«ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ 2020 Թ. ՀՐԱՏԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) գիտաժողովների սրահում սույն թվականի փետրվարի 16-ին տեղի ունեցավ 2020 թ. ընթացքում ՀՑԹԻ կողմից հրատարակված և վերահրատարակված գրքերի շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավար Նիկոլա Ստանիշը, Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության (ԱՀԱԸ) Հայաստանի ներկայացուցիչ Հարութ Ներսեսսյանը, Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը և այլ հյուրեր:
Բացման խոսքով հյուրերին ողջունեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը՝ նշելով, որ համագործակցությունների ընդլայնման և աշխատակիցների ջանքերի շնորհիվ 2020 թ. հրատարակությունների առումով բեղմնավոր տարի էր ՀՑԹԻ համար: Հարություն Մարությանը կարևորեց, որ 2020 թ. հիմք է դրվել «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հուշագրություններ» մատենաշարին, որի նպատակը հուշագրությունները գիտական շրջանառության մեջ դնելն է:
Հարություն Մարությանը հավելեց, որ մատենաշարի շրջանակներում 2020 թ. հրատարակվել են շարքի առաջին չորս գրքերը՝ շարքի խորհրդանշական մեկնարկ ընտրելով Ավրորա Մարդիգանյանի հուշագրությունը՝ «Հոշոտված Հայաստան. Ավրորա Մարդիգանյանի պատմությունը»: «Գիրքը ներկայացնում է հայոց ցեղասպանությունը վերապրած դեռատի հայուհու հուշերն իր և իր տարագիր ժողովրդի անցած փորձություններով լի ճանապարհի մասին: Գրքի անգլերեն ու հայերեն տարբերակները հրատարակվել են «Ավրորա» հիմնադրամի աջակցությամբ, իսկ հուշագրության ֆրանսերեն տարբերակը՝ Ֆրանսիայի La Region Auvergne-Rhone-Alpes տարածաշրջանի ղեկավարության տրամադրած միջոցներով: Հատկանշական է, որ ի տարբերություն նախորդ հրատարակությունների` նոր հրատարակությունները համալրված են ընդարձակ, մասնագիտական առաջաբանով և ծանոթագրություններով»,- նշեց Հարություն Մարությանը:
Ներկաներին ողջույնի խոսք ուղղեց նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը: Դեսպանն իր խոսքում նշեց, որ դեռևս երեք տարի առաջ դեսպանի հավատարմագրերն հանձնելուց հետո իր առաջին այցելությունն եղել է հենց Հայոց ցեղասպանության թանգարան և շատ է տպավորվել, ոչ միայն թանգարանի ցուցադրությունից, այլև աշխատակիցների մասնագիտական հմտություններից և մարդկային փորձառությունից: Դեսպանն իր խոսքում կարևորեց համագործակցությունը ՀՑԹԻ հետ և նշեց, որ հենց նմանատիպ համագործակցության արդյունքն է «Հոշոտված Հայաստան. Ավրորա Մարդիգանյանի պատմությունը» հուշագրության ֆրանսերեն տարբերակի հրատարակումը: Պրն Լաքոթը հավելեց, որ Ֆրանսիայի La Region Auvergne-Rhone-Alpes տարածաշրջանի ղեկավարությունը պատրաստակամություն է ստանձնել նաև շրջանի դպրոցների գրադարաններում ապահովել գրքի առկայությունը՝ նպաստելով հուշագրության և Հայոց ցեղասպանության թեմայի տարածմանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավար Նիկոլա Ստանիշն իր խոսքում նշեց, որ Ավրորայի պատմությունն իրենց կազմակերպության ոգեշնչումն է: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՑԹԻ համագործակցության համար և հույս հայտնեց, որ հուշագրության վերահրատարակությունը կնպաստի դրա տարածմանը:
2020 թ. լույս է տեսել նաև ՀՑԹԻ գիտաշխատող Նարեկ Պողոսյանի «Հայոց ցեղասպանության խնդիրը Ռաֆայել Լեմկինի ուսումնասիրություններում» մենագրությունը: Աշխատության մեջ հեղինակը համակողմանի հետազոտության է ենթարկել Ռաֆայել Լեմկինի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ աշխատանքները:
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության ֆինանսավորմամբ 2019 թ. կազմակերպված գիտաժողովին ներկայացված զեկուցումների ժողովածուն լույս է տեսել Հարություն Մարությանի և Նարինե Մարգարյանի խմբագրությամբ՝ «Հայերի փրկության գործը Մերձավոր Արևելքում 1915-1923 թթ. միջազգային գիտաժողովի նյութերի ժողովածու» վերտառությամբ:
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության (ԱՀԱԸ) Հայաստանի ներկայացուցիչ Հարութ Ներսեսսյանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՑԹԻ համագործակցության համար, նշեց. «Այսօր, երբ կարծես կրկնվում է պատմությունը, առավել քան երբևէ կարևոր են նմանատիպ հրատարակությունները»:
ՀՑԹԻ գիտաշխատող Ռոբերտ Թաթոյանը ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հուշագրություններ» մատենաշարի 4-րդ գիրքը, որի մեջ ամփոփված են Ռոբերտ Թաթոյանի և Ռեգինա Գալուստյանի կողմից խմբագրված, ծանոթագրված, առաջաբանով ու հավելվածներով հարստացված երկու հուշագրություններ՝ «Արամ Մանթաշյան, Արամը չէր կարող Սեյտո լինել» և «Սոկրատ Մկրտչյան, Հուշեր»: Հատկապես ուշագրավ էր այն, որ գիտաշխատողների ջանքերով հնարավոր էր դարձել գտնել հուշագրությունների հեղինակների՝ Արամ Մանթաշյանի և Սոկրատ Մկրտչյանի ժառանգներին, որոնք ներկա էին գրքերի շնորհանդեսին և հանդես եկան կարճ ելույթներով:
Շնորհանդեսին ներկայացվեցին նաև ՀՑԹԻ կողմից հրատարակված ֆրանսիահայ հայտնի պատմաբան և ՀՑԹԻ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ռայմոնդ Գևորգյանի “The Armenian Genocide and Its Consequences” նկարազարդ գրքույկը, ինչպես նաև՝ ամերիկահայ պատմաբան, Հայկական ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Ադալյանի “Remembering and Understanding the Armenian Genocide” գրքույկի չորրորդ, լրացված հրատարակությունը։ Արփի Վարդանյանը կարևորեց Ռուբեն Ադալյանի գործունեությունը, համագործակցությունը ՀՑԹԻ հետ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և տարածման գործում:
Շնորհանդեսին որպես հյուր մասնակցեց Սոնա Մանուկյանը, ով ներկայացրեց իր հեղինակած գիրքը՝ «Երբ լռում է մարդկությունը։ Փաստավավերագրական վեպեր»: Հեղինակը նշեց, որ գիրքն ի սկզբանե կինոսցենար էր՝ գրված որպես պատասխան մի թուրքական ֆիլմի: Տիկին Մանուկյանը նշեց, որ գիրքն ավարտվում է լավատեսական շեշտով և հույս հայտնեց, որ գիրքը կթարգմանվի տարբեր լեզուներով՝ հասանելի դառնալով օտարազգիներին:

16 февраля текущего года в зале научных конференций фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялась презентация опубликованных или переизданных за 2020 г. в МИГА книг.
На презентации присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Республики Франция в РА Джонатан Лакот, руководитель гуманитарной инициативы «Аврора» Никола Станиш, представитель Армянской евангелистской ассоциации Америки (АЕАА) в Армении Арут Нерсесян, территориальный директор Армянского съезда Америки (АСА) Арпи Варданян и другие гости.
Гостей со вступительной речью приветствовал директор МИГА Арутюн Марутян, отметив, что благодаря усилиям сотрудников и расширению сотрудничества, с точки зрения публикаций 2020 г. был достаточно продуктивным для МИГА. Арутюн Марутян придал большое значение тому, что в 2020 г. была основана серия «Воспоминания переживших Геноцид армян», целью которой является включить эти воспоминания в научный оборот.
Арутюн Марутян добавил, что в 2020 г. были опубликованы первые четыре книги этой серии, а в качестве символического старта были выбраны воспоминания Авроры Мардиганян: «Растерзанная Армения. История Авроры Мардиганян». «Книга представляет воспоминания пережившей Геноцид армян юной армянки о пройденном ей и ее изгнанным народом пути, полном испытаний. Книга на армянском и английском языке была опубликована при поддержке фонда «Аврора», а воспоминания на французском языке – по средствам, предоставленным региональным руководством La Region Auvergne-Rhone-Alpes. Примечательно, что в отличие от предыдущих, новые публикации дополнены объемным, профессиональным предисловием и примечаниями», - отметил Арутюн Марутян.
С приветственной речью выступил также чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот. Посол в своей речи отметил, что еще три года назад после вручения верительных грамот первым он посетил музей Геноцида армян и был очень впечатлен не только музейной выставкой, но и профессионализмом сотрудников. Посол в своей речи придал важность сотрудничеству с МИГА и отметил, что результатом именно подобного сотрудничества является издание воспоминаний «Растерзанная Армения: история Авроры Мардиганян» на французском языке. Господин Лакот добавил, что региональное руководство La Region Auvergne-Rhone-Alpes также выразило готовность обеспечить наличие книги в школах региона, способствуя распространению воспоминания и темы Геноцида армян.
Руководитель гуманитарной инициативы «Аврора» Никола Станиш в своей речи отметила, что история Авроры является источником вдохновения для их организации. Она выразила признательность за сотрудничество с МИГА и надежду на то, что переиздание воспоминаний будет способствовать его распространению.
В 2020 г. была издана монография научного сотрудника МИГА Нарека Погосяна «Вопрос Геноцида армян в исследованиях Рафаэля Лемкина». В книге автор подверг двустороннему исследованию работы Рафаэля Лемкина относительно Геноцида армян.
Под редакцией Арутюна Марутяна и Нарине Маргарян был опубликован сборник докладов «Дело спасения армян на Ближнем Востоке в 1915-1923 гг. Сборник докладов международной научной конференции», представленных на научной конференции, организованной в 2019 г. при финансировании армянской евангелистской ассоциации Америки.
Научный сотрудник МИГА Регина Галустян представила 4-ю книгу серии, в которой ею и научным сотрудником МИГА Робертом Татояном были собраны отредактированные, прокомментированные, обогащенные предисловием и дополнениями неизданные две публикации: «Арам Манташян, Арам не мог быть Сейто» и «Сократ Мкртчян, воспоминания». Примечательно, что благодаря усилиям научных сотрудников удалось найти потомков авторов воспоминаний – Арама Манташяна и Сократа Мкртчяна, которые присутствовали на презентации книг и выступили с краткой речью.
МИГА опубликовал также иллюстрированную книгу Раймонда Геворгяна «The Armenian Genocide and Its Consequences», а также дополненную публикацию четвертой книги армянского историка в Америке, директора Армянского национального института Рубена Адаляна «Remembering and Understanding the Armenian Genocide». Арпи Варданян отметила важность деятельности Рубена Адаляна, сотрудничество с МИГА в деле признания и распространения темы Геноцида армян.
На презентации в качестве гостя приняла участие Сона Манукян, которая представила свою авторскую книгу: «Когда молчит человечество. Документальные романы». Автор отметила, что книга изначально являлась киносценарием и была написана в ответ другому турецкому фильму. Госпожа Манукян добавила, что книга завершается на оптимистической ноте и выразила надежду на то, что она будет переведена на различные языки, чтобы быть доступной для иностранных читателей.