ՀՑԹԻ ՓՈԽՏՆՕՐԵՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵՑ ՎԱՐՇԱՎԱՅՈՒՄ ԿԱՅԱՑԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ
Սույն թվականի դեկտեմբերի 3-5-ը ՀՑԹԻ գիտության գծով փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Էդիտա Գզոյանը Վարշավայում (Լեհաստան) մասնակցեց Պիլեցկի ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «The New Dawn of Europe after the Great War: the Theory of the State and Genocide in the 20th Century» խորագրով միջազգային գիտաժողովին:
Գիտաժողովին մասնակցում էին շուրջ 26 հետազոտողներ Լեհաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Ռուսաստանից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Հնդկաստանից, Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետությունից:
Էդիտա Գզոյանը հանդես եկավ «The Armenian Genocide and the Development of the Concepts of Crimes against Humanity and Genocide» վերնագրով զեկուցումով, որի ընթացքում ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության ազդեցությունը միջազգային իրավունքում մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների և ցեղասպանության հանցագործության հայեցակարգերի զարգացման վրա: Բանախոսն իրավական տեսանկյունից ներկայացրեց 1915 թ. մայիսի 24-ի Դաշնակից տերությունների (Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Ռուսական կայսրություն) համատեղ հռչակագիրը, ապա նաև՝ Փարիզի խաղաղության համաժողովի շրջանակներում Պատերազմի պատասխանատուներին/հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելու և պատիժների իրագործման հանձնաժողովի աշխատանքները՝ կապված մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների եզրույթի՝ հայերի դեմ առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցածի հանդեպ կիրառման և մեկնաբանման հետ:
Անդրադարձ կատարվեց մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանության հայեցակարգերի դրսևորումներին Ստամբուլի դատավարությունների ժամանակ, նաև՝ Սևրի դաշնագրի 230-րդ հոդվածին, որով նախատեսվում էր ստեղծել Միջազգային դատարան՝ Օսմանյան կայսրության տարածքում տեղի ունեցած կոտորածների պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Էդիտա Գզոյանը խոսեց նաև Ռաֆայել Լեմկինի կողմից «ցեղասպանություն» եզրույթի ստեղծման գործում Հայոց ցեղասպանության խաղացած դերի մասին:

AGMI DEPUTY DIRECTOR PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL CONFERENCE IN WARSAW
On December 3-5, 2019, Deputy Scientific Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Dr Edita Gzoyan participated in the international scientific conference “The New Dawn of Europe after the Great War: the Theory of the State and Genocide in the 20th Century” organized by the Pilecki Institute in Warsaw (Poland).
The conference was attended by nearly 26 researchers from Poland, Germany, Italy, Russian Federation, Australia, USA, South African Republic and India. Dr Gzoyan has presented on “The Armenian Genocide and the Development of the Concepts of Crimes against Humanity and Genocide.”
She has presented the role of the Armenian Genocide on the development of the concepts of the crimes against humanity and genocide in international law. The reporter has detailed the legal implications of the joint declaration on May 24, 1915 issued by the Allies (Great Britain, France and Russian Empire).
Dr Gzoyan has also presented the work of the Commission on the Responsibility of the Authors of War and Enforcement of Penalties within the Paris Peace Conference, which was entrusted with the prosecution of also the Turkish authorities for “crimes against the laws of humanity.”
The development of the concepts of the crimes against humanity and genocide during the Istanbul trails was also presented, as well as Article 230 of the Treaty of Sevres stipulating the designation of tribunal to try the persons responsible for the massacres on the territory of the Ottoman Empire.
Finally, Dr Gzoyan dwelled upon the concept of genocide and the role of the Armenian Genocide in conceptualizing this new crime by Raphael Lemkin.