ԿԱԹՈՂԻԿՈՍՆԵՐԻ ԳԼԽԱՎՈՐՈՒԹՅԱՄԲ ԹԵՄԵՐԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴՆԵՐԸ ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ԱՂՈԹՔ ՀՂԵՑԻՆ` Ի ՀԻՇԱՏԱԿ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ
10.11.2014
Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսի և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսի գլխավորությամբ հայկական թեմերի առաջնորդներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Կաթողիկոսները ծաղկեպսակներ դրեցին Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Տարբեր երկրների հայոց թեմերի առաջնորդները երկու կաթողիկոսների առաջնորդությամբ ծաղիկներ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, ապա Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում միասնական աղոթք հղեցին առ Աստված և կատարեցին հոգենհանգստի կարգ Մեծ Եղեռնի նահատակների հոգիների խաղաղության համար:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նոյեմբերի 11-ին իր աշխատանքներն է սկսելու Եպիսկոպոսաց ժողովը, որի քննարկման առանցքում է լինելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման հարցը:
«Եպիսկոպոսաց ժողովի աշխատանքների սկիզբն ազդարարելու համար եպիսկոպոսաց դասով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելելով` մեր խոնարհումն ենք բերում 1.5 միլիոն նահատակ զավակների հիշատակին և մեր աղոթքը բարձրացնում մեր աշխարհասփյուռ ժողովրդի խաղաղ, ապահով կյանքի համար: Հայցում ենք Տիրոջից, որպեսզի Եպիսկոպոսաց ժողովի աշխատանքները Սուրբ Հոգու շնորհների ներքո լինեն և մեր ժողովրդի սպասվող ակնկալություններն արդարանան` որպես աշխատանքների արդյունք»,- նշեց Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսը:
Արամ Առաջինի խոսքով էլ` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը վճռական անկյունադարձ պիտի դառնա հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության մեջ: «Հարյուր տարիներ մենք հիշեցինք ու հիշեցրեցինք Հայոց ցեղասպանության մասին. ժամանակն է, որ մեր պահանջատիրությանը նոր ուժականություն և նոր գունավորում տանք: Անցնող ամիսներին հաճախակի այս կետը ես շեշտեցի:

Возглавляемые католикосом всех армян Гарегином II и Католикосом Великого Дома Киликии Арамом I главы армянских епархий посетили Цицернакаберд - мемориальный комплекс, посвященный Геноциду армян. Католикосы возложили венки к памятнику жертв Великой резни.
Главы армянских епорхий различных стран во главе с двумя католикосами возложили цветы к вечному огню, увековечивающему память жертв Великой резни, затем у мемориала Геноциду армян вознесли Богу совместную молитву и сослужили панихиду для умиротворения душ жертв Великой резни.
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 11 ноября начнет свои работы Собрание епископов, основной темой обсуждений которого будет вопрос причисления жертв Геноцида армян к лику святых.
«Для оповещения начала Собрания епископов, епископским сословием посетив мемориал Цицернакаберда, мы склоняемся перед памятью 1,5 миллиона мучеников и возносим нашу молитву за мирную безопасную жизнь нашего народа, рассеянного по всему миру. Молим Всевышнего, чтобы работы Собрания епископов были под благословлением Святого Духа, и ожидания нашего народа оправдаются как результат этих работ», - отметил Католикос Гарегин Второй. По словам Арама Первого 100-летие Геноцида армян должно стать решающим моментой в соверменной истории армянского народа: «Сотню лет мы помнили и напоминали о Геноциде армян, пришло время придать нашим требованиям новую силу и новую окраску. За прошедшие месяцы я часто подчеркивал этот пункт».