Նորվեգացի բևեռախույզ-գիտնական, քաղաքական գործիչ, մարդասեր, խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ֆրիտյոֆ Նանսենը, որը հայտնի է նաև իր հայանպաստ գործունեությամբ, ծնվել է 1861թ. հոկտեմբերի 10-ին:
Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո Ֆ. Նանսենն ակտիվորեն մասնակցել է Ազգերի լիգայի աշխատանքներին: 1920-22թթ. նա հանդիսացել է ռազմագերիների հայրենադարձման գործերով Ազգերի լիգայի Գերագույն հանձնակատար, իսկ 1921թ. նշանակվել է փախստականների հարցերով Գերագույն հանձնակատար` կազմակերպելով ռազմագերիների փոխանակումը և փախստականների վերադարձը:
Ֆրիտյոֆ Նանսենի առաջարկով Ազգերի լիգան վավերացրեց «Նանսենյան անձնագրերը», որոնցով քաղաքացիություն չունեցող փախստականներն իրավունք ստացան մուտք գործել տարբեր երկրներ: Դրանց շնորհիվ շուրջ 320 հազար հայ ազատ տեղաշարժի իրավունք ձեռք բերեցին:
1924 թ. Ազգերի լիգայի հանձնարարությամբ Ֆրիտյոֆ Նանսենը սկսում է զբաղվել հայ փախստականների հայրենադարձության հարցի ուսումնասիրությամբ: 1925թ. հունիսին Ֆ. Նանսենի ղեկավարած հանձնաժողովն այցելում է Խորհրդային Հայաստան, որի արդյունքում նրա անմիջական ջանքերով կազմակերպվում է շուրջ 7.000 հայ գաղթականների հայրենադարձությունը:
Նանսենը մահացել է 1930 թվականին մայիսի 13-ին Նորվեգիայում։
Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150 ամյակի առիթով ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը թողարկել է անվանական բացիկ, ինչպես նաև «Ֆրիտյոֆ Նանսեն - 150» մեդալ:

Фритьоф Нансен – 150
Норвежский ученый, полярный исследователь, общественно-политический деятель, гуманист, лауреат Нобелевской премии Фритьоф Нансен, который известен своей проармянской деятельностью, родился 10-го октября 1861 года.
После Первой мировой войны Ф. Нансен принимал активное участие в работе Лиги Наций. В 1920-1922 годах он был верховным комиссаром Лиги Наций по делам репатриации военнопленных, а в 1921 году был назначен верховным комиссаром по делам беженцев, организовав обмен пленными и возвращение беженцев.
По предложению Фритьофа Нансена Лига Наций ратифицировала «Нансеновские паспорта», по которым беженцы, не имеющие гражданства, получили право въезда во многие страны мира. Благодаря этим документам около 320.000 армян получили право свободного передвижения.
В 1924 году по поручению Лиги Наций Фритьоф Нансен начал изучать возможность репатриации армянских беженцев. В июне 1925 года руководимая Фритьофом Нансеном комиссия прибыла в Советскую Армению. В последующие годы в том числе благодаря усилиям Нансена около 7.000 армянских беженцев вернулись на родину.
Фритьоф Нансен умер 13-го мая 1930 года в Норвегии.
По случаю 150-летия со дня рождения Фритьофа Нансена Музей-институт Геноцида армян НАН РА выпустил именную открытку, а также медаль «Фритьоф Нансен – 150».