Անցյալ ամառ, Օրեգոնի հնաոճ իրերի խանութներից մեկում պատահաբար տեսա բրնձով լցված մի ապակե շիշ, վերցրեցի և պիտակի վրա կարդացի. «750 երեխաների օրական պարենը Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեի մի որբանոցում կազմում է 40 ֆունտ բրինձ, 7/8 ունցիայից պակաս յուրաքանչյուր երեխայի համար: Այս քիչ քանակի բացակայության պատճառով կազմակերպությունը ստիպված մերժում էր ընդունել հազարավոր երեխաների: Կարո՞ղ եք օգնել»:
Պիտակի վրա նշված էր Սամուել Գ. Լանկասթեր անունը որպես նախագահ, Ջ. Ջ. Հանդսակեր որպես տնօրեն, և կար հետևալ հասցեն` 606 Ստոք Էքչենջ շենք, Պորտլանդ, Օրեգոն, առանց որևէ ամսաթվի կամ այլ տեղեկության:
Գնեցի այդ շիշը, բերեցի տուն ու դրեցի դարակներից մեկում՝ խոստանալով ինքս ինձ մի օր ուսումնասիրել այդ փաստը: Երբ իմացա, որ 2014 թվականի «Մեկ Գիրք, մեկ Գլենդել" ծրագիրը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը, հիշեցի այդ շշի մասին, այն դուրս բերեցի դարակից և, նստելով համակարգչի առջև, սկսեցի տեղեկություններ փնտրել Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեի մասին:
Մի քանի որոնումների արդյունքում ահա թե ինչ եմ իմացել.
Ըստ կայքերից մեկի՝ «Ավելի քան մեկ ու կես միլիոն մարդ մահացել է տեղահանության, բռնի երթերի և սովի հետևանքով»:
Ճգնաժամի ժամանակ, Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն, հավաքել է մի խումբ ընկերների և գործընկերների, որոնք ԱՄՆ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի օգնությամբ, սկսեցին նվիրատվություններ հայցել ամերիկյան հանրությունից:
bottle
Հայ որբերը Ամերիկայի հանրության կողմից
նվիրաբերած բրնձի իրենց բաժինը ուտելիս:
Մինչև 1919թ. նրանց գործունեությունն աճեց և ընդգրկեց Միջին Արևելքն ու Արևմտյան Ասիան, իսկ անունը փոխվեց՝ դառնալով «Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտե»: Հայ Ազգային Ինստիտուտի կայքում ես գտա Ռուբեն Պոլ Ադալյանի կողմից տեղադրված մի հոդված, որտեղ ներկայացվում էր, որ Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեն հայերին սովից փրկելու համար հանրահավաքների, եկեղեցական ժողովների, բարեգործական կազմակերպությունների և հիմնադրամների միջոցով իր քարոզարշավում ներառել է միլիոնավոր մարդկանց:
Այնպես որ, պարզվում է, որ բրինձով լցված այս փոքրիկ շիշը, որը մոտավորապես 100 տարեկան է, Օրեգոնցի երկու մարդկանց՝ Լանկասթերի և Հանդսակերի խելացի կոչն էր հայերին օգնելու համար:
Ըստ Ադալյանի՝ Միացյալ Նահանգներում հավաքված գումարները Կ. Պոլսի Ամերիկյան դեսպանատան, հյուպատոսների և միսիոներների միջոցով հասավ հայերին:
«1915թ.-ից մինչև 1930թ., երբ ավարտվեց Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեի գործունեությունը, կազմակերպությունը տնօրինել է 117.000.000 դոլար», գրում է Ադալյանը:
«Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեն մատակարարել է սնունդ, հագուստ և կենցաղային իրեր, որոնք նավերով էին հասնում Միացյալ Նահանգներից: Հիմնել է փախստականների ճամբարներ, կլինիկաներ, հիվանդանոցներ, մանկատներ և ուսուցման մասնագիտական կենտրոններ: Այս կազմակերպությունը հոգացել է տարածաշրջանով մեկ սփռված 132.000 հայ որբերի կարիքները Թբիլիսիից և Երևանից մինչև Պոլիս, Բեյրութ, Դամասկոս ու Երուսաղեմ»:
«Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց կոմիտեն մարդասիրական շարժում է, որը Ամերիկացի պատմաբան Հովարդ Մ. Սաչարի խոսքերով, բառացիորեն, ամբողջ մի ազգ պահեց կենդանի»,- եզրափակում է Ադալյանը:

Orphanage sometime between
While browsing in an antique shop in Oregon last summer, a tiny, glass bottle filled with grains of rice caught my eye. I picked it up and read the label. “The daily ration for 750 children in 1 Near East [Armenian] Relief Orphanage is 40 pounds of rice, less than 7/8 ounce per child. For lack of this small amount, they are turning children away by the thousands. Will you help?”
The label included the names of Samuel C. Lancaster as state chairman and J.J. Handsaker as director and included an address of 606 Stock Exchange Bldg., Portland, Ore. There was no date or any other information.
Intrigued, I purchased the bottle, brought it home and put it on a shelf; promising myself that I would research this artefact one day. When I discovered that the 2014 “One Book, One Glendale” program is about the Armenian Genocide, I thought of that bottle. I took it off the shelf, sat down at my computer and began searching for “Near East Relief.”
After a few Google entries, here’s what I learned:
“Over a million and a half died as a result of deportation, forced marches, starvation and execution,” according to the website.
During the crisis, the U.S. ambassador to Ottoman Turkey, Henry Morgenthau, assembled a group of friends and colleagues who — with the help of the - President Woodrow Wilson — began soliciting donations from the American public.
bottle
Armenian Orphans, eating
their rations of rice donated by Americans
The appeals were very successful, according to the website. The money raised helped save the lives of at least a million people.
By 1919, the operation had grown throughout the Middle East and West Asia and the name was changed to “Near East Relief.”
On a website for the Armenian National Institute, I found an article posted by Rouben Paul Adalian, explaining that through public rallies, church collections and assistance from charitable organizations and foundations, the Near East Relief committee raised millions in its campaign to save “the starving Armenians.”
So, it appears that this tiny bottle, still filled with rice grains that must be nearly 100 years old, was a clever appeal by two Oregon men, Lancaster and Handsaker, to aid the Armenian cause.
According to Adalian, the funds raised here in the United States were delivered through the American Embassy in Constantinople, which relied upon missionaries and its consuls to distribute the aid.
“Between 1915 and 1930, when it ended operations, NER administered $117,000,000 of assistance,” Adalian wrote. “NER delivered food, clothing and materials for shelter by the shipload from America. It set up refugee camps, clinics, hospitals, orphanages, and centers for vocational training. NER is credited with having cared for 132,000 Armenian orphans scattered across the region from Tbilisi and Yerevan to Constantinople, Beirut, Damascus, and Jerusalem.’
“Near East Relief was an act of philanthropy,” Adalian concluded, “which in the words of the American historian Howard M. Sachar, quite literally kept an entire nation alive.”