ՍԻՐԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԸ ԸՆԴՈՒՆԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՃԱՆԱՉՈՂ ԵՎ ԴԱՏԱՊԱՐՏՈՂ ԲԱՆԱՁԵՎ
Սիրիայի խորհրդարանը փետրվարի 13-ին միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը:
Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագծի հեղինակն է «Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության հանձնախումբը», որի նախագահն է Սիրիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, դոկտ. Նորա Արիսյանը:
Նշենք, որ բանաձևի մեջ կստակ գործածված է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը և այն ճանաչելու ու դատապարտելու հանգամանքը: Բանաձևի մեջ մասնավորապես նշված է.
- Հիմնվելով պատմական իրականության վրա, որը հաստատում է Արևմտյան Հայաստանի տարածքի վրա 1915-1923 թթ. հայ ժողովրդի բնաջնջումը,
- Նկատի առնելով, որ ըստ սիրիական աղբյուրների, Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանի Հայոց ցեղասպանության և ջարդերի մեծ մասը տեղի է ունեցել սիրիական հողատարածքի վրա,
- Ապա ուրեմն սիրիացի ժողովուրդը դարձավ այս ոճիրի ականատեսը, ուր 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի դարասկզբին թուրք-օսմանցիների հրամանով տեղի ունեցավ 1.5 մլն հայերի կանխամտածված ցեղասպանությունը,
- Սիրիայի խորհրդարանը դատապարտում է և ճանաչում հայերի ցեղասպանության ոճիրը և իր խորը զորակցությունն է հայտնում եղբայրական հայ ժողովրդին, նաև դատապարտում է պատմական իրողության ժխտող և խեղաթյուրող որևէ փորձ՝ այն համարելով մարդկության դեմ ամենածանր ոճիրներից մեկը:
- Խորհրդարանը հաստատում է, որ հայերը, ասորիները և սիրիացի ժողովրդի այլ մասնիկները զոհ դարձան այդ ժամանակաշրջանի թուրք-օսմանցիների ձեռքով իրականացված ջարդերին և ցեղային զտումներին, և կոչ է ուղղում աշխարհի խորհրդարաններին և միջազգային հանրությանը այն ճանաչելու և դատապարտելու համար:

SYRIAN PARLIAMENT ADOPTS RESOLUTION RECOGNIZING AND CONDEMNING THE ARMENIAN GENOCIDE
On 13 February, the Syrian Parliament unanimously adopted a resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide.
The resolution was introduced by the Syria-Armenia Parliamentary Friendship Committee, chaired by the Armenian deputy of the Syrian parliament, Dr. Nora Arisyan.
It should be noted that the resolution clearly uses the term "Armenian Genocide" and recognizes and condemns it.
The resolution specifically states:
- Based on the historical facts affirming the annihilation of Armenian people in the territory of Western Armenia from 1915-1923,
- Considering the fact that according to the Syrian sources, a major part of the Ottoman-era Armenian Genocide and massacres took place on the Syrian territory,
- Thus, the Syrian people witnessed this crime, when by the order of the Ottoman Turks the premeditated genocide of 1.5 million Armenians took place at the end of the 19th and early 20th centuries.
- The Syrian Parliament condemns and recognizes the crime of genocide of the Armenians and expresses its deep support for the fraternal Armenian people, as well as condemns any attempt to deny and distort the historical reality as one of the gravest crimes against humanity.
- The Parliament affirms that during that period Armenians, Assyrians, and other Syriacs fell victims of massacres and ethnic cleansing by the Ottoman Turks, and calls for the world's parliaments and the international community to recognize and condemn it.