Հայկ Դեմոյանը հրապարակային դասախոսություն կարդաց Աթենքի Ռազմական թանգարանում
Մայիսի 14-ին Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքի Ռազմական թանգարանում տեղի ունեցավ հույների ցեղասպանությանը նվիրված երեկո: Երեկոյին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հունաստանում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը, այնուհետև Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը հանդես եկավ «Ավրորա Մարտիկանյանի ոդիսականը» թեմայով հրապարակային դասախոսությամբ:
Միջոցառումը կազմակերպել էին Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունը, ՌԱԿ-ի շրջանային վարչությունը և ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեն:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած ծագումով Չմշկածագից Արշալույս (Ավրորա) Մարտիկանյանի և նրա կյանքի ոդիսականի պատմությունը մեկն է այն բազմաթիվ տպավորիչ ու զգայացունց պատմություններից, որի միջոցով կարելի է պատմել Հայոց ցեղասպանության ընդհանուր պատմությունը:
Տասնչորս տարեկանում կորցնելով ընտանիքը, որի անդամները գազանաբար սպանվել էին նրա աչքերի առջև, Արշալույսը տարագրության ընթացքում խոշտանգվել ու պատվազրկվել է գերմանացի սպաների կողմից, թուրք և քուրդ պաշտոնյաների ու ցեղապետերի հարեմներում:
Երկու տարվա մղձավանջներից հետո, որոնց միջով տասնչորս տարեկան աղջնակը ստիպված եղավ անցնել, հրաշքով մազապուրծ է լինում և հասնում ԱՄՆ:
Ավրորայի ֆենոմոնը կայանում է նրանում, որ նա չընկճվեց իր կրած ողբերգությունից. նա գիտեր, որ կարևոր առաքելություն ունի` աշխարհին հաղորդակից դարձնել Թուրքիայում` հայերի դեմ իրագործած ոճրագործություններին: Նա փայլուն կերպով իրականացրեց ճակատագրի կողմից իր համար նախախնամված այդ առաքելությունը: Նրա պատմածների հիման վրա 1918թ. ԱՄՆ-ում հրատարակվեց «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը, այնուհետև գրքի սյուժեով Հոլիվուդում նկարահանվեց Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող առաջին գեղարվեստական կինոնկարը, որ սցենարի հեղինակն ու գլխավոր դերակատարը հենց ինքը` Արշալույս Մարտիկանյանն էր:
Ֆիլմի ամբողջ հասույթը` 30մլն ամերիկյան դոլար, տրամադրվել է Մերձավոր արևելքում հավաքված 60 հազար հայ որբերի կենսաապահովմանը:

Директор МИГА Гайк Демоян выступил с публичной лекцией в Афинском музее войны
Вечер, посвященный геноциду греков, состоялся 14 мая в Афинском музее войны . В ходе мероприятия с приветственным словом выступил Чрезвычайный и полномочный посол Греции в Армении Гагик Галачян. Вслед за этим директор Музея-института Геноцида армян Гайк Демоян выступил с лекцией о трагической судьбе Авроры Мартиканян.
Мероприятие было организовано посольством Армении в Греции, региональное представительство партии Рамкавар-Азатакан и Центральным комитетом АРФД.
История Авроры Мартиканян похожа на тысячи историй и воспоминаний, переданных потомкам людьми, чудом спасшихся от турецкого ятагана. Но вместе с тем, у этой истории есть примечательная особенность: после своего чудесного спасения оказалась в США, где на основе ее рассказа в 1918 году была издана книга “Растерзанная Армения”.
В том же году в Голливуде был снят немой фильм “Растерзанная Армения или Аукцион душ”, который стал первым в истории художественным фильмом о Геноциде армян. В этом фильме Авроре было суждено сыграть саму себя и стать первой армянской киноактрисой.
Фильм был показан в крупных городах 23-х штатов США, а также в нескольких странах Латинской Америки, включая Мексику и Кубу. Повсюду картина имела невиданный успех и оценивалась как «эпохальная». Весь доход от показов фильма – 30 млн. долларов был направлен на оказание помощи 60 000 армянским сиротам, оказавшихся на Ближнем Востоке.