2014թ. սեպտեմբերի 8-10-ը Մոսկվյում տեղի ունեցավ միջազգային գիտաժողով «Առաջին համաշխարհային պատերազմ` 20-րդ դարի նախաբան» թեմայով, որը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի Դաշնության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ընդհանուր պատմության ինստիտուտի, Մոսկվայի պետական համալսարանի և Հումանիտար գիտությունների ակադեմիայի համալսարանի (ՄՊՄՀ) կողմից:
Գիտաժողովի ժամանակ զեկույցներով հանդես եկան ավելի քան 100 պատմաբան 25 երկրներից` Ռուսաստանից, Ավստրիայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրներից:
Գիտաժողովին Հայաստանից ներկա էր ՀՑԹԻ տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը: Նա հանդես եկավ «Կովկասյան ճակատ. պատերազմ և հումանիտար աղետ նոր հայտնաբերված ռուսական ֆոտո-փաստաթղթերում և բարեգործական ցուցահանդեսներում» զեկույցով:
Գիտաժողովի զեկույցները կտպագրվեն միջազգային մեծ ժողովածուում և կտարածվեն Եվրամիության երկրներում, Կանադայում և Ռուսաստանում:

On September 8-10, 2014 international conference “The First World War as a Preface to the 20th Century” took place in Moscow, which was organized by the Institute of General History of the Russian Academy of Sciences, Moscow State University and Academic University of Humanities (MCPU).
During the conference more than 100 historians from 25 countries, Russia, Austria, France, Italy, Canada, USA, Eastern Europe and the CIS countries presented their reports.
AGMI Director, Doctor of historical sciences Hayk Demoyan attended the conference on behalf of Armenia. Mr. Demoyan presented a report titled “Caucasian Front; War and Humanitarian Disaster in Newly Found Russian Photo-Documents and Charitable Exhibitions”.
The reports of this conference will be published in an international magazine and spread in European countries, Canada and Russia.