоян подарил всем присутствующим директорам и учителям школ экземпляр своей книги.
На встрече присутствовали начальник управления образования мэрии города Еревана Гаяне Согомонян и почетный президент фонда “Пюник” Габриель Джемберджян.
Начальник управления образования мэрии города Еревана Гаяне Согомонян от имени мэра Тарона Маргаряна приветствовала инициативу музея и отметила, что мэрия готова помочь и этой образовательной, и другим похожим программам.
“Я уверена, что директоры и учителя с готовностью солдата отнесутся к проекту”,- отметила Гаяне Согомонян.
Почетный президент фонда “Пюник” также заверил о своей готовности помогать таким проектам.
В конце встречи присутствующим подарили символы-значки 100-й годовщины Геноцида армян, исполненные в виде незабудок.