![](news-img/news-13.04.2012large.jpg)
1896 թ. տառապյալ հայ ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնելու առաքելությամբ 74-ամյա մի ամերիկուհի ժամանեց Ստամբուլ, ապա ուղղություն վերցրեց դեպի Կ. Պոլիս: Հարյուր տարի առաջ, այս օրը, կյանքին հրաժեշտ տվեց Կլարա Բարթոնը, մի ուշագրավ կին, ում ջանքերի շնորհիվ առնվազն 50000 հոգու կյանք է փրկվել: Դուք թերևս հարց կտաք, թե այս գաղափարական առաջնորդն, ում գրեթե բոլոր դպրոցահասակ ամերիկացիները գիտեն որպես «Մարտադաշտի հրեշտակի», ինչո՞ւ եկավ Կ.Պոլիս:
1861 թ. Կլարա Բարթոնն աշխատում էր մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, ԱՄՆ արտոնագրային վարչությունում:
Ամերիկյան քաղաքացիական պատերազմը սկսվելուց հետո նրա հայրենի Մասաչուսեթս նահանգից վիրավոր զինվորներ էին գալիս դեպի մայրաքաղաք Վաշինգտոն, և նա այդ զինվորների խնամքն իր վրա վերցրեց: Խնամքն իրականացնելու հարցում նրան օգնեց տարիներ առաջ իր հիվանդ եղբորը խնամելու ընթացքում ձեռք բերած փորձը: 1862 թ. նա արդեն մարտադաշտերում էր և օգնություն էր ցուցաբերում ամերիկյան պատմության ամենաարյունալի պատերազմի զոհերին: 1865 թ., պատերազմն ավարտվելուց հետո, Կ. Բարթոնը ձեռնամուխ եղավ տասնյակհազարավոր անհայտ զինվորների ինքնությունը պարզելու գործին, քանզի գիտակցում էր, որ նրանց ընտանիքները ցանկանում են իմանալ իրենց սիրեցյալների ճակատագրի մասին:
Մի քանի տարի անց Կ. Բարթոնն ուղևորվեց Եվրոպա, որտեղ անդամագրվեց Կարմի խաչի սկզբնավորվող շարժմանը: Նա շարունակում էր օգնել պատերազմների ու աղետների զոհերին, ապա 1881 թ. հիմնեց Ամերիկյան կարմիր խաչը: Որպես Ամերիկյան կարմիր խաչի ղեկավար` Կ. Բարթոնը 23 տարի օգնության առաքելություններ է իրականացրել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում և երկրի սահմաններից դուրս` դառնալով մարդասիրական օգնության ու աղետներից տուժածներին օգնելու գծով Միացյալ Նահանգների թիվ մեկ դեմքը: Եվ սա այն ժամանակներում, երբ Միացյալ Նահանգներում կանայք դեռ ընտրական իրավունք չունեին:
Նրանք, ովքեր գիտեն Կ. Բարթոնին Հայաստանում, հիշում են, որ 1896 թ. նա ղեկավարել է Ամերիկյան կարմիր խաչի առաքելությունը: Կ. Բարթոնը գրել է, որ ամերիկացիները իրեն սկսեցին հորդորել ձեռնամուխ լինել այդ առաքելությանը այն բանից հետո, երբ լրատվամիջոցներում հայտնվեցին բազմաթիվ հաղորդումներ «Հայաստանի սարսափելի տառապանքների» մասին: 74-ամյակը լրանալուց մեկ ամիս անց նա Ատլանտյան օվկիանոսով ուղևորվեց դեպի Կ. Պոլիս` առանց նույնիսկ ափ դուրս գալու թույլտվություն ունենալու: Տեղ հասնելուն պես Կ. Բարթոնը կարողացավ համոզել օսմանյան պաշտոնյաներին, որ թույլատրեն Ամերիկյան կարմիր խաչի մարդասիրական առաքելության իրականացումը:
Կ. Բարթոնը և նրա գործընկերները այդ շրջաններում ավելի քան 6 ամիս օգնություն էին ցուցաբերում հայ ազգաբնակչությանը: Այն քաղաքներում, որտեղ ահռելի չափերի էր հասնում մահացությունը, նրա թիմերը օգնում էին պայքարել բծավոր ու որովայնային տիֆի, դիզենտերիայի և ծաղկի համաճարակների դեմ: Այլ խմբեր սննդամթերք, սերմեր, գործիքներ ու անասուններ էին բաժանում հարյուրավոր գյուղերում: Կ. Բարթոնի հաշվարկներովՙ ամերիկյան ժողովրդի նվիրատվությունները, որոնք այսօրվա գնահատումներով համարժեք են 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարին, թույլ են տվել, որ Ամերիկյան կարմիր խաչը փրկի 50000 հոգու կյանք, ովքեր այդ օգնության բացակայության պարագայում «մինչև 1897 թ. մայիսի մեկը կկնքեին իրենց մահկանացուն սովից ու կուտակված դժվարություններից», ինչպես նշում է ինքը` Կ. Բարթոնը: Այս օգնության շնորհիվ դրական տեղաշարժեր ապահովվեցին նաև բազմաթիվ այլ մարդկանց կյանքում:
Ի գնահատումն այս աշխատանքների Կ. Բարթոնն արժանացավ Երուսաղեմի, Կիպրոսի և Հայաստանի իշխանի պարգևին և թուրքական սուլթանի շքանշանին: Նրա աշխատանքն ամենուր գովասանքի էր արժանանում, քանի որ դրա հիմքում մարդասիրական ընդհանուր արժեքներն էին, և մի կողմ էին թողնված կրոնական համոզմունքները: Կ. Բարթոնի թողած ժառանագությունն այսօր էլ իր արտացոլումն է գտնում հակամարտությունների ու աղետների գոտում Միջազգային կարմիր խաչի և կարմիր մահիկի կողմից իրականացվող մարդասիրական առաքելություններում:
Այսօր էլ, մահվանից հարյուր տարի անց, մենք հիշում ենք Կ. Բարթոնին` որպես առաջամարտիկի, որպես հայ-ամերիկյան բարեկամության մշտադալար խորհրդանիշի և որպես անձնավորության, որն օգնեց կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց` ցույց տալով, թե ինչքան շատ բան կարող է անել մեկ հոգին անձնական նախաձեռնության և կամավորական ծառայության միջոցով:
ՋՈՆ ՀԵՖԵՐՆ
Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան
Նյութը տպագրվել է «Ազգ» օրաթերթի 2012թ. ապրիլի 12-ի համարում
Այս թեմայով ՀՑԹԻ անդրադարձը` www.genocide-museum.am/arm/18.11.2011.php
Մայիսի 23-ին ՀՑԹԻ կազմակերպելու է հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված ԱՄՆ Կարմիր Խաչի հիմնադիր և հայասեր Կլարա Բարտոնի հիշատակին: Կվերահրատարակվի Կլարա Բարտոնի կազմած զեկույցի անգլերեն տարբերակը, իսկ զեկույցի հայերեն թարգմանությունը ու տպագրությունն իրականացվելու է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ:

Remembering Clara Barton: A Humanitarian and Friend to Armenians
In 1896 a 74-year old American woman arrived in Istanbul, then Constantinople, with a mission to relieve the plight of suffering Armenians. A hundred years ago today the world lost Clara Barton, this remarkable woman, whose relief effort saved at least 50,000 lives. You might wonder how this visionary leader, known by nearly every American school child as the “Angel of the Battlefield,” came to be in Constantinople.
In 1861, Clara Barton worked as a recording clerk at the U.S. Patent Office in Washington, D.C. At the onset of the American Civil War, wounded soldiers from her home state of Massachusetts began arriving in the nation’s capital; she took it upon herself to care for them. Barton drew on experience she had acquired years earlier when she nursed her brother through a long illness. By 1862 she was on the raging battlefields of America’s bloodiest war serving its victims. When the war ended in 1865, Barton recognized a need for families to learn the fate of missing loved ones so she led efforts to identify tens of thousands of the fallen.
A few years later, Clara Barton traveled to Europe where she joined the nascent International Red Cross movement. She continued serving victims of war and calamity and founded the American Red Cross in 1881. As head of the American Red Cross, Barton directed relief missions in the United States and abroad for twenty-three years, becoming America’s top authority on humanitarian assistance and disaster relief. This was at a time when American women did not even have the right to vote.
In Armenia, those who know of Clara Barton honor her for leading the American Red Cross mission of 1896. Barton wrote that Americans implored her to take action after stories of “the terrible sufferings of Armenia” hit their newspapers. She departed by boat across the Atlantic to Constantinople a month after her seventy-fourth birthday without any assurances that she would be allowed to disembark. When she arrived, Barton persuaded Ottoman officials to permit the American Red Cross to proceed with its humanitarian mission.
Barton and her colleagues spent more than six months assisting Armenians in the region. In cities where victims were dying in overwhelming numbers, her medical teams battled epidemics of typhoid, typhus, dysentery and smallpox. Other relief workers distributed food, seeds, tools and cattle to hundreds of villages. With donations from the American public that would be valued at $3 million today, Clara Barton estimated that the American Red Cross had managed to save at least 50,000 people who in her words would otherwise “have died of starvation or perished through accumulated hardship before the first of May 1897.” Countless other lives were improved.
In recognition of these efforts, Clara Barton received an award from a Prince of Jerusalem, Cyprus and Armenia and was decorated by the Turkish Sultan. Her work was universally praised because it was based on a common sense of humanity without regard to religious belief. Today Barton’s legacy lives on in the humanitarian responses to conflicts and natural disasters around the globe conducted by the International Red Cross and Red Crescent.
A century after the death of this pioneering woman, we remember Clara Barton as an enduring symbol of American-Armenian friendship who aided those in need and demonstrated what one individual can accomplish through personal initiative and voluntary service.
U.S. Ambassador John Heffern
The material has been published in “Azg” daily, on 12 April, 2012
AGMI’s reference to this subject:
www.genocide-museum.am/eng/18.11.2011.php
For notification - The AGMI is planning commemorative events dedicated to Clara Barton on May 23. The report prepared by Clara Barton will be reprinted in English and the Armenian translation of the report will be published with the support of the US Embassy in Armenia.