Երևանի Օղակաձև զբոսայգու Տերյան-Մոսկովյան փողոցների հատման վայրում գտնվում է մի եզակի հուշարձան: Այն նվիրված է միաժամանակ երկու ժողովուրդների՝ հայերի և հրեաների ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին:
Հայոց ցեղասպանությանը կամ Հրեից հոլոքոստին նվիրված հարյուրավոր հուշարձաններ կան աշխարհի տարբեր մասերում, սակայն Երևանում 2006 թ. հոկտեմբերի 27-ին տեղադրված Ռուբեն Արուտչյանի այս ստեղծագործությունը եզակի է իր միասնականության մեջ։ Այն փաստորեն խորհրդանշում է ոչ միայն ցեղասպանության մեծ ոճիրը, այլ միաժամանակ երկու ժողովուրդների՝ հայերի և հրեաների հիշողության և ճակատագրի նմանությունը և կապը:
Փետրվարի 12-ին ինչ որ վանդալներ կարմիր ներկ էին լցրել հուշարձանի վրա և գրություններ թողել: Գրություններն անվանումներ են իսրայելական արտադրության այն զինատեսակների՝ Lora, Elbit, Harop, Sandcat, Hermes, Orbiter, որոնք օգտագործվել են Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. Արցախյան պատերազմի ժամանակ։ Իհարկե, Իսրայել պետության քաղաքականությունը և, մասնավորապես, գործողությունները պատերազմի ժամանակ դատապարտելի են: Ավելին, դրանք նույնիսկ տեղավորվում են ՄԱԿ-ի Ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժի մասին կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի “ե” կետի շրջանակում, որը հանցակցությունը ցեղասպանության կատարման մեջ նույնպես համարում է այս կոնվենցիայով պատժելի արարք: Իսկ Իսրայելը ոչ միայն մատակարարել էր այս զենքերը Ադրբեջանին, այլ չէր դադարեցրել դրանց հոսքը պատերազմի օրերին, թեև բազմաթիվ օրինակներով ապացուցվում էր, որ այդ զինատեսակներն օգտագործվում էին խաղաղ բնակչության դեմ՝ արցախահայությանը բնաջնջելու մտադրությամբ:
Սակայն Հոլոքոստի հուշահամալիրը բնավ կապ չունի այսօրվա Իսրայել պետության հետ: Այն խորհրդանշում է հրեա ժողովրդի տառապանքները, մի ժողովրդի, որի հետ մեզ կապում են հազարամյա հարաբերություններ: Հայկական թաղամասը Երուսաղեմում, հրեա դիվանագետների (մասնավորապես Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան Հենրի Մորգենթաուի), հասարակական գործիչների օգնությունը և արձագանքը Հայոց ցեղասպանության տարիներին և դրանից հետո, հայերի կողմից Հոլոքոստի ժամանակ հրեաների փրկությունները (դրանցից 25-ի անունները զետեղված են Երուսաղեմի Յադ Վաշեմ հուշահամալիրի հրեաներին փրկած Երախտավորների ցանկում), հայ և հրեա գիտնականների, գործարարների, հասարակական կազմակերպությունների համատեղ նախագծերը և գործունեությունը դրա վկայություններն են: Արցախյան պատերազմի ժամանակ հրեա գիտնականները կոչ բարձրացրեցին իրենց պետությունից պահանջելով դադարեցնել ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին: Բազմաթիվ հրեա մտավորականներ քննադատեցին սեփական կառավարությանը:
Հրեաները դարերով ապրել են Հայաստանում, եղել են Հայաստանի օրինապահ քաղաքացիներ, մեր երկրի հետ կիսելով և՛ դժվարությունները, և՛ ուրախությունները, ու երբեք չեն ենթարկվել ազգային հետապնդման մի շատ պարզ պատճառով: Ի տարբերություն աշխարհի շատ ու շատ երկրների Հայաստանում չկա հակասեմականություն: Եթե նույնիսկ եղել են հրեաների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի եզակի դրսևորումներ, ապա դրանք արժանացել են ամբողջ հասարակության կոշտ արձագանքին և մնացել են բոլորի կողմից մերժված և դատապարտված:
Եվ այսօր էլ կատարվածը պետք է ամենախիստ պատժի ենթարկվի: Քանի որ Աուշվիցում սպանված հրեա երեխաների մասին հիշողությունը իսրայելական կառավարության քաղաքականության հետ խառնելն անընդունելի է:

На перекрестке улиц Теряна и Московяна Кольцевого парка Еревана расположен редкий памятник. Он посвящен памяти жертв геноцидов одновременно двух народов: армян и евреев.
В различных уголках мира есть сотни памятников, посвященных Геноциду армян и Холокосту евреев, однако установленное в Ереване 27 октября 2006 г. это произведение Рубена Арутчяна уникально своим единством. Памятник символизирует не только ужасное преступление геноцида, но также схожесть и связь памяти и судьбы одновременно двух народов: армян и евреев.
12 февраля некие вандалы облили памятник красной краской и оставили на нем записи. Были записаны наименования того оружия израильского производства: Lora, Elbit, Harop, Sandcat, Hermes, Orbiter, которое было использовано азербайджанской стороной во время Арцахской войны в 2020 г. Несомненно, политика государства Израиль и, в частности, его действия во время войны предосудительны. Более того, они соответствуют пункту «e» 3-й статьи конвенции ООН «О предупреждении геноцида и наказании за него», который оценивает соучастие в осуществлении геноцида также наказуемым действием. Израиль не только поставлял оружие Азербайджану, но и не приостановил его поток в дни войны, несмотря на то, что многочисленными примерами доказывалось применение этого оружия против мирного населения с целью уничтожения армян Арцаха.
Однако мемориал Холокоста не имеет никакого отношения к сегодняшнему государству Израиль. Он символизирует страдания еврейского народа, с которым нас связывают тысячелетние отношения. Армянский квартал в Иерусалиме, помощь еврейских дипломатов (в частности, посла США в Османской империи Генри Моргентау), общественных деятелей и их отклик в годы Геноцида армян и после него, спасение евреев армянами во время Холокоста (из них 25 имен включены в список Благодарности мемориала Яд Вашем в Иерусалиме за спасение евреев), совместные проекты и деятельность армянских и еврейских ученых, предпринимателей, общественных организаций являются свидетельствами этих взаимоотношений. Во время Арцахской войны еврейские ученые призвали свое государство прекратить военную помощь Азербайджану. Множество еврейских интеллигентов осудили собственное правительство.
Евреи веками жили в Армении, были законопослушными гражданами, разделяя с нашей страной и трудности, и радости, и никогда не подвергались национальному преследованию по очень простой причине – в отличии от многих стран мира в Армении нет антисемитизма. Если и были редкие проявления негативного отношения к евреям, то они удостаивались строгого отклика со стороны всей общественности и оставались отвергнутыми и осужденными.
Произошедшее сегодня также должно подвергаться самому строгому наказанию. Поскольку смешивание памяти убитых еврейских детей в Аушвице с политикой израильского правительства недопустимо.