ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԱՍԱՎԱՆԴՄԱՆ ՀԱՐՑԵՐ. ՀԱՅԱՑՔ՝ ՊՈՏՍԴԱՄԻՑ
Նոյեմբերի 12-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ ՀՑԹԻ կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանության դասավանդման հարցեր» թեմայով սեմինարը: Սեմինարը վարեց Լեփսիուսի տուն-արխիվ ի գիտաշխատող, Պոտսդամի համալսարանի ռազմական պատմության ամբիոնի դասախոս, պատմության դոկտոր Ռոյ Կնոքեն:
Սեմինարին մասնակցեցին Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներ, Երևանի և մարզերի դպրոցների պատմության ուսուցիչներ։
Ցեղասպանության թեման դպրոցներում դասավանդելը միշտ էլ դժվար հաղթահարելի խնդիր է եղել: Դա մի կողմից սեփական ժողովրդի պատմության մարտահրավերն է 20-րդ դարում իրագործված ցեղասպանությունների համատեքստում, մյուս կողմից, հարկ է պատասխանատվություն կրել ցեղասպանության թեման աշակերտներին ուսուցանելու հարցում՝ կիրառելով համապատասխան դիդակտիկ մեթոդներ, միևնույն ժամանակ չծանրաբեռնելով նրանց մարդկության պատմության վայրագությունների նկարագրություններով: Այս սեմինարը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող վերոնշյալ հարցերի քննարկմանը և նախատեսված է անցկացնել երեք մասով (յուրաքանչյուրը՝ 90 րոպե):
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվեցին Լեփսիուսի տուն-արխիվի՝ ուսուցիչների վերապատրաստման համար մշակած գաղափարներն ու նյութերը:
Մաս 1-ին
Ոչ պաշտոնական քննարկում ազգային տարբեր հեռանկարների վերաբերյալ Ինչպե՞ս է ուսուցանվում Հայոց ցեղասպանությունը Հայաստանում և Գերմանիայում:
Որքանո՞վ է համեմատական մոտեցումը համապատասխանում ուսուցման ծրագրին: Արտադպրոցական ո՞ր հաստատությունները կարող են ընդգրկվել և ինչպիսի՞ գործունեություն ծավալել այս մոտեցման շրջանակներում:
Մաս 2-րդ
Նկարների և տեքստերի տեսակներ.
Նկարների և տեքստերի օգտագործումն անհրաժեշտ է անցյալն ավելի լավ հասկանալու համար: Այս մասում քննարկվելու են նկարների և տարբեր աղբյուրների, նյութերի ազդեցությունը դասավանդման դեդուկտիվ և ինդուկտիվ մեթոդների վրա:
Օրինակ առաջին. Հայոց ցեղասպանության իրագործման փուլերի ներկայացում համաձայն լուսանկարչական նյութի և վկաների զեկույցների:
Մաս 3-րդ
Նկարների և տեքստերի տեսակներ և եզրափակիչ դրույթներ Օրինակ երկրորդ՝ հաղորդակցության շարքը և բռնության արմատականացումը:
Եզրափակիչ դրույթներում կիրականացվեն փորձի փոխանակում և արդյունավետության պարագայում կքննարկվեն հետագա համագործակցության և դասավանդման մեթոդաբանության բարելավման հնարավորությունները:
Սեմինարի մասնակիցները բացի բովանդակալից դասախոսությունից հնարավորություն ունեցան բարձրաձայնել իրենց հուզող հարցերն և ստանալ սպառիչ պատասխաններ։

WORKSHOP AT THE AGMI
On 12 November, at the conference hall of the Armenian Genocide Museum-Institute a workshop “Teaching the Armenian Genocide: Historical Perspectives and Didactical Aspects” organized by the AGMI took place.
The seminar was led by Dr. Roy Knocke, researcher at the Lepsius Home-Archive, and professor of the Department of Military History at the University of Potsdam.
The seminar was attended by the students from the Faculties of History and Law and History teachers from Yerevan and provinces.
Teaching the topic of genocide in the schools is always a thorny issue. On the one hand, there is a challenge of national historical narrative which somehow must be put in critical engagement with other (national) narratives and experiences of episodes of genocides in the 20th century.
On the other hand, there is a responsibility to educate pupils about the topic of genocidal violence in an appropriate didactical way, without overpowering them with the worst atrocities of human history.
This workshop was designed to tackle both issues regarding the Armenian Genocide in two parts using ideas and materials developed by the Lepsiushaus Potsdam for training of teachers:
Part 1: Informal discussion on different national perspectives how is the Armenian Genocide taught in Armenia and in Germany? How a comparative approach on teaching the issue does suits the curriculum? Which extracurricular institutions or activities could be included in such an approach?
Part 2: Pictures and types of texts I
The use of pictures and texts are essential for understanding the past. In this part, we discuss the impact of pictures and different source materials always regarding deductive and inductive methods of teaching.
Example 1: Phases of destruction of the Armenian Genocide through the lens of photo material and witness reports.
The participants of the seminar had the opportunity to ask their questions and receive comprehensive answers.