«ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայոց ցեղասպանության բաղադրիչներից մեկը մշակութային ցեղասպանությունն է։ Այն չսկսվեց ու չավարտվեց 1915-1923 թթ., այն շարունակվում է մինչ օրս։ Հարյուր տարի առաջ այն իր դրսևորումն է գտել ինչպես Արևմտյան Հայաստանի, այնպես էլ Օսմանյան Թուրքիայի այլ հա-յաբնակ շրջաններում և իրականացվել է ոչ միայն հայերի, այլ նաև կայսրության քրիստոնյա մյուս ժողովուրդների նկատմամբ։ Այն փաստը, որ հազարամյա Կարսի Առաքելոց եկեղեցին, ինչպես նաև տասնյակներով այլ քրիստոնեական եկեղեցիներ շարունակում են ձևափոխվել մզկիթների, այն իրողության վկայությունն է, որ մշակութային ցեղասպանությունը շարունակվում է։ Դրա դրսևորումներից մեկը տասնյակ տարիներ շարունակվող գանձագողության մոլուցքն է, երբ քրիստոնեական հետքերի վերացման գործին՝ պետության թողտվությամբ՝ լծվում են շարքային քաղաքացիները և քրիստոնեության հետքերի ոչնչացումը ձեռք է բերում զանգվածային ու, ցավոք սրտի, անդառնալի բնույթ։
Քրիստոնեության հետքերը հանգիստ չեն տալիս թուրքական պետության կառավարող շրջանակներին ոչ միայն երկրի հեռավոր արևելքում, այլև հենց սրտում՝ բազմամիլիոն բնակչություն ունեցող, Եվրոպայի ու Ասիայի խաչմերուկում գտնվող, համաշխարհային քաղաքակրթական արժեքներին հետամուտ լինելուն հավակնող Ստամբուլում։ Դրա վերջին վկայությունն է ներկայում թանգարանի կարգավիճակ ունեցող, բայց և աշխարհի ուղղափառ քրիստոնեական ամենամեծ եկեղեցիներից մեկը համարվող 1500-ամյա Սուրբ Սոֆիա տաճարը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Էրդողանի որոշումը։
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամը այդ որոշումը գնահատում է որպես պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության դրսևորում։ Ցեղասպանական յուրաքանչյուր գործողություն դատապարտելի է և պատասխանատուները ենթակա են պատժի, քանի որ ցեղասպանություն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի։

ЗАЯВЛЕНИЕ ФОНДА «МУЗЕЙ-ИНСТИТУТ ГЕНОЦИДА АРМЯН»
Одним из компонентов Геноцида армян является культурный геноцид. Он не начался и не завершился в 1915-1923 гг., а продолжается до сегодняшнего дня. Сто лет назад свое проявление он нашел в отношении, как армян Западной Армении, так и других армянонаселенных областей Османской империи, а также в отношении других христианских народов империи. Тот факт, что тысячелетняя Апостольская церковь в Карсе, а также десятки других христианских церквей продолжают переформировываться в мечети, является свидетельством того, что культурный геноцид продолжается. Одно из проявлений – продолжающаяся на протяжении десятилетий мания воровства, когда к делу искоренения следов христианства по позволению государства присоединяются рядовые граждане, и оно приобретает массовый и, к сожалению, необратимый характер.
Следы христианства не дают покоя правящим кругам турецкого государства не только на дальнем востоке страны, но и в самом его сердце – имеющем многомиллионное население, находящемся на перекрестке Европы и Азии, в преследующем ценностям мировой цивилизации Стамбуле. Последним свидетельством является решение президента Турецкой Республики Эрдогана по переформированию имеющей статус музея, но также считающейся одной из самых больших христианских православных церквей, 1500-летнего храма Святой Софии в мечеть.
Фонд «Музей-институт Геноцида армян» расценивает это решение как проявление культурного геноцида, осуществляемого на государственном уровне. Любой акт геноцида подлежит осуждению и ответственные должны быть подвержены наказанию, так как преступление геноцид не имеет срока давности.