ԱՄՆ-ում ՀՑԹԻ տնօրեն դոկտ. Հայկ Դեմոյանը ներկայացրեց նոր նյութեր կապված Ավրորա Մարտիկանյանի հետ
Մարտի 8-ին Բոստոնում տեղի ունեցավ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի դասախոսությունը, որը նվիրված էր Ավրորա Մարտիկանյանին: Միջոցառումը նվիրված էր կանանց միամսյակին և կանանց միջազգային տոնին: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի մշակութային հիմնադրամի կողմից և Ազգային Ասոցիացիայի Հայկական Հետազոտությունների և Հայ Կանանց Միջազգային Ասոցիացիայի հովանավորությամբ:
Ավրորա Մարտիկանյանի հետ կապված նոր հայտնաբերված նյութերի հիման վրա դոկտ. Դեմոյանը պատկերավոր դասախոսություն ներկայացրեց: Մարտիկանյանի պատմությունը նման է թուրքական վայրագություններից հրաշքով փրկված հազարավոր մարդկանց պատմությանը: Բայց միաժամանակ այն ունի մի յուրահատկություն:
Փրկվելով Ցեղասպանությունից՝ Ավրորա Մարտիկանյանը հաստատվեց ԱՄՆ-ում, և 1918-ին հրատարակեց «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը, որը գրվել էր իր սեփական հիշողությունների հիման վրա: Նույն տարում Հոլիվուդում նկարահանվեց «Հոշոտված Հայաստան կամ Հոգիների աճուրդ» ֆիլմը, որը Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող առաջին գեղարվեստական ֆիլմն էր: Ֆիլմում Ավրորան ստանձնեց գլխավոր դերը՝ մարմնավորելով ինքն իրեն:
Ֆիլմը ցուցադրվել է ամերիկյան 13 նահանգների մեծ քաղաքներում, Լատինական Ամերիկայի երկրներում՝ այդ թվում Մեքսիկայում և Կուբայում: Ֆիլմը հասավ մեծ հաջողությունների ու համարվեց «դարաշրջանը ներկայացնող ֆիլմ»: Ֆիլմի ամբողջ հասույթը՝ 30 միլիոն ամերիկյան դոլար, տրամադրվեց Միջին Արևելքի որբարնոցներում գտնվող 60 հազար հայ որբերի փրկությանն ու խնամքին:

AGMI director Dr Hayk Demoyan presented newly discovered materials related to the Aurora Mardiganian in the US
15.03.2014
The lecture of AGMI director Dr Hayk Demoyan, dedicated to Aurora Mardiganian was hold in Boston on March 8. The event was organized in commemoration of Women’s History Month and International Women’s Day. It was hosted by the Armenian Cultural Foundation and co-sponsored by the National Association for Armenian Research (NAASR) and Armenian International Women’s Association (AIWAI).
Dr Demoyan had presented an illustrated lecture in light of newly discovered materials related the story of Arshaluys (Aurora) Mardganian. The story of Aurora Mardiganian is similar to stories of thousand Armenians who were saved from the Turkish violence by miracle. But at the same time, her story has a unique feature.
Being saved from Genocide, Aurora Mardiganian settled in the U.S., and in 1918 published the book “Ravished Armenia” based on her own memories. In the same year the film “Ravished Armenia or Auction of Souls” was produced in Hollywood, and was the first movie talking about the Armenian Genocide. Aurora had played the heroine role in the film, playing herself.
The film was shown in large cities of 13 U.S. states, in several countries of Latin America, including Mexico and Cuba. It was a success everywhere and was estimated as “epoch-making film”. The entire revenue of the film, 30 million American dollars, was provided to 60 thousand Armenian orphans in the Middle East.