Դեսպան Հենրի Մորգենթաուի պատմությունն առաջին անգամ հրատարակվել է արևելահայերեն
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն առաջին անգամ հայ ընթերցողին է ներկայացնում 1913-1916թթ. Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հուշերի լիակատար արևելահայերեն հրատարակությունը:
Այս հուշագրությունը եզակի սկզբնաղբյուրի նշանակություն ունի Հայոց ցեղասպանության պատմության, ի մասնավորի` թուրքական պետության կողմից այդ նպատակադրված և ծրագրավորված հանցագործության ծալքերը բացահայտելու, ժամանակի թուրքական հանցավոր վարչակարգի մտայնությունների բացահայտման և ուսումնասիրման համար: ԱՄՆ դեսպանի այս հուշագրությունը, հիրավի, կոթողային մի գործ է, որտեղ ներկայացված փաստերն ու վկայություններն անհերքելիորեն ապացուցում են ցեղասպանության ծրագրված և նպատակային իրագործված լինելու հանգամանքը:
Մորգենթաուն ներկայացնում է իրավիճակի խորը վերլուծություն` այն ամրապնդելով պաշտոնական աղբյուրների տեղեկություններով: Բացի այդ, նա նկարագրում է որոշումների կայացման գործընթացը, երիտթուրքերի իշխանական ինտրիգները, ինչպես նաև ընթերցողին ծանոթացնում է գերմանական քարոզչական քաղաքականության հետ, որը Թուրքիային ներքաշեց Առաջին համաշխարհայի պատերազմի մեջ:
Դեսպան Հենրի Մորգենթաուի` ականատեսի և վերլուծողի ճշգրտությամբ շարադրած պատմությունը կարևոր սկզբնաղբյուր է թուրքական ժամանակակից պատմագրության ժխտողական քաղաքականության դեմ:
Գիրքը նախատեսված է պատմաբանների, արևելագետների, ցեղասպանագետների, ինչպես նաև սույն թեմայով հետաքրքրվող ընթերցողների լայն շրջանի համար: Հուշագրությունը 1918թ. լույս տեսած անգլերեն բնագրից թարգմանել է Լիլիթ Թութխալյանը:
Հենրի Մորգենթաուն(1856-1946) ամերիկյան դիվանագետ է։ Կրթությամբ՝ իրավաբան։ Ծնվել է 1856թ. Գերմանիայի Մանհայմ քաղաքում: 1913-1916թթ. եղել է Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպանը. առաջին համաշխարհային պատերազմը սկսվելուց հետո ներկայացնում էր նաև Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Իտալիայի և Բելգիայի շահերը այդ երկրում։ Մորգենթաուն նաև Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեի (Near East Relief) փոխնախագահն էր:
Երբ ամերիկյան հյուպատոսների բազմաթիվ զեկուցագրերից հայտնի դարձավ, որ արևմտահայերի տեղահանության բուն նպատակը նրանց լիակատար բնաջնջումն է, Մորգենթաուն հանդիպում ունեցավ երիտթուրք պարագլուխներ Թալեաթի և էնվերի հետ՝ ապարդյուն փորձելով կանխել հայերի արտաքսումն ու կոտորածը։ Իր հուշերում դեսպանն առանձին գլուխներ է նվիրել արևմտահայերի ողբերգությանը, որոնք գրված են Հալեպի ամերիկյան հյուպատոսի զեկուցագրերի հիման վրա։
Մորգենթաուն վստահ էր, որ երիտթուրքական կառավարությունը նախօրոք էր ծրագրել Թուրքիայի հայության բնաջնջումը։ Նա մերժել է հայերի տեղահանության՝ ռազմական անհրաժեշտության թուրքական վարկածը և փաստերով ապացուցել, որ երիտթուրք պարագլուխների նպատակը հայ ազգի իսպառ ոչնչացումն էր։ Դեսպանը դատապարտել է եվրոպական տերությունների անտարբեր դիրքորոշումն Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության հալածանքների հարցում, ինչն էլ, ըստ նրա, իր հերթին խրախուսում էր թուրք ջարդարարներին։

Музей-институт геноцида армян предлагает вниманию армянских читателей впервые переведенные на восточноармянский воспоминания Генри Моргентау, посла США в Османской Турции в 1913-1916 гг.
Книга “История посла Моргентау” является уникальным первоисточником истории Геноцида армян. В воспоминаниях посла содержатся материалы, подтверждающие факт запланированных и целенаправленно осуществленных преступлений турецкого правительства.
Моргентау представляет глубокий анализ ситуации, подкрепляя его сведениями из официальных источников. Кроме того, он описывает процесс становления принятия решений и внутриправительственные интриги младотурков, а также знакомит читателя с пропагандистской политикой Германии, которая втянула Турцию в Первую мировую войну.
История, рассказанная Моргентау с точностью очевидца и аналитика, является важнейшим первоисточником, противостоящим политике отрицания Геноцида, проводимой современной Турцией.
Книга предназначена для историков, востоковедов, геноцидологов, а также для широкого круга читателей, интересующихся данной проблемой. Перевод воспоминаний посла Моргентау осуществлен Лилит Тутхалян с английского первоисточника, опубликованного в 1918 году.
Генри Моргентау (1856-1946) - американский дипломат, юрист. С 1913-1916 годы был послом США в Османской империии, а с началом Первой Мировой войны представлял интересы Великобритании, Франции, России, Италии и Бельгии в этой стране. Моргентау также был вице-председателем Комитета помощи Ближнему Востоку (Near East Relief).
Когда из многочисленных донесений стало очевидно, что целью депортации армянского населения является их полное истребление, Моргентау попытался предотвратить резню армян, встретившись с основными организаторами Геноцида -министром внутренних дел Османской империи Талаат пашой и военным министром Энвером Пашой.
Моргентау уверен, что младотурецкое правительство заранее спланировало истребление армян в Турции. Он отвергает турецкую версию о том, что переселение армян было вынужденной мерой в период войны, и на основе неоспоримых фактов доказывает, что целью младотурецких лидеров было полное уничтожение армянского народа. Посол также осуждает равнодушную позицию европейских лидеров по отношению к притеснениям армян в Османской империи, что, по его мнению, и воодушевило турецких погромщиков.