2014թ. սեպտեմբերի 8-10-ը Մոսկվյում տեղի ունեցավ միջազգային գիտաժողով «Առաջին համաշխարհային պատերազմ` 20-րդ դարի նախաբան» թեմայով, որը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի Դաշնության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ընդհանուր պատմության ինստիտուտի, Մոսկվայի պետական համալսարանի և Հումանիտար գիտությունների ակադեմիայի համալսարանի (ՄՊՄՀ) կողմից:
Գիտաժողովի ժամանակ զեկույցներով հանդես եկան ավելի քան 100 պատմաբան 25 երկրներից` Ռուսաստանից, Ավստրիայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրներից:
Գիտաժողովին Հայաստանից ներկա էր ՀՑԹԻ տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը: Նա հանդես եկավ «Կովկասյան ճակատ. պատերազմ և հումանիտար աղետ նոր հայտնաբերված ռուսական ֆոտո-փաստաթղթերում և բարեգործական ցուցահանդեսներում» զեկույցով:
Գիտաժողովի զեկույցները կտպագրվեն միջազգային մեծ ժողովածուում և կտարածվեն Եվրամիության երկրներում, Կանադայում և Ռուսաստանում:

Международная научная конференция: «Первая мировая война — пролог ХХ века»
08-10 сентября 2014 года в Москве состоялась Международная научная конференция «Первая мировая война — пролог ХХ века» организованная Институтом всеобщей истории РАН, МГУ и Академическим университетом гуманитарных наук МГПУ. На конференции с докладами выступили более ста историков из 25 стран – России, Австрии, Франции, Италии, Канады, США, стран Восточной Европы и СНГ.
От Армении на конференции был представлен доклад директора МИГА, доктора исторических наук Айка Демояна «Кавказский фронт: война и гуманитарная катастрофа в новонайденных российских фото документах и благотворительных выпусках».
Доклады конференции войдут в большой международный сборник и будут изданы в странах ЕС, Канаде и России.