Այսօր Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտում կայացավ «Ոչ մի տեղ. աքսորի պատմություն» գրքի ռուսերեն հրատարակության շնորհանդեսը: Գրքի նոր թարգմանությունը ներկայացրեց հեղինակը՝ Աննա Աստվածատուրյան-Թըրքոթը: Անգլերեն հրատարակության մասին խոսեց և հեղինակին ներկայացրեց ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Այս գրքում նկարագրված են ադրբեջանցիների կողմից Բաքվում կազմակերպած հայերի ջարդերը, արտացոլված են թե՛ պատմական իրադարձություններ, թե՛ մարդկային պատմություններ: «Ոչ մի տեղ. աքսորի պատմություն» գիրքը գրված է Աննայի պատանեկան օրագրային գրառումների հիման վրա: Աստվածատուրյանների ընտանիքը 1980-ականնների վերջին շուրջ՝ մեկուկես տարի գրեթե ծպտված են ապրել Բաքվում: Համատարած ագրեսիայի և բռնության առջև՝ ստիպված են եղել թաքցնել հայ լինելը:
«Անընդհատ հարցնում էի ծնողներիս՝ ինչու են մեզ ատում, ինչու ենք թաքնվում, ինչու դրսում հարցուփորձի ենթարկվելիս պիտի ասեի, որ հույն եմ և ոչ մի դեպքում չխոստովանեի հայ լինելս: Որոշ ժամանակ անց դադարեցի հարցեր տալ և սկսեցի օրագիր պահել ու գրել այդ ամենի մասին», - նշեց Աննա Աստվածատուրյանը:
Բաքվից հեռանալով Աստվածատուրյանների ընտանիքը որոշ ժամանակ ապրել է Հայաստանում, այնուհետև՝ մշտական բնակության տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ: Արդեն ԱՄՆ-ում Աննա Աստվածատուրյանը հիշողությամբ լրացրել է իր օրագրերը, թարգմանել անգլերեն, իսկ տարիներ անց նաև հրատարակել՝ այն բանից հետո, երբ իմացել է, որ Բաքվի հայկական ջարդերի մասին հուշագրությունները քիչ են:

«ТЯЖЕЛО ДУМАТЬ, ЧТО ПРОИЗОШЕДШЕЕ С НАМИ В БАКУ СЕЙЧАС ПРОИСХОДИТ В АРЦАХЕ»
Сегодня в институте Геноцида армян состоялась презентация книги «Изгнание. В никуда», изданной на русском языке. Новый перевод представила автор книги Анна Аствацатурян-Тркот. Заместитель директора МИГА Сурен Манукян рассказал об английском издании книги и представил автора.
В этой книге описана резня армян, организованная азербайджанцами в Баку, отражены как исторические события, так и человеческие судьбы. Книга «Изгнание. В никуда» написана Анной на основе юношеских записей в дневнике. Семья Аствацатурянов в конце 1980-х гг. около полутора года практически тайно жила в Баку. Из-за всеобщей агрессии и насилия они были вынуждены скрывать свою национальность.
«Я постоянно спрашивала родителей, почему нас ненавидят? Почему мы скрываемся? Почему на вопросы незнакомцев на улице я должна была говорить, что я гречанка и ни в коем случае не должна была признаваться, что я армянка? Со временем я перестала задавать вопросы и завела дневник, в котором писала обо всем», - отметила Анна Аствацатурян.
Покинув Баку, семья Аствацатурянов некоторое время жила в Армении, затем переехала на постоянное жительство в Соединенные Штаты. Уже в США Анна Аствацатурян по памяти дополнила свой дневник, перевела его на английский язык, а годы спустя и опубликовала, так как узнала, что воспоминаний о резне армян в Баку издано очень мало.