Հայկ Դեմոյանը հրապարակային դասախոսություն կարդաց Աթենքի Ռազմական թանգարանում
Մայիսի 14-ին Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքի Ռազմական թանգարանում տեղի ունեցավ հույների ցեղասպանությանը նվիրված երեկո: Երեկոյին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հունաստանում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը, այնուհետև Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը հանդես եկավ «Ավրորա Մարտիկանյանի ոդիսականը» թեմայով հրապարակային դասախոսությամբ:
Միջոցառումը կազմակերպել էին Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունը, ՌԱԿ-ի շրջանային վարչությունը և ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեն:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած ծագումով Չմշկածագից Արշալույս (Ավրորա) Մարտիկանյանի և նրա կյանքի ոդիսականի պատմությունը մեկն է այն բազմաթիվ տպավորիչ ու զգայացունց պատմություններից, որի միջոցով կարելի է պատմել Հայոց ցեղասպանության ընդհանուր պատմությունը:
Տասնչորս տարեկանում կորցնելով ընտանիքը, որի անդամները գազանաբար սպանվել էին նրա աչքերի առջև, Արշալույսը տարագրության ընթացքում խոշտանգվել ու պատվազրկվել է գերմանացի սպաների կողմից, թուրք և քուրդ պաշտոնյաների ու ցեղապետերի հարեմներում:
Երկու տարվա մղձավանջներից հետո, որոնց միջով տասնչորս տարեկան աղջնակը ստիպված եղավ անցնել, հրաշքով մազապուրծ է լինում և հասնում ԱՄՆ:
Ավրորայի ֆենոմոնը կայանում է նրանում, որ նա չընկճվեց իր կրած ողբերգությունից. նա գիտեր, որ կարևոր առաքելություն ունի` աշխարհին հաղորդակից դարձնել Թուրքիայում` հայերի դեմ իրագործած ոճրագործություններին: Նա փայլուն կերպով իրականացրեց ճակատագրի կողմից իր համար նախախնամված այդ առաքելությունը: Նրա պատմածների հիման վրա 1918թ. ԱՄՆ-ում հրատարակվեց «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը, այնուհետև գրքի սյուժեով Հոլիվուդում նկարահանվեց Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող առաջին գեղարվեստական կինոնկարը, որ սցենարի հեղինակն ու գլխավոր դերակատարը հենց ինքը` Արշալույս Մարտիկանյանն էր:
Ֆիլմի ամբողջ հասույթը` 30մլն ամերիկյան դոլար, տրամադրվել է Մերձավոր արևելքում հավաքված 60 հազար հայ որբերի կենսաապահովմանը:

Hayk Demoyan Delivered a Public Lecture at the Hellenic War Museum in Athens
On the 14th of May an event dedicated to the Genocide of the Greeks was held at the Hellenic War Museum in Athens, Greece. During the evening Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of RA to Greece Gagik Ghalachyan delivered a welcome speech, after which the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute and the Secretary of the State Commission on the Commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide Hayk Demoyan delivered a public lecture titled “The Odyssey of Aurora Mardiganian”.
The evening was organized by the Armenian Embassy in Greece, the Regional Board of the Ramkavar-Azatakan party (Armenian Democratic Liberal party) and ARF (Armenian Revolutionary Federation) Central Committee.
The life story of Arshalouys (Aurora) Mardiganian, a girl from Chmshkatsag, who survived the Genocide, is one of the many impressive and thrilling stories by which the whole story of the Armenian Genocide could be told.
After witnessing the deaths of her family members who had been brutally murdered in front of her eyes, fourteen years old Arshalouys was tortured and ravished by German officers, as well as at harems of Turkish officials and Kurdish tribesmen.
After two years of continued horrors Arshalouys Mardiganian resisted the conversion of her faith, escaped and reached USA. She did not give in after suffering her tragedy – and this was the phenomenon of Aurora.
She was aware that she had an important mission - to narrate the world about the atrocities committed against the Armenians in Turkey. And she brilliantly fulfilled her mission given to her by destiny.
In 1918, the book “Ravished Armenia” based on her story was published in USA. Then, by the plot of this book, the first feature film about the Armenian Genocide was produced in Hollywood, where she came up as a screenwriter and actress.
The entire revenue of the film, 30 million American dollars, was provided to 60 thousand Armenian orphans in the Middle East.