«ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայոց ցեղասպանության բաղադրիչներից մեկը մշակութային ցեղասպանությունն է։ Այն չսկսվեց ու չավարտվեց 1915-1923 թթ., այն շարունակվում է մինչ օրս։ Հարյուր տարի առաջ այն իր դրսևորումն է գտել ինչպես Արևմտյան Հայաստանի, այնպես էլ Օսմանյան Թուրքիայի այլ հա-յաբնակ շրջաններում և իրականացվել է ոչ միայն հայերի, այլ նաև կայսրության քրիստոնյա մյուս ժողովուրդների նկատմամբ։ Այն փաստը, որ հազարամյա Կարսի Առաքելոց եկեղեցին, ինչպես նաև տասնյակներով այլ քրիստոնեական եկեղեցիներ շարունակում են ձևափոխվել մզկիթների, այն իրողության վկայությունն է, որ մշակութային ցեղասպանությունը շարունակվում է։ Դրա դրսևորումներից մեկը տասնյակ տարիներ շարունակվող գանձագողության մոլուցքն է, երբ քրիստոնեական հետքերի վերացման գործին՝ պետության թողտվությամբ՝ լծվում են շարքային քաղաքացիները և քրիստոնեության հետքերի ոչնչացումը ձեռք է բերում զանգվածային ու, ցավոք սրտի, անդառնալի բնույթ։
Քրիստոնեության հետքերը հանգիստ չեն տալիս թուրքական պետության կառավարող շրջանակներին ոչ միայն երկրի հեռավոր արևելքում, այլև հենց սրտում՝ բազմամիլիոն բնակչություն ունեցող, Եվրոպայի ու Ասիայի խաչմերուկում գտնվող, համաշխարհային քաղաքակրթական արժեքներին հետամուտ լինելուն հավակնող Ստամբուլում։ Դրա վերջին վկայությունն է ներկայում թանգարանի կարգավիճակ ունեցող, բայց և աշխարհի ուղղափառ քրիստոնեական ամենամեծ եկեղեցիներից մեկը համարվող 1500-ամյա Սուրբ Սոֆիա տաճարը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Էրդողանի որոշումը։
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամը այդ որոշումը գնահատում է որպես պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության դրսևորում։ Ցեղասպանական յուրաքանչյուր գործողություն դատապարտելի է և պատասխանատուները ենթակա են պատժի, քանի որ ցեղասպանություն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի։

STATEMENT BY THE ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM-INSTITUTE FOUNDATION
One of the components of the Armenian Genocide is cultural genocide. It did not start in 1915 and end in 1923 but continues to this day. It found its expression, a hundred years ago, both in Western Armenia and in other Armenian-populated regions of Ottoman Turkey. It was carried out not just against Armenians, but also against the other Christian peoples of the Ottoman Empire too.
The fact that, like the thousand-year old Armenian Church of the Apostles in Kars, dozens of other Christian churches continue to be converted into mosques, confirms that cultural genocide continues. One of its manifestations is the obsessive embezzlement of historic Christian remains that has been going on for decades, with ordinary citizens being involved in their eradication with the permission of the state. The destruction of the remaining traces of Christianity is on a massive scale and is, unfortunately, irreversible.
These traces of Christianity do not allow Turkish ruling circles any peace as they exist, not only in the far east of the country, but also in the heart of Istanbul, which has a population of millions and is at the crossroads of Europe and Asia and aspires to pursue world civilization values. The latest evidence of this is the decision by Turkish President Recep Tayyip Erdogan to turn the 1500-year old Hagia Sophia cathedral into a mosque, although it currently has the status of a museum. It is considered one of the largest Orthodox Christian churches in the world.
The Armenian Genocide Museum-Institute Foundation considers this decision to be a continuation of cultural genocide, carried out at state level. Every act of genocide is condemnable, with those responsible being subject to punishment because the crime of genocide has no statute of limitations.