Օրերս Վատիկանի գաղտնի արխիվների պատասխանատու մոնսենյոր Սերջիո Պագանին տեղեկացրել է, որ Վատիկանը պատրաստվում է բացել իր գաղտնի արխիվները։ 8-ից մինչև 20-րդ դարի երկրորդ կեսին վերաբերող գաղտնի արխիվները բացվելու են 2012թ. փետրվարին և ցուցադրվելու են «Lux in Arcana» ցուցահանդեսում։
Մոնսենյոր Սերջիո Պագանին նշել է նաև, որ հրապարակվելիք արխիվներում առկա են փաստաթղթեր` Օսմանյան կայսրության կողմից 20-րդ դարասկզբին հայերի դեմ իրականացրած ցեղասպանության մասին։
«Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթերում ներկայացված են թուրք զինվորների դաժան բռնությունները, որոնք ուղղակի անմարդկային են»,– ասել է Պագանին։
Պաշտոնական հայտարարությունից հետո Վատիկանի գաղտնի արխիվների պատասխանատուն հարցազրույց է տվել թուրքական «Vatan» օրաթերթի, որում մասնավորապես նշել է, որ 1896թ. Հռոմի Պապ Լեո 13-րդը սուլթանին կոչ է արել կարեկցանք ցուցաբերել և դադարեցնել իրականացվող ցեղասպանությունը։ Պագանին շեշտել է, որ Վատիկանի գաղտնի արխիվներում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հետ կապված փաստաթղթերը կհրապարակվեն մեկ հատորանոց առանձին գրքով և այդ գրքից որոշ օրինակներ է մեջբերել, ինչպես օրինակ.
Էրզրումցի մի ականատեսի վկայություն. «Տեսա, թե ինչպես են բազմաթիվ երեխաների կոտորում։ Իմ զարմիկը` երկու տարեկան երեխան ուսին պահած, փախչում էր տնից, սակայն նրա վրա կրակեցին՝ տապալելով գետնին։ Երկու զինվոր մոտեցան նրան և երեխայի աչքի առաջ սպանեցին...։ Տեսա, թե ինչպես են սպանում մեր քաղաքի հոգևոր առաջնորդին։ Աչքերը հանել էին, մորուքը՝ պոկել։ Մինչ նրան սպանելը` զինվորները ստիպել էին նրան պարել»։
Մուսթաֆա Սուլեյման անունով թուրք զինվորի վկայությունը. «Մտանք հայկական գյուղեր և առանց տարիք ու սեռ հաշվի առնելու բոլորին սպանեցինք։ Մեր հետ գյուղ եկած քրդերը թալանում էին հայերի տները։ Բազմաթիվ տարեց և հաշմանադամ հայեր թաքնվել էին քաղաքի կենտրոնում գտնվող դպրոցում, սակայն հրաման կար և նրանց էլ սպանեցինք։ Գելիեգուզան գյուղում 800 հայ սպանվեց կամ այրվեց։ Հայր Հովհաննեսի աչքերը հանել էին, մորուքը, քիթը և ականջները` կտրել։ Ես ոչ մի երեխա չեմ սպանել, նույնիսկ երկու երեխա եմ փրկել։ Նրանց երեք 3 օր թաքցրել եմ իմ վրանում, սակայն մի օր մտա վրան և նրանց մարմինները մասնատված գտա»։

Секретные архивы Ватикана о Геноцида армян
Свидетельство турецкого солдата: «Мы вошли в армянские деревни и убили всех, без учета пола и возраста»
На днях смотритель секретных архивов Ватикана монсеньор Серджио Пагани сообщил, что Ватикан готовится открыть свои секретные архивы. Эти архивы, относящиеся к периоду с 8-го до середины 20 веков будут открыты в феврале 2012 года и показаны на выставке “Lux in Arcana”.
Монсеньор Серджио Пагани также отметил, что в этих архивах есть документы, касающиеся осуществленного в начале 20-го века Османской империей геноцида против армян. «В документах, касающихся Геноцида армян, представлены ужасные насилия турецких солдат, которые просто бесчеловечны»,- сказал Пагани.
После официального заявления смотритель секретных архивов Ватикана дал интервью турецкой ежедневной газете «Vatan», где, в частности, отметил, что в 1896 году Римский Папа Лев 13-й призвал султана проявить сострадание и прекратить осуществляемый геноцид. Пагани подчеркнул, что хранящиеся в секретных архивах Ватикана документы, касающиеся Геноцида армян, будут опубликованы отдельной книгой и процитировал ряд отрывков из неё. Например:
Свидетельство очевидца из Эрзрума: «Увидел, как уничтожают множество детей. Мой племянник бежала из дому с 2-летним ребенком на плечах, но в нее выстрелили, повалив на землю. Двое солдат подошли к нему и убили на глазах у ребенка. Увидел, как убивают духовного лидера нашего города. Выкололи глаза, вырвали бороду. До того, как убить его, солдаты заставили его плясать».
Свидетельство турецкого солдата по имени Мустафа Сулейман: «Мы вошли в армянские деревни и убили всех, без учета пола и возраста. Пришедшие с нами в деревню курды грабили дома армян. Множество пожилых армян и инвалидов скрывались в школе, что была в центре города, но у нас был приказ – мы убили и их. В поселке Гелиегузан было убито или сожжено 800 армян. Отцу Ованнесу выкололи глаза, отрезали бороду, нос и уши. Я не убил ни одного ребенка, даже спас двоих. 3 дня скрывал их в своей палатке, но однажды вошел туда и увидел их тела расчлененными».