ԱՄՆ-ում ՀՑԹԻ տնօրեն դոկտ. Հայկ Դեմոյանը ներկայացրեց նոր նյութեր կապված Ավրորա Մարտիկանյանի հետ
Մարտի 8-ին Բոստոնում տեղի ունեցավ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի դասախոսությունը, որը նվիրված էր Ավրորա Մարտիկանյանին: Միջոցառումը նվիրված էր կանանց միամսյակին և կանանց միջազգային տոնին: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի մշակութային հիմնադրամի կողմից և Ազգային Ասոցիացիայի Հայկական Հետազոտությունների և Հայ Կանանց Միջազգային Ասոցիացիայի հովանավորությամբ:
Ավրորա Մարտիկանյանի հետ կապված նոր հայտնաբերված նյութերի հիման վրա դոկտ. Դեմոյանը պատկերավոր դասախոսություն ներկայացրեց: Մարտիկանյանի պատմությունը նման է թուրքական վայրագություններից հրաշքով փրկված հազարավոր մարդկանց պատմությանը: Բայց միաժամանակ այն ունի մի յուրահատկություն:
Փրկվելով Ցեղասպանությունից՝ Ավրորա Մարտիկանյանը հաստատվեց ԱՄՆ-ում, և 1918-ին հրատարակեց «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը, որը գրվել էր իր սեփական հիշողությունների հիման վրա: Նույն տարում Հոլիվուդում նկարահանվեց «Հոշոտված Հայաստան կամ Հոգիների աճուրդ» ֆիլմը, որը Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող առաջին գեղարվեստական ֆիլմն էր: Ֆիլմում Ավրորան ստանձնեց գլխավոր դերը՝ մարմնավորելով ինքն իրեն:
Ֆիլմը ցուցադրվել է ամերիկյան 13 նահանգների մեծ քաղաքներում, Լատինական Ամերիկայի երկրներում՝ այդ թվում Մեքսիկայում և Կուբայում: Ֆիլմը հասավ մեծ հաջողությունների ու համարվեց «դարաշրջանը ներկայացնող ֆիլմ»: Ֆիլմի ամբողջ հասույթը՝ 30 միլիոն ամերիկյան դոլար, տրամադրվեց Միջին Արևելքի որբարնոցներում գտնվող 60 հազար հայ որբերի փրկությանն ու խնամքին:

Директор МИГА Айк Демоян представил новыe материалы, касающиеся истории Авроры Мартиканян в Бостоне
Лекция директора Музея-института Геноцида армян Айка Демояна, посвященная Авроре Мартиканян, состоялась в Бостоне, США 8 марта. Мероприятие было организовано в честь международного женского дня и Месяца истории женщин.
Организаторами мероприятия выстули Армянский культурный центр при совместном спонсорстве с Национальной Ассоциацией Армянских исследований ( National Association for Armenian Research (NAASR) и Международной армянской ассоциации женщин. Айк Демоян представил иллюстрированную лекцию в свете новых обнаруженных материалах, связанных с (Аршалуйс) Авророй Мартиканян.
История Авроры Мартиканян похожа на тысячи историй и воспоминаний, переданных потомкам людьми, чудом спасшихся от турецкого ятагана. Но вместе с тем, у этой истории есть примечательная особенность: после своего чудесного спасения оказалась в США, где на основе ее рассказа в 1918 году была издана книга “Растерзанная Армения”.
В том же году в Голливуде был снят немой фильм “Растерзанная Армения или Аукцион душ”, который стал первым в истории художественным фильмом о Геноциде армян. В этом фильме Авроре было суждено сыграть саму себя и стать первой армянской киноактрисой.
Фильм был показан в крупных городах 23-х штатов США, а также в нескольких странах Латинской Америки, включая Мексику и Кубу. Повсюду картина имела невиданный успех и оценивалась как «эпохальная». Весь доход от показов фильма – 30 млн. долларов был направлен на оказание помощи 60 000 армянским сиротам, оказавшихся на Ближнем Востоке.