«Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության հյուրերն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած քաղաքապետերը ծաղկեպսակ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
«Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության շրջանակներում Հայաստան ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
«Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության հյուրերն այցելեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահ, ծանոթացան Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ժամանակավոր ցուցադրության հետ:

Гости празднества “Эребуни-Ереван 2796” посетили Цицернакаберд – Мемориал, посвященный жертвам Геноцида армян. Приехавшие из различных стран мэры возложили цветы к памятнику жертв Большой Резни.
В рамках празднования “Эребуни-Ереван 2796” члены делегаций, приехавшие в Армению, возложили цветы к вечному огню, символизирующему неугасимую память о жертвах геноцида, и минутой молчания почтили их память.
Гости празднества “Эребуни-Ереван 2796” посетили также зал временных выставок Музея Геноцида армян и ознакомились с временной выставкой, рассказывающей о Геноциде армян.