ՍԻՐԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԸ ԸՆԴՈՒՆԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՃԱՆԱՉՈՂ ԵՎ ԴԱՏԱՊԱՐՏՈՂ ԲԱՆԱՁԵՎ
Սիրիայի խորհրդարանը փետրվարի 13-ին միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը:
Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագծի հեղինակն է «Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության հանձնախումբը», որի նախագահն է Սիրիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, դոկտ. Նորա Արիսյանը:
Նշենք, որ բանաձևի մեջ կստակ գործածված է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը և այն ճանաչելու ու դատապարտելու հանգամանքը: Բանաձևի մեջ մասնավորապես նշված է.
- Հիմնվելով պատմական իրականության վրա, որը հաստատում է Արևմտյան Հայաստանի տարածքի վրա 1915-1923 թթ. հայ ժողովրդի բնաջնջումը,
- Նկատի առնելով, որ ըստ սիրիական աղբյուրների, Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանի Հայոց ցեղասպանության և ջարդերի մեծ մասը տեղի է ունեցել սիրիական հողատարածքի վրա,
- Ապա ուրեմն սիրիացի ժողովուրդը դարձավ այս ոճիրի ականատեսը, ուր 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի դարասկզբին թուրք-օսմանցիների հրամանով տեղի ունեցավ 1.5 մլն հայերի կանխամտածված ցեղասպանությունը,
- Սիրիայի խորհրդարանը դատապարտում է և ճանաչում հայերի ցեղասպանության ոճիրը և իր խորը զորակցությունն է հայտնում եղբայրական հայ ժողովրդին, նաև դատապարտում է պատմական իրողության ժխտող և խեղաթյուրող որևէ փորձ՝ այն համարելով մարդկության դեմ ամենածանր ոճիրներից մեկը:
- Խորհրդարանը հաստատում է, որ հայերը, ասորիները և սիրիացի ժողովրդի այլ մասնիկները զոհ դարձան այդ ժամանակաշրջանի թուրք-օսմանցիների ձեռքով իրականացված ջարդերին և ցեղային զտումներին, և կոչ է ուղղում աշխարհի խորհրդարաններին և միջազգային հանրությանը այն ճանաչելու և դատապարտելու համար:

ПАРЛАМЕНТ СИРИИ ПРИНЯЛ РЕЗОЛЮЦИЮ, ПРИЗНАЮЩУЮ И ОСУЖДАЮЩУЮ ГЕНОЦИД АРМЯН
Автором проекта по признанию геноцида является «Комитет парламентской дружбы Сирия-Армения», председателем которого является армянский депутат парламета Сирии доктор Нора Арисян.
Отметим, что в резолюции четко использован термин «Геноцид армян» и обстоятельство его признания и осуждения. В частности, в резолюции отмечено:
- Основываясь на исторической действительности, которая подтверждает факт уничтожения армянского народа на территории Западной Армении в 1915-1923 гг.,
- Учитывая, что согласно сирийским источникам, в период Османской империи Геноцид армян и погромы по большей части были осуществлены на сирийской территории,
- Следовательно это означает, что сирийский народ стал очевидцем этого преступления, где с конца 19-го и в начале 20-го вв. по приказу турок-османов было осуществлено преднамеренно организованное уничтожение 1.5 млн армян,
- Парламент Сирии осуждает и признает преступление Геноцида армян и выражает свое глубочайшее сожаление братскому армянскому народу, осуждая любую попытку, отрицающую или искажающую историческую действительность, а также рассматривая его как одну из тяжелейших преступлений против человечества.
- Парламент подтверждает, что армяне, ассирийцы и группы сирийцев стали жертвами погромов и национальных чисток, осуществленных турками-османами в этот период, и призывает мировые парламенты и международные организации признать и осудить Геноцид армян.